Meniul....!!!!

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
dreamscape
Posts: 332
Joined: 19 Mar 2011, 00:00

Meniul....!!!!

Post by dreamscape »

Miresuicilor stiu ca aceasta intrebare a fost discutata deja, dar, la moment nu dau de informatia care ma intereseaza. As dori sa va intreb cum arata meniul vostru de nunta, cite feluri de mincare contine, cum l-ati selectionat, in dependenta de ce criterii? Cum ar trebui sa arate meniul pentru o nunta de vara? Cite feluri? Si daca este posibil sa ne aratati si noua cum arata meniul intocmit de voi ar fi minunat! Image


Ellen
Posts: 327
Joined: 06 Apr 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Meniul....!!!!

Post by Ellen »

Superbă idee dreamscape !!!
Şi pe mine mă interesează foarte mult acest subiect, aş dori să ştiu ce trebuie să includem în meniu
şi ce nu ar fi trebuit de inclus....
Apropo în listuţa noastră eu sunt următoarea după tine :D


dreamscape
Posts: 332
Joined: 19 Mar 2011, 00:00

Re: Meniul....!!!!

Post by dreamscape »

Sa ne fie de bine Ellen:)))) Acum de ne-ar ajuta fostele si viitoarele miresuici cu meniul....Fetitelor care ati avut nunta recent sau o aveti in viitorul apropiat, cred ca mai aveti meniul, postati-l va rog!


Ellen
Posts: 327
Joined: 06 Apr 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Meniul....!!!!

Post by Ellen »

Merci dreamscape !!!


nadia803
Posts: 239
Joined: 26 Jan 2011, 00:00

Re: Meniul....!!!!

Post by nadia803 »

Noi vrem sa fie incluse urmatoarele:
Racitura
Sarmale gustoase cu sminatna
Peste umplut
O salata cu carne
Platou de legume (castraveti, rosii, chiperi)

Exclus:
sileotca
farfurele mici din aluat (prajituri in forma de farfurie mica) umplute cu salata sau altceva (mie nu-mi par ok)

insa din mancarurile astea decorative nu prea stiu (ciuperci umplute cu nu stiu ce, ...etc mie imi plac ca eu mananc mancare slaba, dar pentru oameni nu stiu cum va fi)


nadiko
Posts: 234
Joined: 02 May 2011, 23:00

Re: Meniul....!!!!

Post by nadiko »

In meniul preventiv noi ama ales:
Masa rece:
-gustare din peste - peste rosu, alb, inca de vreo doua feluri, plus raci. fara scumbrie si sproturi.
-platou cu rulada carne, 2 feluri.
-legume proaspete
-asorti de cascaval, 4 feluri: parmezan, din cel cu mucegai , inca de un fel si gogodhi din cascaval cu usturoi
-legume la gratar
-salate 2: Cezar cu pui si inca una cu sos de frisca.
-racitura din limba
-placinta de 3 feluri
Apoi, pina la masa calda, se vor auce doi purcelusi copti shi se for felia de catre bucatari in sala si servi.
Masa calda
-sarmale
-cartofi cu amrar si ffelioare de pui si brocoli. se va servi fiecare oaspete aarte, cu capac este fiecare farfurie.
-mule - clatite cu brinza dulce
Desert: torta cite o felie si doua mingi de inghetata.
Bauturi: vodca Finlanda, coniac Nistru 8 stele, vin bun de la costesti, suc de tomate, suc de mar si poate portocala, apa plata si gazata OM.

Cam asta e.


aliuntza
Posts: 71
Joined: 30 May 2011, 23:00

Re: Meniul....!!!!

Post by aliuntza »

Noi am ales 13 feluri reci si 3 feluri calde, si stau pe ginduri , mie frica sa nu para putin, pentru ca multi spun ca la rece ar treb sa fie cel putin 16 feluri, voi ce spuneti ? si cam cite feluri aveti?


nadiko
Posts: 234
Joined: 02 May 2011, 23:00

Re: Meniul....!!!!

Post by nadiko »

aliuntza wrote:Noi am ales 13 feluri reci si 3 feluri calde, si stau pe ginduri , mie frica sa nu para putin, pentru ca multi spun ca la rece ar treb sa fie cel putin 16 feluri, voi ce spuneti ? si cam cite feluri aveti?
mi se apre destul! dar depinde inca ce anume contine.


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Meniul....!!!!

Post by maryLand »

Pot spune una, nu luati placinte la nunta..nu se maninca deloc! Am fost la 10 nunti in 2010 si credeti-ma ca nimeni nu s-a atins de ele...pot spune aceleasi si despre salamuri.
noi inca nu am facut nici un menu, insa stiu sigur ca vreau mincare deosebita si sanatoasa.


Image
nadiko
Posts: 234
Joined: 02 May 2011, 23:00

Re: Meniul....!!!!

Post by nadiko »

maryLand wrote:Pot spune una, nu luati placinte la nunta..nu se maninca deloc! Am fost la 10 nunti in 2010 si credeti-ma ca nimeni nu s-a atins de ele...pot spune aceleasi si despre salamuri.
noi inca nu am facut nici un menu, insa stiu sigur ca vreau mincare deosebita si sanatoasa.
si noi aveam dubii la placinte, insa cumatra-mea chiar la novas a mincat placinte la cumatrie si iau palcut tare, de asta am vrut :). si ei le aduc in sala dupa ce lumea se aseaza la masa, is caldute si apetisante (of mi s-a facut pofta acu') :). Stiu ca se maninca slabut, dar o sa luam putin,


Post Reply