Planificarea unui bebelus

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Planificarea unui bebelus

Post by tancha_ru86 »

Eu n-am facut nici un fel de analize inainte de sarcina, decat am mers la ginecolog pentru control de rutina, stabilirea formei si marimea uterului si daca trompele sunt infundate sau nu. A fost un simplu control de 5-10 minute, dupa care n-am mai trecut pe la medic decat peste niste luni cand testul a aratat doua liniute. In Marea Britanie nu se pune accent deloc pe planificarea familiala. Vrei copil incearca si daca nu reusesti mai mult de jumate de an atunci deja mergi pe la analize, tu si sotul ca sa depisteze cauza. Si nici in sarcina ei nu fac mare caz pe controale si ecograf. Eu am 6 luni si am fost doar la doua ecografii programate, una pentru stabilirea sarcinii uterine si varstei gestationale si alta pentru depistarea eventualelor anomalii si malformatii la 20 de saptamani. Daca totul e in regula urmatoarea ecografie o voi face aproape sa nasc pentru a depista daca exista ceva in neregula. Controale au fost doar 3, la 12 saptamani, la 16, la 20 de saptamani si urmeaza la 25 de saptamani zilele astea, la 28 si deja din 3 in 3 saptamani. Vad ca se nasc copii sanatosi si fara probleme, cu rare exceptii.
In Moldova am mai auzit pe unii ca merg in fiecare saptamana si de fiecare data se fac ecografie. Chiar nu inteleg de ce atat de des si atata caz se face pe asta. De ce medicii si parintii cauta nod in papura sarcinii. In loc sa stea linistite mamicile, ele cum au o mica durere la burtica (uneori provocata de o simpla balonare) scoala si mortii din somn ca e tragedie, iar medicii te trimit pe la fel de fel de analize (platite desigur ca chiar daca ai sigurare, in Moldova platesti totul daca vrei sa fii bagat in seama).
Cand mamele noastre au fost insarcinate cu noi nici macar nu existau ecografiile si uite ca noi am supravetuit si ajungem si noi la randul nostru parinti, pe cand noi, generatia asta, pentru fiecare fleac resimtit in sarcina sunam repede medicul, E urgent. Sunt chestii normale in sarcine, dureri, disconfort, asta nu inseamna ca e ceva in neregula cu bebelusii.

Dupa ce am rascolit forumurile atat in moldova cat si in romania, pentru pareri si informatii am ajuns la concluzia ca toate mamele sunt bolnave si toate sarcinile sunt cu probleme, ceea ce in realitate nu-i deloc asa. De fapt problema e in noi si la fiecare junghi ne imaginam fel de fel de scenarii urate si fel de fel de boli ingrozitoare. Nu-i cazul.

Bucurati-va de sarcina, fara a va face ganduri negative, vizitele dese la medic inseamna mult stres ceea ce nu-i recomandat in sarcina, odihniti-va mult, hidratati-va si mancati de toate, mai putine prajeli. In rest nu mai stati saptamanal pe la usile cabinetelor medicale, sarcina nu-i o boala, ci o stare normala de bine, cu rare exceptii.

Sa aveti sarcina usoara burticilor, iar celor care se pregatesc de o sarcina va doresc ca barza sa fie cat mai receptiva si harnica!


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Planificarea unui bebelus

Post by catiushka »

Cit adevar spui tancha
Eu m-am ingrozit cind am auzit cite analize se fac acasa si sint aproape sigura ca sint doar pt scurgere de bani
Sanatate voua


Capsunica
Posts: 220
Joined: 19 Jul 2012, 19:31

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Capsunica »

conceptia unui copil tine de responsabilitatea mamei si a tatului. o noua fiinta umana depinde aproape integral de starea de sanatate fizica si mentala a parintilor, a genofondului.
atunci cind, tancha, tu ai facut doar un cotrol de rutina - dupa aparut bebe, ai stiut pe ce mergi. asta inseamna ca probabilitatea ca ai boli de sanatate cronice sau autoimune este minima, inseamna ca in fond, esti ok si nu ai avut mari probleme de sanatate, si pe motivul asta trebuie doar sa te bucuri - pentru ca ai siguranta ca DOAR un control e ok pentru tine, pentru ca nu ai ginduri terorizante si panicante, pentru ca nu citesti mii de bloguri tematice, nu consumi pastile, nu consulti zeci de doctori, nu ai dieta specifica, nu iti verifici temperatura bazala 3 luni la rind, nu vrei sa mergi la ghicitori, nu esti depresiva, astenica, etc etc.

exista si o alta parte de femei, la care, din pacate, starea de sanatate nu le permite sa fie asa easy going. adica, marina de ex, care are diabet sau tiroidita autoimuna sau artrita reactiva sau lupus sau epilepsie sau chist (sau si alte boli mai putin grave). femeile de genul asta nu pot asa, sa faca USG si hopa sa treaca la treaba. DE CE? Pentru ca conditiile de sanatate nu le permit. Pentru ca, coada mytzei, o trecut prin atitea chestii dureroase si atitea stari ca ele se tem sa viseze pur si simplu la posibilitatea de a avea un copil. Si atunci cind planifica un bebe, incep sa pregateasca terenul - ca sa se asigure ca faze tematoare sa fie cit mai putine.

am fost la doi medici ginecologi cotati, nici unul nu m-o indreptat sa dau nici profilul Torch, eu am zis si am primit>: da, daca vrei.
reiese ca eu singura m-am scurs de bani, catiushka.

eu ma bucur pt toate femeile care sunt ok si ramin insarcinate in timp ok si care au fost la putini doctori. eu le invidiez. eu nu am parte de asta, si in momentul in care mi se insufla, mi se face aluzie ca eu is paranoica, ipohondra, victima a unor escroci - nu ma simt ok.
serios, imi vine a plinge. eu am luat tare personal mesajele de mai sus, probabil ca nu trebuia, dar na, is sensibila zilele astea.

vreau sa las tema asta intr-o energie pozitiva, intentia mea nu a fost sa provoc un conflictel. sanatate tuturor.


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Planificarea unui bebelus

Post by catiushka »

capsunica daca ea la noi e hiper sensibila,
nu cumva deja esti insarcinata ? stiu ca femeile insarcinate sint inca si mai sensibile :)

puiule chiar nu au fost directionate spre tine mesajele si chiar ai dreptate sint o parte din femei la care eu nu m-am gindit
imi pare rau, sincer, si nu trebuie sa plingi degraba ai sa fii mamica, o mamica tare grijulie si fericita, sint sigura


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Planificarea unui bebelus

Post by marcellla »

Capsunica eu cred ca tu te-ai enervat degeaba, si intr-adevar ai luat prea la suflet mesajele de mai sus. Din cite am inteles eu, nu se vorbeste despre femeile care au probleme in conceperea sarcinii, dar de cele care pe linga un control de rutina unde medicul spune clar ca esti ok, prefera sa mai faca inca o sumedenie de analize si controale, si sa caute probleme acolo unde ele nu exista.
Deja cind dupa mai mult de jumate de an de incercari barza nu vine, e si normal sa ne panicam si sa credem ca ceva poate nu e in regula.
Cind am inceput sa ma informez si eu mai serios despre conceperea unei sarcini, m-am panicat cind am vazut atitea controale, analize, vizite la diversi medici, si sincera sa fiu ma gindeam sa le fac si eu, pe urma am zis: nu. Cred ca un control la ginecolog ne va ajunge (asta in caz ca totul e ok). Si-apoi sint sigura de un lucru, daca voia Domnului va fi sa ne puna la incercari, o va face, cu sau fara sutele de analize si fara asigurarea medicilor ca sintem perfect sanatosi. Uneori un cuplu asteapta si ani, pentru ca Dumnezeu e cel care decide cind si in ce mod sa ne dea copii.
Dar cu faza ca la noi in Moldova e asa, eu nu sint de acord, medicii nu te obliga sa faci absolut nimic, vrei tu, intrebi, te interesezi si el te indeamna ce si cum, s-au poate cuiva i-a spus ca toate aceste analize sunt obligatorii inainte de a face un copil ?
Eu va doresc sa fiti binecuvintate de copii sanatosi si sa stiti ca lucrurile cele mai frumoase se intimpla atunci cind te astepti mai putin.


Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Aleena »

STOP!!!!

Aici nu e loc de cearta!

Si fiecare dintre voi are dreptate,asa ca nu intrati degeaba in polemici!
Atata Tina,care sustine ca la noi uneori se exagereaza si multe analize sunt indicate doar pentru ''a scurge'' bani de la cei ce-si doresc un copil,cat si Capsunica,care ne arata alta partea a monedei,absolut adevarata!!!! Doar ca fiecare dintre voi vorbeste despre propria experienta si propriile trairi...


Dar...daca ar fi sa aleg sa fiu de partea uneia dintre voi 2...as sustine parerea Capshunicei.

Si va explic imediat de ce:
Foarte multe dintre infectiile ce afecteaza dezvoltarea fatului trec pe neobservate,fara simptome.Astfel,se ajunge la sarcini pierdute la termen mai mult sau mai putin avansat.Din pacate,avem astfel de cazuri pe forum,si doar acele fete care au trecut prin asta stiu cat e de grea povara acestei pierderi.

Si nu sunt niste desfranate,credeti-ma (pe cateva dintre ele le cunosc personal),sa ne gandim ca numarul imens al partenerilor sexuali ar fi dus la aceste consecinte,ci foarte cumsecade!

Multe dintre aceste infectii le puteti lua fiecare dintre voi de oriunde,spre exemplu,toxoplasmoza,care face ravagii in unele cazuri de sarcina,se transmite la om pe trei cai principale:
1. in primul rand, omul se poate infecta prin consumul de carne cruda sau insuficient preparata, in special cea de porc, oaie si vanat, sau de alimente insuficient preparate care au venit in contact cu carnea cruda.
2. in al doilea rand, omul poate ingera chisti pe care pisicile i-au eliminat prin fecalele lor, oochisti proveniti din cutiile cu dejectii sau din sol (prin gradinarit, fructe si legume nespalate sau apa nefiltrata).
3. in al treilea rand, femeile pot transmite transplacentar infectia catre fat.

Si acum sa vedem aceasta problema din alt punct de vedere:
Fiecare sintre noi are incredere in sotul sau...dar...cata incredere aveti in persoana cu care a fost sotul pana la voi?????
Va zic asta pentru ca atunci cand eram studenta am facut practica la Dispensarul Dermato-Venerologic de pe str. Izmail,in cabinetul dermato-venerologului,in cabinetul pentru barbati,si stiu ca acolo pacientii intra non-stop cu diferite boli sexual transmisibile. Si nu sunt cu stea in frunte,ca sa-i vezi de departe ca sunt bolnavi si sa te feresti de ei...sunt obisnuiti,ca noi toti.

Niciodata nu voi uita cazul unei tinere internate la spitalul de la Codru (nu cel de psihiatrie,ci cel dermato-venerol.). Insarcinata in 8 luni,si purtatoare de HIV !!! Si i s-a transmis de la tatal copilului!!!! Care,ca un barbat adevarat,dupa a aflat de sarcina,a si parasit-o!
Crede-ti ca se incumeta sa-l mai faca daca stia de HIV????
Si ea a iubit,si a crezut in barbatul iubit!


Acelasi lucru imi spune si nasha mea,care e medic in Frantza...tinerii nu-si prea bat capul de protectie!!!

Nu va indemn la neincredere,doar ca,vorba veche,paza buna trece primejdia rea.

Pentru cele deosebit de curioase...eu si sotul meu am facut toate analizele la virusi inainte de conceperea copilului.Si chiar daca totul a fost negativ,spre bucuria noastra,nu mi-a parut rau niciodata de cei 1200 lei ''aruncati'''pentru analize.Nu pentru ca ii consider putini,ci pentru ca sanatatea noastra cantareste incomparabil mai mult.

Eu cred ca cei ce si-au asumat rolul de parinte,realizeaza ca vor face de acum incolo multe investitii in copilul lor. Si gandesc ca in asemenea situatie se merita de cheltuit pentru siguranta viitorul lor copil 1000-1500 lei pentru a merge la medic si a face analizele necesare. Ve-ti zice ca suma e mare,nu-i asa??? Dar,dragelor,de acum incolo,cand apare baby, cheltuielile vor fi mult-mult mai mari!!! Daca vreti economii...nu faceti copii !!!!!

Dar,e foarte important sa gasiti un medic cu bun simt care sa va trimita doar la investigatiile necesare,si nimic in plus.


Alina Braileanu:

Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Planificarea unui bebelus

Post by tancha_ru86 »

capsunica, tu chiar ai luat-o personal si nu trebuie. Intr-adevar in mesajul meu n-am specificat ca se exclud persoanele care au o problema de sanatate si poate trebuia sa o fac.
Marcella a inteles mesajul meu exact asa cum l-am transmis si exact asta am vrut sa zic.
Femeile care au o viata cat de cat sanatoasa si nu fac excese, de genul fumat, baut fara limite, droguri, nopti nedormite, etc, au un singur partener pe durata unei relatii si sunt norocoase sa nu aiba niste probleme de sanatate grave, n-ar trebui sa steie toata ziua buna ziua pe la cabinetele medicale doar pentru ca au citit pe bloguri si forumuri despre niste simtome ale unei boli grave si de aici incepand paranoia.
Eu insami sunt paranoica, ca nici nu-ti imaginezi de cate ori pana acum am avut cancer si toate bolile posibile, cele mai grave, nu de putine ori m-am vazut moarta si ingropata si asta pentru ca da, citesc bloguri, reviste de sanatate si multe altele dintre care putine informeaza, mai multe sperie. Norocul meu este ca mai mult ma ingrozeste pierdutul timpului pe la usile cabinetelor medicale si n-am dat curs fricilor mele in legatura cu posibilele boli imaginate de mine, decat cu rare exceptii cand am simtit ca chiar e cazul sa ajung la un medic.
Si in sarcina nu-ti imaginezi de cate ori m-am trezit cu junghiuri si dureri in burta si ma gandeam ca gata o sa mor cu tot cu sarcina, or bebelusul o sa-l pierd si atatea scenarii negative mi-am facut, dar doar doar cateva momente, apoi imi ziceam ca totul este bine, ca e normal in sarcina sa simti si una si alta, ma calmam singura pe mine si pana acum, slava Domnului n-am avut nici o problema.
Cu sanatatea nu te joci, insa foarte multe femei sub pretextul ca e mai bine pentru bebelus si pentru linistea lor merg pe la medici pentru diverse analize care nu-s necesare. Bbelusul (cu rare exceptii) creste in burtica si fara sa-l supraveghezi zi si noapte cu lupa si cu ecograful.
Citeam pe forumurile romanesti despre sindromul down. Faceau viitoarele mamici primele teste de stabilirire a riscului bebelusului de a dezvolta sindromul down si multi medici spuneau mamicilor ca riscul este foarte mare (chiar daca in realitate nu exista nici un risc) si le indemnau sa faca urmatorul test, apoi urmatorul pana ajungeau la amiocenteza, toate costa o caruta de bani, iar in romania ca si in moldova nu sunt gratuite. am citit adesea ca mamele erau indemnate sa faca avorturi din cauza acestor riscuri, insa copilul s-a nascut perfect sanatos. problema este ca daca aceste teste ar fi gratuite medicii ar fi mai corecti, ca in moldova la ce salarii au medicii pe cartea de munca trebuie si ei sa manance si asa se ajunge la medici care mint ca sa mai stoarca niste bani si la parinti stresati si cu frica ca vor avea copii bolnavi. plus ca toate aceste teste nu-ti garanteaza boala sau lipsa ei ci doar masoara niste indici si spun ce sanse exista ca un copil sa dezvolte o malformatie sau o boala congenitala.
Paranoia exista in fiecare din noi, depinde doar cata importanta ii dam si daca lasam ideile negative sa incolteasca in mintea noastra, ca daca le lasam sa incolteasca o sa dea radacini.
Imi amintesc un caz al unei prietene care si-a pierdut un ovar intr-un accident, a mai avut niste probleme de fertilitate incat medicii (nu numai unul) i-au zis ca n-o sa poata sa aiba vreodata un copil. Dupa vreo doi ani dupa ce a renuntat la tratamente de fertilitate, s-a resemnat cu gandul si se gandea chiar sa infieze un copil, barza i-a adus o mandrete de fetita care acum are vreo 4 anisori. Bucuriile le primesti cand te astepti mai putin, vorba Marcellei.
Insa in cazul in care, intr-adevar exista o problema de sanatate este chiar recomandat sa o tratezi cu responsabilitate.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Planificarea unui bebelus

Post by tancha_ru86 »

Eh Aleena, noi nu ne certam, noi doar discutam, spunandu-ne parerea.
Si da, fiecare vorbeste din perspectiva personala sau din istoriile apropiatilor.
Dar hai sa recunoastem cate screening teste sunt necesare ca mama sa se linisteasca atunci cand medicul ii spune ca are un copil sanatos si se dezvolta bine? De ce aceste viitoare mamici cauta sa gaseasca alte si alte probleme si merg pe la alti si alti medici, doar doar s-o linisti, cand li s-a spus clar ca bebelusul se dezvolta bine?
Ca eu, in principiu, la aceste mame ma refer si nu ma refer la acelea carora intradevar li s-a depistat o afectiune care trebuie tratata si nu am negat in nici un fel necesitatea unor analize medicale.
Si apropo, eu am facut testul pentru Hiv inainte de casatorie, nu pentru ca n-am avut incredere in sotul meu (si tu poti sa confirmi ca sotul meu e de incredere, doar va cunoasteti din copilarie) ci pur si simplu pentru siguranta si sotul tot l-a facut, caci Hiv se poate lua nu numai prin contact sexual ci si din seringi, or donari de sange, prin spitale, stomatologii, pe unde "binevoitorii" nu cuteza sa sterilizeze anumite ustensile sau sa foloseasca unele noi. si inca un apropo (lasand la o parte cazurile copiilor nedoriti sau a copiilor nascuti in afara casatoriei) in momentul in care te duci la primarie sa depui cerere de casatorie, iti cere si un certificat medical. Cred ca acolo este momentul ca tinerii sa nu cumpere pur si simplu un certificat medical ci sa faca analizele cu toata responsabilitatea.
Daca e sa discutam de diverse boli si de depistarea lor la timp, totul tine de responsabilitatea noastra.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Ninela »

Tancha, citind cele zise de tine in privinta medicilor care au scop de a speria pacientii, mi-am adus aminte de un caz.
Eram anul I la facultate. In primul semestru trebuia obligatoriu sa trecem un control medical in incita universitatii. Au venit vreo 2 doftorite, asa cam peste 60 ani, obeze de gr. III - IV. Eu de fel sunt hipotona. In ziua care am mers la control ma simteam perfect! Imi masoara tensiunea si fara a-mi spune ce indici arata, exclama: "N-ai sa ai copii in viata ta!". Eu am bulbucat niste ochi si ma interesez de unde asa verdicturi, au oare sunteti NostraVanga? - Pai ai tensiunea mica de tot. - Asta cit?, intreb eu. - 90/60. Si cit a vorbit cu urmatoarea fata, ea mi-a prescris 2 recete cu vreo 5-6 medicamente. Si mi-a zis ca de tine depinde viitorul meu. Eu de fata am rupt recetele si am iesit din sala.
Vreo 2 fete m-au ajuns din urma si au zis ca in zadar n-am ascultat-o, trebuia sa urmez tratamentul...
si iata ca ne-a binecuvintat Dumnezeu cu o fetita! Care o asteptam cu mare dragoste sa o leganam in brate!!!
Dar s-au gasit si acum sa ma sperie. Si la inceput parca le reusise, dar, cred ca toate gravidutele fac asta, duceam tratative cu emotiile mele, si in sfirsit am inteles ca nu-i totul asa de grav, am inceput sa beau ceaiuri din ierburi, multa apa, si urmatoarea analiza a aratat ca totul e perfect. (analiza de urina nu era chiar buna, si un urolog a zis ca e pielonefrita, mi-a prescris niste antibiotice, si la intrebarea mea: Da nu va afecta bebelusul? Rapunsul lui m-a shocat - Da eu de unde sa stiu. Iaca si doftori de astia sunt).
Va doresc multa, multa sanatate, rabdare si bebelusi frumosi!!!


Image
Capsunica
Posts: 220
Joined: 19 Jul 2012, 19:31

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Capsunica »

Fetelor, tonul meu a fost unul exagerat. Imi pare rau. Sunt convinsa ca nici tancha, nici catiushka nu au scris mesajele alea cu intentii de a supara. Nu stiu ce se intimpla cu mine. Pe alocuri am impresia ca izbucnesc. Pregatirea asta are partea ei stresanta, incerc sa ma tin in colgotchi - se vede ca nu mi se reuseste tot timpul. :) Ca stare si atitudine pozitiva is ok, is optimista, am dispozitie buna... dar citeodata parca imi cade lumea peste cap.
Conteaza foarte mult sa lucrez cu gindurile mele si adevarul e ca imi e mai ushor sa fiu trista si deprimata/paranoica decit vesela si optimista/sigura pe sine.
Tancha, catiushka, aleena, marcella, ninela si toate care au citit, eu va multumesc tuturor pentru intelegere. :)


Post Reply