Confesiuni de soţie

Poze, luna de miere, viaţa în doi, etc.
User avatar
Alinkka
Posts: 320
Joined: 19 Feb 2012, 15:20

Re: Confesiuni de soţie

Post by Alinkka »

La moment nu avem kum vb, kit de tare nu as dori eu. Numai noi stim kit de fericiti eram ka am gasit nasi, ku o luna inainte de nunta totul era ideal, nici nu-mi venea sa kred, am fakut tot kum au zis shi au dorit, chiar daka era nunta nostra. Nici gind ka dupa nunta sa fie asa. Noi dupa nunta neam refugiat un pik de toti, ne doream sa fim doar noi, in acel moment nu am sunat pe nimeni (poate atunci nu am fost intelesi shi ei au vrut atentie). De atunci shi au incept sa apara vorbe urite.
Sper pina la urma sa putem klarifika lukrurile shi sa fie bine, imi doresk din tot sufletul.
Fetelor va multumesk mult pentru sustinere


Ingutza
Posts: 272
Joined: 03 May 2011, 23:00
Location: Chisinau/Italia

Re: Confesiuni de soţie

Post by Ingutza »

Si noi la fel inka nu le zicem mama si tata parintilor socri,eu incet incet incerc sa-i zik mama soacrei,stiu si vad ca o face foarte fericita acest cuvint,(si stiu k merita,pentru ca e o persoana foarte buna si mult ne ajuta,de citeva ori vedea ca putin ne certam nu s-a bagat de lok si nu ne-a zis nici un cuvint,mi-a zis e viata vostra asa ca o traiti cum voi vreti voi)insa sotul meu nu poate sa le zica mama si tata parintilor mei,mi-a spus ca inca nu ii vine sa zica,cind va veni timpul ii va numi mama si tata,si eu nu ma supar deloc.Eu is deacord cu tot ce ai spus Tancha,eu la fel am aceiasi parere ca si tine despre mamele soacre.
Ce ce tine de tine Alinka nici nu stiu ce sa zic,probabil nu a fost discutie intre voi k sa lamuriti neintelegerile,dar mai bine va trebui sa o suni pe mobil si sa ii zici k ai ceva de discutat important si sa vorbiti pe skyp,k pe telefon sunt multi bani pierduti si plus la asta nu e o discutie de telefon.Si sa ii spui tot ce te framinta si lamuriti tot k sa ramineti ambele multumite.Bafta tie si numai bine.


Image
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Confesiuni de soţie

Post by RoDiNkA »

Fetelor, stiti, daca e tot tema de confesiuni de sotie, mai bine e sa fiu deschisa totalmente si nu doar cum as crede eu ca e mai ok pentru mine, sau sa par doar in lumina favorabila.....aici ne deschidem si...dupa ultima discutie cu soacra mea...m-am ingandurat si am realizat ca ma doare acest moment.....cred ca eu singura mi-am insuflat ca e ok pentru mine, pentru noi toti, mai comod si fara frustrari daca vom numi fiecare parinte pe nume si doar pe proprii parinti - parinti sa numim.....DAR...nu e chiar asa, acum, dupa ce vad ca e ceva firesc, primit, oferit si acceptat de marea parte a societatii.....chiar daca nu as putea, chiar daca ar fi prea dificil pentru mine....totusi....Ma doare ca mama scumpului meu sot mi-a interzis sa o numesc "mama"...si nu ma doare pentru ca ard de nerabdare si vreau sa o numesc astfel, NU...ci insasi faptul ca mi-a fost zis ca "taiat cu cutitul" ca ea categoric nu vrea sa fie numita de mine "mama", pentru ca ea pentru mine nu e...si ca sa o numesc pe prenume si patronimic....o zic, o fac, dupa cum si mi s-a spus, dar....suna asa oficial, autoritar si......de parca ar fi o bariera de gheata intre noi, o raceala ce distanteaza....... :cry: Am sentimente contradictorii la acest capitol acum...e efectul casniciei oare?...Acum am realizat ca socrul nu mi-a zis nimic referitor la faptul cum sa ma adresez la el, dar...tinand cont de dorinta soacrei, continui sa il numesc Domnul...... si oare asa sa fie toata viata? Dar cum va fi cand vor aparea copiii? :roll:


Image
CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Confesiuni de soţie

Post by CristinaB »

Rodinka, de obicei tatii se lasa influentati de mame...Incearca sa-i zici tata, daca poti, si cred ca EL va fi placut surpins si magulit!!
Cind vor aparea copiii va fi bunica si bunelul si se trece peste etapa cu mama/tata. Eu am un cunoscut care a numito pe soacra lui o singura data mama, ca a aparut bebe-ul si a numito bunica...


Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Confesiuni de soţie

Post by heliga »

Eu stiu ca la rusi e primit asa daca nu-i zici mama atunci Evghenia Mihailovna Maria Andreevna etc...
Pt ca suntem peste hotare nu ma confrunt des cu aceasta problema,dar nu stiu daca as putea sa-i spun socrului tata ... Sotul o stimeaza multa pe mama insa mi-a spus ca inka nu poate sa-i zik mama si niciodata nu se adreseaza nici pe nume nici altfel tot timpul e cu mata sau mama Olei. A am auzit zelele astea sa-i zika Maman in franceza :lol: lui tata tot nenea ii zice.Insa noi nici unul nu avem probleme cu asta.La noi problema mai mare a fost atunci kind a venit vremea sa le spunem nasilor nasi si la inceput le ziceam pe nume caci este sora sotului,dar sa stiti ca nu cu rau dar ne-au facut observatie sa le zicem nasi asa ca ne straduim de fiecare data kind vb sa ne adresam deja cum se cuvine.


Image
Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Confesiuni de soţie

Post by tancha_ru86 »

mda Rodinka, iti inteleg sentimentele contradictorii, soacra ta din start a pus o bariera, in acest caz nu mai depinde de tine nimic. Eu nu prea inteleg asa oameni, sunt de parere ca trebuie sa-i dai o sansa oricui sa te cunoasca si sa-l cunosti atunci cand intra in familia ta, dar asta-i viata, cati oameni atatea caractere. Lasa soacra, mai rarut si mai dragut, voi sa fiti sanatosi si fericiti.

Ideea Cristinei e chiar foarte buna, cred ca am s-o aplic si eu de multe ori in momentul in care va aparea copilul si probabil ca e chiar mai usor sa zici Buni, Bunicuta...


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
marcelushka
Posts: 700
Joined: 15 Jun 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Confesiuni de soţie

Post by marcelushka »

Scumpelor, asa de mult nu am fost pe forum azi mai relativ dispozitia si am decis sa vad cum va merge, ce mai face-ti.
Doamne asa imi pare rau ca sunt atitea neintelegeri, Alinkka o sa fie bine, incerca-ti sa dicutati tot ce va deranjeaza, nu lasa-ti sa treaca asa de la sine.
RoDiNkA eu am ramas inmarmurita, da eu inteleg si sunt deacord cu ce zicea Liudocica mai sus, ca fiecare spune asa cum simte si dupa mine cel mai important e sa o spui din suflet, sincer eu cred ca daca pe tine te deranjeaza si simti ca ceva nu e ok, inceraca sa vorbesti cu ea, de ce a decis asa, sau cum ar dori sa i se zica. Imi pare rau ca simti asta si te inteleg dar sunt sigura ca ajunge-ti vo la o discutie ca intre femei si vorbiti neaparat.
La mine la acest capitol nu e o problema, parintii sotului sunt foarte calzi si deschisi cu mine, cu mama soacra chiar am devenit prietene, ne sfatuim, ne plingem uneia alteia, sper intotdeauna sa fie asa, asa am simtit sa ii zic mama, de ceva timp...... nici nustiu cum a fost asa am simtit.
Fetelor din suflet va doresc cit mai multa caldura in suflet si doar emotii pozitive.


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Confesiuni de soţie

Post by marcellla »

tancha_ru86 wrote:am si o curiozitate, dar dupa un an de la casatorie poate sa o faca? noua preotul ne-a zis sa ne ducem a doua zi dupa nunta sa ne citeasca molitva, insa noi a doua zi pregateam bagajele si am plecat, n-am mai avut timp si am ramas si pana acum cu un gol in suflet nu stiu de ce. ma gandeam cand ne intoarcem acasa sa-l rugam pe preot sa ne citeasca aceasta rugaciune, dar nu stiu daca e tarziu si daca mai are vreun rost..
Tancha, chiar azi am fost la biserica, aici in Italia, desigur ca crestin-ortodoxa, si am intrebat preotul daca se poate sa ne citeasca molitva chiar si dupa mai mult timp, noi ne'am cununat in iulie, si a zis ca da, mai mult, ca e foarte importanta pentru familie aceasta rugaciune si cu cit mai repede o facem cu atit mai bine.


Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Confesiuni de soţie

Post by tancha_ru86 »

oh marcella iti multumesc mult.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Confesiuni de soţie

Post by RoDiNkA »

Dragelor, am lipist un piculet (din cauza unei raceli foaaaaaaaarte neplacute, nu sunt obisnuita sa bolesc :mrgreen: )
Va multumesc mult pentru cuvinte calde, sprijin si sfaturi!
Cristina, daca as prelua ideea cu bunica si bunelul, cred ca vor avea o lovitura foarte mare, ei au deja nepot care le spune pe nume, imi e interesant ce va fi pe viitor :D
Ehh, Tancha, as lasa-o, dar daca vorbim, nu pot sa evit momentul de adresare si iata ca iar voi fi pusa in dilema...voi incerca un timp sa evit adresarile, poate va clarifica situatia... :roll:
Heliga, la noi nasa la fel e sora sotului si nu vrea sa o numit nasa, dar nimeni nu se supara, inca observatii nu am primit, vom vedea ce va fi pe parcurs.
Marcelush, iti multumesc pentru ganduri frumoase, dar nu va ajuta discutia, cel putin acum, ca a trecut putin timp de la momentul cand mi s-a spus ferm care este pozitia...
Eu ma bucur pentru tine, pentru relatiile voastre calde si sper ca si pe viitor vor fi la fel (la noi relatiile la fel sunt unele prietenoase, pozitive, dar...asta e realitatea)...


Image
Post Reply