Gradina mea in apartament !

Discuţii ce nu au legatură directă cu nunta
User avatar
Nika
Posts: 378
Joined: 15 Mar 2012, 15:08

Re: Gradina mea in apartament !

Post by Nika »

Alintush wrote:ce bravo sunteti fetelor ca puteti avea asa orhidei frumoase...eu iata ca am 2 orhidee...ambele violete...ce nu ias face nu cresc :( florile se usuca...tija se usuca...si ramin doar frunzele...nici nu cresc nici nu se ofelesc...ramin pe loc :(
Alintush nu dispera o sa dee orhideele tale tije noi si o sa ai si tu floricele frumoase,principalul e sa aiba cit mai multa lumina,atentie nu directa ,caci soarele direct le arde,eu cind e soare puternic pun in fereastra niste hirtie alba acum recent am schimbato pe cea veche si e putin mai subtire si le ofera si mai multa lumina ,desigur si udatul e foarte important pentru ele ,cam la 5-7 zile depinde cit de cald e.Apropo poate au nevoie de o transplantare???noul pamint (special pentru orhidee)e bogat in substante nutritive si le ofera o creste buna si sanatoasa.Dar totusi consider ca cel mai important factor este atentia noastra,le place sa fie iubite ,corcolite ca niste copii :lol:


Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Gradina mea in apartament !

Post by perla »

De orhideele mele are grija sotul. La mine ele se usuca. Sotul in schimb cind uda florile ele incep sa dea pui, orhideia de la nunta statea fara flori. Acum e plina cu floricele albe si mai da alte crengute :)


User avatar
Nika
Posts: 378
Joined: 15 Mar 2012, 15:08

Re: Gradina mea in apartament !

Post by Nika »

Ieri colectia mea de orhidee sa mai inmultit cu un exemplar :D ....o ador e asa de frumoasa.....sotul mi-a facut o surpriza....el stie ca tare mult sunt pasionata de aceste flori si a hotarit sa ma surpinda cu ceva nou. :P
[URL=http://imgur.com/aktv9qg][img]http ... .jpg[/img][/url]


Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Gradina mea in apartament !

Post by Ninela »

Ce frumusete pistruiata !!! Felicitari cu innoirea colectiei!!!


Image
silvunea
Posts: 110
Joined: 11 Sep 2011, 23:00

Re: Gradina mea in apartament !

Post by silvunea »

Sa va zic eu ce am facut cind vedeam ca orhideele mele nu vroiau sa infloreasca o sa ziceti ca sunt nebuna :(, le-am facut un stres, eram atit de suparata ca aveau vreo juma de an si nimik si am zis ori infloriti ori pieriti cu totul, si le-am pus sub jetul de apa foarte fierbinte la baie vreo 2- 3 minute le-am facut o baitsa buna , si la o saptamina orhedeele mele parca sau nascut a doua oara si au inceptu a inflori pina acum sunt inca florile :)


User avatar
Nika
Posts: 378
Joined: 15 Mar 2012, 15:08

Re: Gradina mea in apartament !

Post by Nika »

Haha :P :P interesanta idee ,am si eu una care deja de un an nu mai da nici o floare si imi pare ca am sa procedez si eu cu ea la fel...ori da ori ba :lol: :lol:


Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Gradina mea in apartament !

Post by Ninela »

Mama mea turna apa fierbinte intr-un lighean si punea acolo toporasii de camera (fialki), dar aceasta procedura era pentru inlaturarea parazitilor care nici cu chimicate nu erau exterpati :D Dar orhideea, hm, intersanta reactie :)


Image
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Gradina mea in apartament !

Post by marcellla »

Da, interesanta idee, nu stiam de asta. Ah fetelor, atit de mult imi doresc si eu o mica gradina, dar pina nu ne hotarim unde ne stabilim cu traiul nu ma incumet sa o am, nu vreau sa transfer florile de peste hotare, imi ajunge si asa cite lucruri avem :D


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Gradina mea in apartament !

Post by Alintush »

as incerca da parca imi e frica de metoda asta...e amintire de la nunta si nu vreau sa o pierd...dar lasa ca ma enervez o data si va spun...a inflorit sau sa ofelit de tot...
eu corect am inteles...apa fierbinte dus...adica peste frunze??? stiu ca daca ajunge apa unde au legatura frunzele se ofeleste floarea...


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Gradina mea in apartament !

Post by maryLand »

Nu am stiu de aceasta metoda, insa pare a fi eficienta. ;)
La mine orhideiile se tin de inflorit, cred ca datorita dragostei mele dar si a ingrasamintei pe care o folosesc ;)


Image
Post Reply