Planificarea unui bebelus

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by heliga »

Marishka eu la fel nu am facut analizele pt a te pregati sa fii parinte.Kind am fost la ginecolog inainte de nunta pt actu de inscriere acolo mi-a spus ca am o mika problema unde urma sa o rezolv in toamna caci vara nu am timp ,dar sa primit sa ramin insarcinata si slava domnului pina kind totul decurge bine si facem saptamina asta 4 luni de sarcina .ce sa fac asa sa primit .Am intrebat medicul daca a mai intilnit femei insarcinate in situatia mea si doctorul ma linistit ca totul va fi bine.Credeti ca mamele noastre se mai duceau la asa numitele clinici pt conceperea familiei sau mai faceau teste ? :roll: Nu zik ca e rau sa te duci ba din contra,dar daca sa primit sa nu reusim atunci nu cred sa fie mare problema in majoritatea cazurilor.Succes!


Image
Image
mirabellla
Posts: 280
Joined: 20 Feb 2012, 11:12

Re: Planificarea unui bebelus

Post by mirabellla »

Da fetelor inainte bunicile, mamele noastre nu mai faceau analize..insa erau si alte timpuri...
e alegerea fiecarei mame sa faca sau nu analize, totul e atit de relativ si depinde de la caz la caz ......daca dumnezeu ne trimite un bebe pe neprins de veste inseamna ca stie el ce face :oops:
insa daca planificati in timpul apropiat mai bine e sa faceti macar mici investigatii niste analize generale care nu costa asha mult si numai in cazul daca sunt complicatii sa mergeti mai departe cu tratamente si analize costisitoare...


User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by perla »

Noi cu sotul am dat toate analizele necesare cind trebuia sa prezentam certificatul medical la OSC. Tot atunci am dat si analiza la TORCH (infectii gen chlamidie CMV, etc). Chiar e rau ca au anulat acest certificat. Eu nici nu aveam idee pe atunci ce prezinta aceste analize. Apropo 90% din femei sunt purtatiare de aceste infectii si nasc copii sanatosi. Principalul sa nu fie in stare activa. Iar daca le ai in stare pasiva chiar e mai bine, esti deja cu imunitate.
In ceea ce priveste pastila... In nici intr-un caz... Din prima cred ca prind doar in filme si virginele :). Desi mai apar surprize.


MARIASHKA_1
Posts: 49
Joined: 06 Sep 2012, 22:12

Re: Planificarea unui bebelus

Post by MARIASHKA_1 »

fetelor eu ku naivitatea mea va mai bat la cap un pik...inainte de ziua ku pricina kitiva ani la rind aveam eliminari (albicioase)practik in fiecare zi...dupa contactul de 3 zile in urma ele au disparut total...ce poate fi?oare vreun bebe? :?


MARIASHKA_1
Posts: 49
Joined: 06 Sep 2012, 22:12

Re: Planificarea unui bebelus

Post by MARIASHKA_1 »

nu prea cred ca pot aparea semne de sarcina dupa 2-3 zile


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Alintush »

chiar sa fie sarcina in 2-3 zile...e imposibil sa simti asta, sa-ti dea organizmul de stire...
si elimenarile astea au perioada lor cind sunt mai abundente...inainte de ciclu menstrual sau cind e ovulatia...
mai bine atrage atentia, daca au disparut definitiv sau nu...cind apar mai des dimineata sau pe parcursul zilei, in ce perioada a lunii apar mai des...si daca ceva te va deranja sa consulti medicul...poate fi orce vre-o infectie sau sarcina...sau poate sa fie totul perfect..


sunflower
Posts: 82
Joined: 03 Aug 2011, 23:00
Location: Londra,UK

Re: Planificarea unui bebelus

Post by sunflower »

O sarcina se instaleaza cel devreme dupa 6 zile de la fecundarea ovulului (procesul se numeste nidatie si are loc intre zilele 6 - 12 dupa fecundarea ovulului). In aceasta perioada semnele de sarcina nu sunt vizibile. Primul semn ar fi lipsa ciclului menstrual. Important e sa nu va alarmati daca bebele nu se primeste din prima, pot fi n factori (nu neaparat negativi) care influenteaza o sarcina. Sanatate tuturor.


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by maryLand »

Ooff, din pacate eu inca nu stiu simptomele unei sarcini...insa am zeci de prietene care sunt sau au fost insarcinate...
Semne vizibile si simptome sunt abia dupa vre-o 4-5 saptamini de la fecundare...

Cred ca imediat dupa contact...poate doar instinctul de femeie sa te anunte... ;)
Iar cu eliminarile, cred ca este important de a merge la medic...pentru ca in orice caz ele anunta ca ceva nu e in regula ;)

Eu am mentionat ca aveam simptome 100% de sarcina, totul corespundea conform normelor...insa se pare ca era doar reactia unui medicament :cry:


Image
MARIASHKA_1
Posts: 49
Joined: 06 Sep 2012, 22:12

Re: Planificarea unui bebelus

Post by MARIASHKA_1 »

fetelor ce parere aveti referitor la :femeia daca este lata la bazin naste usor/...


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by heliga »

Mariashka nu cred ca depinde de asta.Sora mea e micca in bazina,dar anascut foarte usor .Am 2 cunoscute late in bazin ambele au nascut prin cezariana .Aici cred ca sunt alti factori cum ar fi marimea copilului sau daca se deschide usor placenta etc...


Image
Image
Post Reply