Confesiuni de soţie

Poze, luna de miere, viaţa în doi, etc.
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Confesiuni de soţie

Post by tancha_ru86 »

Ludmi wrote:Salut fetelor
interesanta discutie si mi'a venit si mie sa adaug si eu ceva :D Sintem toti diferiti orice natie are obiceiurile,tradittile si mentalitatea diferita, si chiar persoane de aceeasi natie sint diferite. Toti avem parti positive si negative sint moldoveni laudarosi si nu, sint rusi betivi si nu, romanii ce isi trateaza rau sotiile, dar sint o multime de persoane super care sint o exceptie (sau poate depinde de familie, de educatie...)
Fiecare din noi face observatiile sale si parerile despre o natie. Si sint foarte de acord cu wonderlandbride, fericirea pe care o persoana o gaseste alaturi de un moldovean,rus, roman sau alte natii nu depinde de cee ce e scris in pasaport si nu mi se pare corect de spus "nu sint sigura ca au facut'o din dragoste".
Daca o persoana este fericita si indragostita se simte bine si implinita, atunci cu siguranta are alaturi persoana potrivita iar natia nu mai conteaza ;)
of Ludmi, bine ca ai observat "ca nu sunt sigura daca e din dragoste", dar n-ai observat si "Atunci cand iubesti vezi dincolo de origini, vezi sufletul persoanei si asta e cel mai important.". Ca fiecare interpreteaza mesajul cum simte e absolut normal, dar incercati sa nu judecati doar doua cuvinte cand restul textului e mai important decat acele doua cuvinte.
Nu vreau sa explic ceea ce am vrut sa zic, caci cine a avut de inteles a inteles. Dar tie totusi o sa-ti explic ce am vrut sa zic ca sa nu existe dubii: Unele persoane se casatoresc nu din dragoste, altele din dragoste. Eu in nici un caz nu m-am referit la Lidia. Asta vreau sa fie foarte clar. Plus ca eu nu judec alegerile fiecaruia pentru ca fiecare e in masura sa faca propriile alegeri in viata. si cu asta am incheiat. Numai bine!


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Ludmi
Posts: 170
Joined: 21 Apr 2012, 17:10

Re: Confesiuni de soţie

Post by Ludmi »

tancha_ru86 wrote:of Ludmi, bine ca ai observat "ca nu sunt sigura daca e din dragoste", dar n-ai observat si "Atunci cand iubesti vezi dincolo de origini, vezi sufletul persoanei si asta e cel mai important.". !
Tancha mersi pentru explicatie ;) Ceea ce vroiam eu sa spun e ca casatorie fara dragoste sau cu dragoste nu depinde de natie, dar de persoana! astfel de cazuri sint peste tot si nu trebuie de delimitat moldovean, italian sau rus.
PS nu vrei sa judeci insa intr'un fel sau altul ai facut'o. Fiecare din noi are opinia sa si va ramine cu aceasta opinie. ;)

Vorbind la general (nu vb de tine tancha) mie mi-ar fi neplacut sa citesc ceea ce am vazut si nu mi se pare normal ca Lidia a trebuit practic sa se justifice de ce se casatoreste cu un italian si ca nu este zgircit.


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Confesiuni de soţie

Post by Olecika »

In speranta ca s-au calmat spiritele aici, vreau sa zic ca am citit articolul tau tancha_ru86 (daca il pot numi asa) "despre prieteni cu dor" si ma gindesc la cit de nefericit suntem ca tara noastra nu ne ofera posibilitatea sa ne dezvoltam aici, sa traim alaturi de familie si prieteni, sa ne bucuram de fiecare clipa alaturi de cei dragi, fara a ne gindi ca trebuie sa platim chiria, sau sa mergem la Metro pentru cumparaturile de casa, sau ca vrem sa vizitam parintii in sat dar din pacate nu avem combustibil....

Vorbesc aici despre realitatea prin care probabil trece fiecare moldovean obisnuit (cu exceptia posesorilor de Porche)

Din pacate, eu si VS (care 10 ani i-a petrecut in ro si a revenit acasa pt a-si face un viitor aici, in tara sa) ne gindim serios la alternativa de a pleca din tara dupa nunta, de a pleca undeva unde vom trai mai bine. Si ma intristez mult la acest gind, dar asta e... nu poti trai o viata intreaga cu 10 lei in portmoneu....

Nasii (care sunt in Italia) vor sa se intoarca in ruptul capului acasa, dar au frica de ceea ce se intimpla, au frica de un esec.

Sunt atitia moldoveni destepti, ingeniosi si muncitori imprastiati in toata lumea, tinind economia altor state. De ce nu putem oare face asta acasa?

Cu tot optimismul fiintei mele, trebuie sa zic ca e din ce in ce mai rau.... Rudele nu le mai vedem cu anii, prietenii...care si cum, doar pe la nunti sau sarbatori... Am momente, chiar daca sunt acasa, ca vreau sa ies in parc sau la o cafea cu cineva si nu am cu cine... toti sunt plecati, prieteni, verisoare, colege, in cautarea unui trai mai bun...

Eh... De s-ar naste un al doilea Stefan cel Mare.....


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Confesiuni de soţie

Post by Olecika »

:D :D Luata de ginduri triste am uitat sa scriu:
maryLand, tancha_ru86 si ollya25, multumim pentru informatii diferite si utile :) am ce citi citeva zile :D


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Confesiuni de soţie

Post by tancha_ru86 »

Olecika iti multumesc din suflet cu drag, cuvintele tale sunt alinare pentru mine. Ceea ce simti tu acum, simt si eu simt si mii, poate sute de mii de moldoveni imprastiati prin lume. E trist si greu de acceptat apartenenta noastra. Eu imi iubesc nespus tara, dar cu toate astea nu ma mai vad locuind aici, desi sotul are mari planuri de afaceri aici. Am venit pentru o luna in tara, niciodata nu ne ajunge timp sa stam destul cu prietenii, cu rudele, cu cei apropiati, banii se cheltuie asa de repede, toate sunt scumpe si cand te duci pe la institutiile acreditate sa te informeze cu privire la diverse chestii, fie business, fie buletin, fie orice altceva, ei niciodata nu-ti ofera o informatie clara si precisa, de genul iei de aici si pui aici, faci asta si s-a rezolvat, ci te plimba in sus si in jos, te paseaza de la unul la altul si in final realizezi ca n-ai aflat si n-ai rezolvat nimic. Birocratia e atat de dezvoltata incat ti se face lehmite sa mai faci ceva in Moldova asta pe care incerci s-o iubesti cu bune si rele.
Acum ca sunt la doua zile distanta de plecare departe de patrie, parca ma incearca o parere de rau ca plec, insa fiind departe, aceste ganduri se transforma in dor si raman cu dorul caci altceva nu am ce sa fac. In Moldova nu cred, de fapt sunt convinsa, ca n-am ce sa fac, eu, ca poate altii au ce sa faca. Unii au servicii, desi in opinia mea au niste salarii de mizerie, ei totusi spera la o cariera si se incapataneaza sa ramana. Bravo lor ca rezista in infernul asta, eu nu sunt asa de puternica.

Am scris un intreg roman, gata ma opresc.
Va urez sa aveti o saptamana luminata si plina de liniste sufleteasca. Hristos a Inviat!
Va imbratisez si va mai astept pe blog.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Confesiuni de soţie

Post by Olecika »

Drum bun tie Tancha_ru86 :) Si sper ca cu toate am avut un Paste fericit :)

Macar am vazut rudele, parintii si buneii cu ocazia acestor sarbatori :) Fie aici, fie peste hotarele tarii, incercam sa ne iubim si sa ne bucuram de viata :D

Lumina in suflet tuturor si va urez muuuuulta sanatate si oleak de bani :D


maklerus
Posts: 139
Joined: 23 May 2013, 14:08

Re: Confesiuni de soţie

Post by maklerus »

Ok fetelor! nu sunt prea activa pe forum, dar am hotarit sa scriu si eu ca nu pot fara sa-mi exprim emotiile. Am lacrimat de bucurie alaturi de voi citind povestile fericite in tema Dupa nunta, dar si m-am intristat enorm cind ati avut vre-o nelamurire sau nemultumire in privinta a ceva. Acum citesc confesiunile si doar imi pot imagina prin ce treceti dar si cit de puternice sunteti (Rodinka, Lilia...) sa rezistanti incercarilor vietii.
Si eu am o indoiala mare, noi am inceput pregatirile de nunta pt octombrie, dar problema e ca mirele meu inca nu are documenteke necesare pt a reveni in tara si suntem in asteptare si nu stim cit va dura de vom reusi.... :cry: Dar incercam sa fim optimisti si ne rugam Domnului sa nu uite de noi.
A mai fost abordata tema cu mama-soacra si tata-socru. VS al meu deja de ceva timp ma tot intreaba daca deja poate sa le zica la ai mei tata si mama ca el deja asa simte si lui mai tare i se primeste sa le zica asa. cred ca asta se datoreaza atitudinii parintilor mei care sunt tare calzi si au o atitudine emotiva asupra tot ce se intimpla cu noi. Eu....eu tot parca as vrea sa le zic la a lui mama si tata, ca mi se pare asa firesc deoarece datorita lor astazi linga mine e persoana pe care o iubesc, o ador si nu-mi pot imagina viata fara el. Insa nu stiu cum ei sunt mai reci si la bun inceput imi lasase o impresie ca nu le-am placut (well e clar ca nu e nici o fata destul de perfecta pt feciorul cuiva, am si eu frate si stiu asta;))))))) Dar totusi, eu incerc si ma comport asa cum cred ca ar face-o o nora perfecta(si credetima ca eu am experienta-exemplu de cum nu trebuie sa se comporte o nora, cum a spus cred ca Tancha si eu am intilnit exemplul nurorii acre nu a soacrei).......Oofffff, am umplut pagina......sper sa nu va plictis...dar eu sunt tare fericita ca am dat de acest forum si "intilnesc" atit de multe fete minunatate!!!!!!!!!!!!!!!! hugs


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Confesiuni de soţie

Post by Olecika »

Nu stiu daca cineva dintre voi a trecut prin asa ceva... Dar la mine e asa o situatie levaya... Dupa ce a trecut nunta si eu am fost mega multumita de tot ce s-a intimplat, incep sa apara "pareri" vis-a-vis de cit de multe nu au fost cum trebuie, oameni nemultumiti.... Doooamneee ce m-am saturat.... Oare e atit de greu sa te bucuri pentru cineva drag?


Girgana
Posts: 273
Joined: 29 Dec 2011, 00:00

Re: Confesiuni de soţie

Post by Girgana »

Daca sincer,cred ca 95% din miri se confrunta cu aceasta problema.Cit de indeal nu ar fi ,oricum o sa se gaseasca persoane la care sa nu le fi placut ceva. Eu ,spre exemplu,dupa nunta nu am intrebat pe absolut nimeni ce parere au si daca le-a placut sau nu. Ei or gasi de ce sa se anine si sa zica asa printre altele ca coafura nu a fost cum trebuie,sau rokia prea pufoasa,sau mancarea prea simpla sau invers,prea exotica,ca sarmalele nu erau destul de maruntele ,sau ca chelnerii turnau prea des,sau prea rar....Ei o sa zica si o sa uite pest 5 minute,dar eu o sa traiesc cu aceste comentarii toata viata! In cazul in care s-au gasit destepti ,care sa se deie cu parerea fara a fi intrebati,incearca sa intorci tot in gluma si incet sa te indepartezi de acest subiect. Cu cit mai amult o sa reactionezi,cu atit mai tare aceste minusuri gasite de ei o sa se intipareasca in memoria lor si tie nu o sa-ti deie pace o vreme buna.


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Confesiuni de soţie

Post by CristinaB »

Olecika, total de acord cu Girgana (care apropo, intra tot mai rarut pe la noi !! :roll: )
Doar tu stii cite emotii,sentimente si de ce nu bani ai invetsit in evenimentul tau care l-ai dorit a fi unic!!
Pastreaza prima impresie care ai avuto! Eu la un moment dat pe parcursul nuntii am realiyat ca totul este asa cum am visat eu...si mai nu mau dat lacrimile...
Dar cei care spun ca sarmalele au fost prea mari/prea mici lasa sa faca ei mai bine...Nu este deloc frumos sa-i scuipi in fata omului, care tot pentru invitati se staruie...
Eu cind sunt intrebata daca mi-a placut sau nu evenimentul incerc sa spun mirilor partea poyitiva, indiferent de cit procentaj ocupa ea din tot :P
Capul sus si stii cum se spune> Gura sacului o astupi dar a satului niciodata!


Image
Post Reply