Planificarea unui bebelus

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Romanita
Posts: 19
Joined: 30 Oct 2013, 23:13

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Romanita »

Multumesc, fetelor, pentru mesajele de incurajare. Am fost azi la Synevo si am repetat analiza HCG si de data aceasta a iesit 122, adica in usoara descrestere fata de cea de miercuri cind era 146. MEdicul mi-a zis sa mai asteptam, sa merg joi la USG, iar peste vreo saptamina sa repet analiza la HCG, intre timp sa stau linistita, iar in caz de dureri acute sa il apelez de urgenta. Iata asa, mai astept si nici nu stiu la ce sa sper. Am in continuare o senzatie de apasare pe partea dreapta.
Referitor la cauzele care pot duce la sarcina extrauterina cred ca nici un medic nu imi va putea spune cu siguranta care a fost motivul. Din cite am citit poate fi de la disfunctiile hormonale, infectii, laparoscopii anterioare pe trompa si alte interventii anterioare in zona respectiva si o sumedenie de alte cauze.
E trist ca tratamentul medicamentos nu e atit de eficient in plan de timp ca si tratamentul prin laparoscopie, dar sper macar sa fie totul bine si sa nu fi fost afectata trompa uterina.
Sanatate va (si imi) doresc!


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Planificarea unui bebelus

Post by CristinaB »

Romanita, nu iti fa griji sau cel putin incearca sa nu iti faci griji! Te inteleg in privinta nelinistii..Eu cind stateam internata in spital cu avortul spontan , ma duceam cu frica de fiecare data la WC, ca am sa vad in continuare eliminarile....Dupa prima noapte petrecuta in spital, am visat ca nasc un baietel...si parca cu cine eram spunea ca : Nu! Tu nu nasti !E prea devreme! Si parca se anulase nasterea...
Dimineata mam sculat cu speranta ca totusi bebe sa razgindit..Dar na fost sa fie....
Laparoscopia, cum si am zis, nu este si ea cea mai strasnica operatie! Intr-o saptamina esti acasa!


Image
Romanita
Posts: 19
Joined: 30 Oct 2013, 23:13

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Romanita »

Multumesc pentru incurajare, CristinaB. Nu-i vorba ca ma tem de operatie, mi-e frica de consecintele ei, ca Doamne fereste voi raminea cu o singura trompa functionala, care nu stiu cit e de sanatoasa si ea. Incerc si eu sa nu ma gindesc la negativ, ma mai iau cu lucrul, cu casa, dar nici sa uit nu pot, pentru ca si organismul nu ma lasa sa uit :? . Sper si eu sa fie bine.


Romanita
Posts: 19
Joined: 30 Oct 2013, 23:13

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Romanita »

CristinaB, te inteleg atit de bine. Si eu cind stateam in spital si nu era clar ce se intimpla mai speram ca poate e o sarcina asa, mai grea, dar ca e bine totusi. Vom trece peste toate, cu multa rabdare si sustinere. Iti doresc sanatate si sa te bucuri cit mai degraba de un bebe :)


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Planificarea unui bebelus

Post by CristinaB »

Si eu te astept cu vesti bune! Si sunt sigura ca asa va fi!! Doar ca barzele noastre sunt oleaca bludnice, si au incurcat adresele... :D Dar ne gasesc ele pina la urma... :D


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by maryLand »

Fetelor, cu siguranta barza voastra este pe drum...nu este casa, pe care barza sa nu o gaseasca. Voi aveti grija de voi, iubiti-va din tot sufletul si totul va fi bine!!!!

Tin pumnii pentru voi toate!!!! ;)


Image
Capsunica
Posts: 220
Joined: 19 Jul 2012, 19:31

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Capsunica »

am fost si am luat rezultatele torch. :D
din 11 foite eu am rosu la candidoza (ea apare si dispare la mine). si suspect la toxoplasmoza, medicul mi-a recomandat sa merg la un infectionist, a zis ca probabilitatea sa fie ceva nu bine e mica, dar sa ne asiguram.
deci pe calea gine eu tre' sa tratez candidoza, sa merg la infectionist si GATAAA!!!!

mi s-a recomandat sa dau analize si la diversi limbrici. :) le-am dat. asteptam rezultatele.

urmeaza sa dau frotiu din git, urocultura dupa ce tratez candidoza si gataaaaa, sper!!! :D :D

sunt extaziata!


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Alintush »

de candidoza din cite eu stiu se ocupa medicul ginecolog...pentru candidoza ti-a spus sa te duci la infectionist???
eu nu am dat asa analize, nici analiza din git, nici pentru limbrici...
doar uzi,frotiul si deja kg,masurarea burticii,bataile inimii bebelusului...

P.S. Felicitarile mele, iti doresc o sarcina cit mai usoara


Capsunica
Posts: 220
Joined: 19 Jul 2012, 19:31

Re: Planificarea unui bebelus

Post by Capsunica »

pentru toxoplasmoza merg la infectionist.
merg pe atitia directii ca sa asigur ca in mine nu salasluiesc virusi, bacterii, stafilococi, streptococi, limbrici, ciuperci, etc;
ca eventual in sarcina sa am cit mai putine dificultati.


eu inca nu sunt insarcinata, dar tare sper sa fiu degraba. :)


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Planificarea unui bebelus

Post by maryLand »

Capsunica, eu am dat toate analizele enumerate de tine. Foarte bine ca le dai din timp, sa stii ca deseori parazitii pot fi cauza infertilitatii.

Succes in toate si cit mai repede doua linute magice pe testul de sarcina!!!


Image
Post Reply