Naşii - părinţi spirituali

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by Ninela »

Noi n-am sarutat, nu tin minte, dar poate da. Nu cred ca trebuie sa fie ceva obligator, o faceti din pura dorinta.


Image
annabella
Posts: 27
Joined: 11 May 2012, 06:51

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by annabella »

comoara_i wrote:fatele va rogg sa imi spuneti cind te duci sa intrebi de nash, se mai saruta mina nashilor cind dai colacii?
noi am sarutat pentru ca asa am simtit sa facem.


dorinam
Posts: 35
Joined: 16 Mar 2015, 22:58

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by dorinam »

fetelor, ati asistat la nunti fara nasi, cum a decurs? ca la mine am impresia ca asa o sa fie..... :roll: avem foarte multe candidaturi care stiu ca no sa ne refuze din rude, dar sintem stabiliti peste hotare si vs deodata a hotarit ca daca luam nasi, din rude nu vrea pe nimeni, mai ales din MD, argumentind ca nasi prin skaip nu vrea si ca, cind ne ducem acasa, odata in an,la un frugarui si asa putem sa ne intilnim. unde stam am intrebat de o pereche, care chiar si-ar putea permite, nu-i problema, dar ea e insarcinata si au refuzat ca nu vor cu copil mic, desi nunta este peste un an, a doua candidatura la care am fost, ne-au anuntat ca tot e insarcinata, dar o sa vada, le-am anuntat din start ca nu vrem sa-i punem la cheltuieli, e de ajuns ceva simblolic, si asta le-am zis la modul cel mai serios, important sa ne putem intilni, sprijini.... au intins cit au putut, ca in sfirsit sa ne spuna ca le pare rau ( si chiar am simtit asta in voce) dar no sa aiba posibilitate financiara. sintem in asa o situatie ca deam lehamite, in ziua de azi oare chiar tot se rezuma la bani? vs sot a zis ca el gata cu cautarile, nu ia pe nimeni. daca vreau, eu sa ma ocup. dati un sfat, oare chiar asa rau fara nasi? sorry de romane


Vio P
Posts: 49
Joined: 11 Sep 2014, 22:11

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by Vio P »

dorinam wrote:fetelor, ati asistat la nunti fara nasi, cum a decurs? ca la mine am impresia ca asa o sa fie..... :roll: avem foarte multe candidaturi care stiu ca no sa ne refuze din rude, dar sintem stabiliti peste hotare si vs deodata a hotarit ca daca luam nasi, din rude nu vrea pe nimeni, mai ales din MD, argumentind ca nasi prin skaip nu vrea si ca, cind ne ducem acasa, odata in an,la un frugarui si asa putem sa ne intilnim. unde stam am intrebat de o pereche, care chiar si-ar putea permite, nu-i problema, dar ea e insarcinata si au refuzat ca nu vor cu copil mic, desi nunta este peste un an, a doua candidatura la care am fost, ne-au anuntat ca tot e insarcinata, dar o sa vada, le-am anuntat din start ca nu vrem sa-i punem la cheltuieli, e de ajuns ceva simblolic, si asta le-am zis la modul cel mai serios, important sa ne putem intilni, sprijini.... au intins cit au putut, ca in sfirsit sa ne spuna ca le pare rau ( si chiar am simtit asta in voce) dar no sa aiba posibilitate financiara. sintem in asa o situatie ca deam lehamite, in ziua de azi oare chiar tot se rezuma la bani? vs sot a zis ca el gata cu cautarile, nu ia pe nimeni. daca vreau, eu sa ma ocup. dati un sfat, oare chiar asa rau fara nasi? sorry de romane
ne-am gasit si noi nasii extrem de greu, desi inainte ne intrebau toti ,,voi cand, sa ne luati de nasi?'' ne-au refuzat pentru motive banale chiar si cei care nu ne asteptam. cand intr-un final am gasit noi niste nasi,3 luni a fost bine si la un moment dat ei ne anunta ca vor sa divorteze,....eh,iar cautari.4 luni pana la nunta si inca nu gaseam. si tot asa spuneam,sa nu se cheltuie,sa ne puna un plic gol,degeaba! ei,dar iata ca ne-am gasit noi nasii in sfarsit, mult mai in varsta decat mi-as fi dorit,dar e bine! inca putin si am fi renuntat la ideea nasilor,caci cat se mai putea de inchinat si de rugat?! iti doresc sa iti gasesti nasii la care visezi, mult mai usor


dorinam
Posts: 35
Joined: 16 Mar 2015, 22:58

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by dorinam »

mersi Vio P pt incurajare, dar intradevar de multe ori, asta este un punct stresant in pregatirea unei nunti, fiind privit de oameni mereu ca abuz financiar la persoana lor si tot mai rar ca un lucru de suflet. noi ne dorim sa avem nasi, insa nu din punctul de vedere ca asa e primit, ci intradevar sa fim pe aceeasi unda si la bine sau la greu. din pacate la moment variantele s-au epuizat si asteptam sa fim iluminati cu idei noi :)
bafta in pregatiri tuturor


karin4ik
Posts: 25
Joined: 09 Jul 2014, 14:28

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by karin4ik »

dorinam wrote:fetelor, ati asistat la nunti fara nasi, cum a decurs? ca la mine am impresia ca asa o sa fie..... :roll: avem foarte multe candidaturi care stiu ca no sa ne refuze din rude, dar sintem stabiliti peste hotare si vs deodata a hotarit ca daca luam nasi, din rude nu vrea pe nimeni, mai ales din MD, argumentind ca nasi prin skaip nu vrea si ca, cind ne ducem acasa, odata in an,la un frugarui si asa putem sa ne intilnim. unde stam am intrebat de o pereche, care chiar si-ar putea permite, nu-i problema, dar ea e insarcinata si au refuzat ca nu vor cu copil mic, desi nunta este peste un an, a doua candidatura la care am fost, ne-au anuntat ca tot e insarcinata, dar o sa vada, le-am anuntat din start ca nu vrem sa-i punem la cheltuieli, e de ajuns ceva simblolic, si asta le-am zis la modul cel mai serios, important sa ne putem intilni, sprijini.... au intins cit au putut, ca in sfirsit sa ne spuna ca le pare rau ( si chiar am simtit asta in voce) dar no sa aiba posibilitate financiara. sintem in asa o situatie ca deam lehamite, in ziua de azi oare chiar tot se rezuma la bani? vs sot a zis ca el gata cu cautarile, nu ia pe nimeni. daca vreau, eu sa ma ocup. dati un sfat, oare chiar asa rau fara nasi? sorry de romane
Știi este o vorbă iepurele sare de unde te aștepți cel mai puțin. Noi cind căutăm nași citeva perechi ne-au refuzat și deja noaptea nu puteam dormi și mă gândeam dacă nu găsim pina la nunta ce facem și cind nici nu ne așteptam un prieten mai vechi de a VS ne-a spus sa intram la ei ca usa e deschisa și cind ne-am dus sa îi întrebăm și răspunsul pe loc ni l-au dat.așa ca fii încrezătoare și roaga-te la Dumnezeu


Sa fii fidel nu inseamna sa fii prost. Inseamna ca esti suficient de matur ca sa stii sa apreciezi ceea ce ai.
Helena
Posts: 2
Joined: 13 Jan 2016, 11:12

Îndatoririle nasilor

Post by Helena »

Salutare, am nevoie si eu de un sfat, sunt pt prima data nănașă si nustiu ce trebuie de facut,ce trebuie sa achitam? va rog sa-mi spune-ți cine stie :) merci


IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by IRACIKA1983 »

Helena !!!!!Cununia o achitati,torta si la dizbracatul miresei cadourile...parfumuri ,peptene,oglinda ,sort,broboada,plapuma si ceva cadouri .Si nu in ultimul rind pliculetul. :D


Post Reply