Naşii - părinţi spirituali

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by mmgg29 »

Mititica, nu dispera. Sunt perechi care si cu o luna inainte de nunta nu au nasi, dar pana la urma isi gasesc. Pacat ca la noi asa e mentalitatea. Lumea crede ca trebuie sa scoata toti banii din casa pentru a cununa pe cineva. Va urez mult spor in pregatiri si multa bafta in gasirea nasilor. Cred ca cel mai bine este sa va rugati lui Dumnezeu sa va ajute. Multe sunt caile Domnului si cu siguranta are pregatita o pereche potrivita pentru voi. ;)


maklerus
Posts: 139
Joined: 23 May 2013, 14:08

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by maklerus »

Fetelor, spuneti-mi va rog cind se leaga prosoapele nasilor? Ca mama zice ca trebuie nasii sa fie deja cu prosoape la intimpinatul oaspetilor, in centru e putin altfel.....sunt confuza...


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by Olecika »

Ca atare cel mai frumos e ca nasii sa se lege la masa, e mai oficial, se vede mai bine, toti aplauda :) sau intr-o hora inainte de 1masa. Multi insa ii leaga mai devreme, pina la nunta, anume ca sa fie cu prosoape in poze, la intimpinare..... Vb cu moderatorul si stabiliti, eu insa iti recomand la 1masa, e foarte frumos :D


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by maryLand »

Noi i-am legat inainte de casatoria civila...asta deoarece asa au vrut ei si asa ne-am gindit noi ca ar fi bine ;)
Multi insa opteaza pt acest obicei la inceputul primei mese, inainte de discursul nasilor ;)


Image
Girgana
Posts: 273
Joined: 29 Dec 2011, 00:00

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by Girgana »

La noi la fel a fost inainte de 1 masa. dansatorii au organizat o hora speciala pentru nasi in timpul careia i-au legat .


KORYNA
Posts: 91
Joined: 08 Dec 2012, 00:40

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by KORYNA »

la noi nasii doresc sa fie legati la intimpinare.


User avatar
Alinkka
Posts: 320
Joined: 19 Feb 2012, 15:20

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by Alinkka »

La noi sa primit dublu, i-am legat dis de diminiatza atunci kind au venit dupa mireasa, iau legat vorniceii shi mamika nea stropit pe toti ku ageazama (cika asa trebu) apoi am mers la kununie, la sala deja danasatorii iau legat


maklerus
Posts: 139
Joined: 23 May 2013, 14:08

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by maklerus »

Merci mult, fetelor! Trebuie sa vb cu soacrele sa vad ce zic ele ce si cum. Multumesc, hugs


iri
Posts: 9
Joined: 06 Aug 2013, 22:05

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by iri »

maryLand wrote:Iri, multumesc. Sunt si eu ca baba ceea care se crede inca fata mare. Mi-i foarte dor de pregatiri...si nu vreau sa ma laud, dar la tare multe nunti mai particip... :oops: :oops: :oops:
MaryLand, multumesc ai avut dreptate cu biserica Sf. Teodora in ceea ce priveste diferenta de religie a nasilor - ea ortodoxa si el catolic (bisericile ce apartin mitropoliei Basarabiei sunt mai loiale in aceste privinte, nu si cele a mitropoliei Moldovei - acestia din start au refuzat)!

Parintele de la Sihla ne-a spus ca nu conteaza sunt ei crestini ortodoxi sau crestini catolici, doar sunt crestini ambii si religia ortodoxa si cea catolica au acelasi inceput, in final, important e sa fie cununati! Mai pe scurt, m-a linistit si ma simt perfect ca am fost cu inima deschisa si l-am intrebat crestineste ;) !

Asa ca, fetelor credinta in suflet, iar in rest - le pune Domnul la loc pe toate!


InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by InnaM »

Bună miresici (foste şi viitoare)

Am tot răsfoit prin teme dar nu găsesc nimic despre “petitul nunilor”.

Sîntem şi noi în prag de nuntă, pregatirile in toi, aproape totul gata, dar mi-a scapat acest detaliu.

In dimineata nuntii cind se petesc nunii, ce si cum ati spus? Ati pregatit vri-un discurs sau cum ati procedat?

VS sot va pleca impreuna cu vorniceii mai intii la nasi. Cum se face? Ca doar nu bati la usa “Buna ziua..haideti”. As vrea o poezie sau ceva ca nu-mi vine nimic in cap si nici Google nu mi-e de mare ajutor. Am auzit ca de obicei vorniceii pregatesc ceva dar vreau sa ma asigur :D


Post Reply