Locuinta pentru noua familie

Poze, luna de miere, viaţa în doi, etc.
Girgana
Posts: 273
Joined: 29 Dec 2011, 00:00

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Girgana »

Eu sunt de-acord ca mai bine sa nu te legi cu banca,DAR in conditiile economice in care suntem la moment,ii parctic IREAL sa stringi 40-50 de mii de euro si sa-ti cumperi apartament. Deaceia in ultima vreme putin mi-am schimbat parerea vizavi de credit si consider ca el te poate consoloda, organiza si stimula sa ecomisesti pe de o parte,iar de pe cealalta sa intorci cit mai repede datoria. Majoritatea tinerilor ori locuiesc cu parintii sau mai des inchiriaza un apartament aparte pe care achita in mediu 200-250euro,ceia ce inseamna ca dau bani in vint.Cu acelasi succes ar achita la banca,numai ca pe propriul apartament ,care cu timpul se va rascumpara complet. Eu sunt pro credit! ;)


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by maryLand »

Luind in considerare salariile noastre si posibilitatile, este practic imposibil in MD sa aduni 30-40 000 euro pt un apartament, fara a pleca la munca peste hotare sau de a avea suport din partea parintilor.

Daca nu aveti de la cine imprumuta acesti bani, si eu vad o solutie de a cumpara un apartament prin ipoteca sau credit.
Sau mai exista companii de constructii care permit achitarea pe durata constructiilor, de exemplu reconscivil.com, dansicons.md.

Casuta proprie este un vis realizabil...trebuie doar de analizat foarte bine piata si veniturile lunare.

p.s. ieri am citit un studiu , care spune ca in 2013 preturile la apartamente va scadea considerabil ;)


Image
User avatar
salinusca
Posts: 76
Joined: 18 Oct 2011, 23:00

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by salinusca »

Liudocika2012 wrote:salinusca si celelalte fumeiusti, da ce parere aveti de credit, din salariul oficial se ia un anumit procent pentru apartament, noi ne gindim la aceasta varianta, voi ce parere aveti?
Liudocika2012 eu m-am interesat referitor la credit, la mine si la sot salariu oficial e mai mic de 1500 lei, sa lasam gaj nu avem nimic al nostru valoros, bancile cind aud de asa salariu nici nu mai vreau sa discute mai departe... la o banca mi-a zis ca sa putem lua un credit de vrio 19000 UE e nevoie de un salariu oficial de minim 4000 lei (8000 lei impreuna). poate s-a mai schimbat ceva de atunci, daca aveti ceva informatie scrietimi si mie ;)


Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Liudocika2012 »

personal nu am fost la nici o banca pinca cind sa ma interesez de procentul anual si conditii doar cit am intrebat de cunostinte si am inteles ca poti pune sub gaj apartamentul procurat nou si deja sa te rasplatesti. Noi nu ne dorim un apartament nou, nasii nostri asculta minciunile unei firme de 6 ani deja, banii au fost platiti in totalitate iar casa nu e data in exploatare, la fel si rudele mele, acum, casa fiind ridicata nu poate fi data in exploatare pentru ca nu a fost ridicata conform cerintelor tehnice indicate, nici tu casa nici tu bani intorsi, se pregatesc de proces. Desi totul pare tare frumos in pozele prezentate de la inceput rezultatul final, in 60 % din casele construite nu sunt indeplinite cerintele si se fac economii pe materiale si calitate. Din cei care au procurat apartamente noi, ne-au zis ca peretii sunt atit de subtiri ca poti sa auzi sforaitul vecinului, astfel ca noi nu dorim sa riscam mai ales sa investim banii luati in credit pe pasarea din cer. Care din banci ofera un procent mai avantajos sau conditii accesibile pentru credit?


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
Diana 2013
Posts: 234
Joined: 17 Nov 2012, 19:18

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Diana 2013 »

de ce am spus ca cu banca mai bine sa nu ai de a face..

in primul rind fiindca sunt din domeniul juridic si vad zi de zi litigiile oamenilor cu banca,,

da, inteleg ca intr-adevar cu salariile din RM nu iti poti procura un apartament si e mult mai bine ca banii aruncati in fiece luna pe chirie sa fie folositi pentru a rambursa un eventual credit, dar trebuie sa fiti foarte atenti ce fel de contracte incheiati cu banca si mai ales care e calitatea Dvs in contract,conditiile si mai ales daca mai includeti pe cineva si ca garant/fidejusor- sa fiti atenti care e calitatea ce se confera acestuia in contract, si insistati ca sa fie ca garant specificat si nu ca debitor ipotecar- care presupune cu totul alte drepturi si obligatii.... Cu banca e convenabil de incheiat contract-credit bancar sau ipoteca..........dar numai nu in RM.

Masurati de 7 ori si doar odata taiati!!


Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Liudocika2012 »

Diana 2013 merci frumos, daca tot te pricepi, care banci la moment ofera conditii mai bune in creditare?


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Liudocika2012 »



Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by RoDiNkA »

Mdaaaaaaaaaaaaaaaaaa..........groaznic ce se petrece in tara noastra.......si asa e super de dificil de realizat visul de a avea propriul cuibusor dar cu asemenea bataie de joc din partea companiilor de constructii si faptul ca la tot se inchid ochii - chiar e trist de tot... :cry: :roll:


Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Aleena »

Noi suntem,in sfarsit,la casa noastra...de 2 saptamani.

Stau printre cutii si mobila nearanjata la locul ei,cu reparatia nefinisata...fara apa calda (inca nu ne-au conectat cazanul :( ...offff....birocratia asta...) si draperii ( vecinii din blocul de vis-a-vis se uita la noi ca la ''Dom-2")....dar suntem AAAACCCCAAAASSSSAAAA!!!! Si foarte fericiti !!!

Ma tin de amanajari,de cumparaturi ale lucrurilor necesare...si de crearea celor care stiu ca imi vor reusi.

In general,atat eu,cat si sotul meu ne straduim sa facem tot cu mainile noastre.

Recent am terminat de cusut roletele romane la unul dintre geamuri. Ma impart cu voi (stiu ca la majoritatea dintre voi aveti maini de aur)...am cusut dupa linkurile date:
http://www.4living.ru/items/article/Rom-curtains/
http://lambrecen.ru/svoimi-rukami-2/mas ... materialov
Sunt foarte multumita de rezultat! Vorba ceea: ochii sperie,mainile bucura!

Sotul acum,la 12 noaptea, instaleaza desenul sub sticla,la bucatarie (era un capriciu de-al meu sa inlocuim teracota...insa la comanda ne costa ff scump...si am gasit noi o alta cale...toate materialele se vand la depozite...desenul dorit se printeaza in format mare...si se strange totul ca un puzzle.. :D )...piciul doarme...iar eu,in sfarsit,mi-am gasit ceva mai mult timp pentru forum.

Pentru cele pe care le asteapta acesta perioada (reparatie,amenajari)...inarmati-va cu rabdare!!! Si bani...cat mai multi!!!

Ceea ce ne-a reusit noua e diferit de ceea ce mi-am imaginat initial ca vom face.Planurile se schimba pe parcurs...mereu iti vine cate o idee mai originala decat precedenta...iar uneori socoteala de acasa nu se pune cu cea de la targ... :lol:


Pentru cele care sunt in cautarea unei locuinte si nu se hotarasc intre apartament care necesita reparatie si cel in ''varianta alba''...alege-ti ultima...caci cand incepi a repara dupa cineva...e de 2 ori mai mare volumul de lucru!!!!


Sper ca in curand sa vin si cu niste poze...cand ne vom apropia de final.


Alina Braileanu:

Image
User avatar
marcelushka
Posts: 700
Joined: 15 Jun 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by marcelushka »

mmmmmmm.....Aleena felicitari din sufletttttttttt, da e ceva foarte frumos sa fii la casa ta, mai bine mai muncesti (reparatie, instalari) dar cind stii cae al tau.......... nici nu se compara.......... ma bucur enorm pentru voi, sa va fie de bine in noua casuta, iar ingerii pazitori alaturi.


Post Reply