Naşii - părinţi spirituali

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
lenuta_lg
Posts: 99
Joined: 13 Jun 2012, 11:15

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by lenuta_lg »

Multumesc mult!
Si voua va doresc intelegere si numai bine alaturi de nasii vostri.


Image
MARIASHKA_1
Posts: 49
Joined: 06 Sep 2012, 22:12

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by MARIASHKA_1 »

fetelor e neaparat la nunta sa vina oaspeti din partea nasilor?dar parintii lor?


User avatar
INNA 2012
Posts: 635
Joined: 05 Nov 2011, 00:00

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by INNA 2012 »

MARIASHKA_1 wrote:fetelor e neaparat la nunta sa vina oaspeti din partea nasilor?dar parintii lor?
ca atare dupa traditii doar sunt 3 osti,cea a socrilor mari,a socrilor mici si a nasilor...
nasii nu e neaparat sa vina cu multi oameni,e de ajuns si citeva perechi,depinde de posibilitati si situatie...
in cazul meu,pentru ca eram rude,din rudele mele au venit din partea nasilor.parintii nasilor nu e obligatoriu sa fie prezenti,dar iarasi depinde...daca ei vor ii invita...
la noi la nunta parintii nasei sunt rude cu mine si i-am invitat atit eu cit si nasa....au decis sa vina din partea nasilor,iar parintii nasului nici nu ii cunosteam dar singuri au insistat sa vina,asa ca desigur au venit cu oastea lor


MARIASHKA_1
Posts: 49
Joined: 06 Sep 2012, 22:12

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by MARIASHKA_1 »

din pakate am decis sa facem nunta mika.initial aveam 50 pereki ,akum am koborit la maximum 60 de oameni..60 sunt cei pe care noi ca miri dorim sa ii avem alaturi si nu vad posibilul sa vina oastea nasilor etc..


User avatar
INNA 2012
Posts: 635
Joined: 05 Nov 2011, 00:00

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by INNA 2012 »

in cazul cind nunta e micuta,deja tre sa decideti absolut totul cu nasii...mai ales cu cite perechi vor ei sa vina...nasii vostri ce zic?


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by Alintush »

asa e traditia ca trebuie sa fie oastea nasilor, dar nu e obligatorie...
daca nasii nu au pe cine pofti sau nunta e foarte mica...se poate de facut fara invitatii nasilor...


MARIASHKA_1
Posts: 49
Joined: 06 Sep 2012, 22:12

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by MARIASHKA_1 »

nasii vor sa aiba invitati,dar inka nu am rezumat numarul concret de persoane,eu pe multi din partea lor nu ii kunosc si nu vreau sa fiu printre nekunoskuti la nunta mea...ii stiu doar pe nasii nasilor,cred ca ne vom intelege doar ei sa vina ,stam la dubii


User avatar
adeline
Posts: 855
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by adeline »

trebuie sa vorbiti si cu nasii, nu e frumos si nici corect sa ii restrictionati in alegerea invitatilor
chiar daca doriti o nunta mai restransa impartiti totusi cumva numarul de invitati, schematic ar fi 10 perechi din partea socrilor mari, 10 de la socrii mici, 5- nasii si 5 perechi de la miri
deci e o impartire schematica, nu-i obligatoriu sa fie fix asa, dar e cat de cat mai corect
nasii totusi nu sunt "ultimii oameni" la nunta si trebuie respectati , faptul ca voi nu vedeti posibilul sa vina oastea nasilor ar putea sa-i supere, chiar daca nu-i cunoasteti, macar 3-5 perechi trebuie sa le permiteti sa cheme

sper sa nu supar, doar mi-am expus parerea


Image
User avatar
Katina
Posts: 1178
Joined: 19 Oct 2011, 23:00
Location: italia

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by Katina »

si eu sunt deacor ca ar trebuie sa fie fiecare cu un nr. de invitati ,chiar daca nui cunosti pe invitatii nasilor ,punete tu in locul nasilor ei oare cum se simt acolo, ca nu cunosc nici 10 % din invitati ,in cazul meu a fost din 100 pers,ei stiau doar pe 3 si cu noi 5 dar asta din cauza findca ei nu sunt din chisinau ,deci eu sunt de parere ca macar 5 persoanea sau pereki ai putea gasi acolo un locus in lista invitatilor si nasii la sigur vor fi mandri de voi macar de acest gest ,findca nu nasesti in fiece zi si vor sa aiba si ei amintiri si sa mearga sa pofteasca ,eu mas simti foarte incomod daca ar veni la mine si mar obliga sa vin la nunta doar eu ca nasa si cu doar 2 persoane ... asta e doar paperea mea .... :P


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by tancha_ru86 »

nu ar fi corect sa le spuneti ca nu vreti sa vina cu nici un invitat, discutati cu ei si cereti si parerea lor. nu esti nas in fiecare zi si oricum a fi nas necesita anumite cheltuieli si sunt convinsa ca si ei isi doresc sa aiba alaturi persoane apropiate de sufletul lor in acel moment.

am vazut nunti unde nasii au venit singuri din cauza ca nefiind din tara nu au putut sa aiba invitati si le-au parut rau ca nu au avut alaturi pe cineva apropiat.

cel mai bine discutati dar fiti indulgenti si cu dorintele lor. Esti tu mireasa dar cateodata mai trebuie sa taiem de la noi, nu e bine sa trecem peste cadavre atunci cand e vorba de dorintele noastre.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Post Reply