Cumparaturi online

Discuţii ce nu au legatură directă cu nunta
Post Reply
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Cumparaturi online

Post by maryLand »

Aleena, multumesc mult...ne esti de mare ajutor. ;)
Fetelor, ca sa nu facem off top, poate deschidem o tema gen cumparaturi online? ;) :oops:


Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Coafură şi make-up

Post by Aleena »

Cu multa placere!!!!

Ideea e foarte buna!!! Am putea organiza si cumparaturi online colective...astfel optand pentru livrare rapida ,pretul careia,impartit la mai multe persoane,se echivaleaza cu cel al postei obisnuite in cele mai multe cazuri...doar ca primim lucrurile necesare mult mai repede... ;)


Alina Braileanu:

Image
User avatar
Katina
Posts: 1178
Joined: 19 Oct 2011, 23:00
Location: italia

Re: cumparaturi online ...

Post by Katina »

am facut tema data ca sa scrim aici toate adresele de magazine online ,de rokite de produse cosmetice ,de maruntisuri ....etc...


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: cumparaturi online ...

Post by Aleena »

Eu comand de pe urmatoarele site-uri
haine,incaltaminte,jucarii pentru copil : http://www.laredoute.fr
cosmetica de ingrijire si produse igienice,suplimente alimentare,mirodenii,etc:www.iherb.com
si acum vreau sa fac prima comanda de pe www.taobao.com...prin intermediar ...de acolo se poate comanda oriceeeeee!!!!!!


Alina Braileanu:

Image
aneam
Posts: 155
Joined: 02 Mar 2012, 09:07

Re: cumparaturi online ...

Post by aneam »

Aleena
Spune-mi te rog cum faci comanda prin laredoute, este vreun intermediar?


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: cumparaturi online ...

Post by Aleena »

Nu,o fac direct.Mi-am facut cont pe site...si card VisaElectron la VictoriaBanc in euro...si achit online.Coletul vine prin DHL,in 3-7 zile...si il ridici de la oficiul lor sau ti-l aduc acasa (+20 lei livrarea la domiciliu).


Alina Braileanu:

Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cumparaturi online

Post by maryLand »

Eu recomand asos. com
Puteti gasi rochii pentru cununie, accesorii , pantofi si haine de zi cu zi...sunt o cumparatoare fidela de pe acest site.
Livrarea este de 2 -3 sapt, gratis ;)


Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Cumparaturi online

Post by Aleena »

MaryLand...pentru a comanda de pe asos...ti-ai deschis card in lire????


Alina Braileanu:

Image
MarinaD
Posts: 73
Joined: 21 Mar 2012, 14:08

Re: Cumparaturi online

Post by MarinaD »

Buna fetelor, am gasit si eu 2 site-uri in USA, super preturi , sotul meu a fost in USA nu demult pe 10 zile si mi-a cumparat super hainute si accesorii, foarte ieftine, o pereche de blugi 5 dolari,pantofi superbi -10 dolari ,doar ca din pacate in MD nu trimit comanda, poate ma ajutati, eu nu prea cunosc metodele de a face cumparaturi online, poate este vreo firmulita care aduce...http://www.walmart.com/
http://www.costco.com/


User avatar
SuperBride
Posts: 144
Joined: 26 Feb 2012, 12:25

Re: Cumparaturi online

Post by SuperBride »

Nu ai nevoie sa ai card in valuta care ti se cere site-ul, un card normal in lei Md este cea mai buna optiune.

IN PLUS:
Daca ai card in euro, atunci cand faci plata, cardul fiind din Md, se transmite suma de achitat spre banca transformata in lei, respectand cursul si comisionul bancii, iar apoi cardul fiind in euro sau alta valuta, din lei iarasi se ia un schimb valutar(eventual si comision) pentru a respecta tipul de bancnota al cardului.
Ideea este ca orice card din Moldova i se va cere tranzactia din exterior in bancnota nationala, apoi se face schimbul la bancnota cardului, deci nu este convenabil sa ai card in valuta pentru cumparaturi online, cel mai bine este sa ai in bancnota nationala a fiecare tari de unde ai cardul. Daca iti faci un card in Italia in euro, atunci e mai bine sa cumperi (produse a caror pret este in euro) cu acel card, pentru ca nu mai sufera metode de schimb valutar, insa un card din Moldova ...dupa cum am spus mai sus.
Poate nu ma credeti dar sunt bine documentata in acest domeniu


ImageImage
Post Reply