Planificarea unui bebelus

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
Alinkka
Posts: 320
Joined: 19 Feb 2012, 15:20

Re: 1+1=3

Post by Alinkka »

shi noi planuim dupa nunta un bebe, deja ne certam ce nume sai punem :D , eu ma simt total regatita deoarece am kreskut deja unul, nu al meu dar pe al meu am sal ingrijesk shi mai shi :oops:


Alexandra15.09
Posts: 7
Joined: 23 May 2012, 13:55

Re: 1+1=3

Post by Alexandra15.09 »

Buna tuturor!!! sunt noua pe aici//shi tastez primul meu msg...am asha o intrebaare...inainte "sa Va apucatzi de proiect" :)) adika sa aducetzi pe lume o minune...a mers cineva la vreun control la medic..?? sa vada daka cu sanatatea totul e in regula...e momentul acum...sau ar trebui sa faca vreun curs de lecuire??


User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: 1+1=3

Post by RoDiNkA »

Alexandra, bine ai venit in rindurile fericitelor miresuici a anului 2012!!! Ceea ce tine de intrebarea ta, pentru aceasta si este preconizata "Planificarea Familiei", recomandata fiecerui cuplu tinar ce urmeaza sa isi uneasca destinele! Nu sunt de acord cu ideea de a renunta la controlul medical (acum e la dorinta dupa cum am inteles). Dar oarecum, chiar si fara a merge la cabinetul de planificare a familiei, ar fi benefic pentru ambii de a se asigura ca sunt ambii complet sanatosi...si nu doar la conceperea familiei, dar si la general ;)


Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: 1+1=3

Post by Aleena »

Alexandra15.09 wrote:Buna tuturor!!! sunt noua pe aici//shi tastez primul meu msg...am asha o intrebaare...inainte "sa Va apucatzi de proiect" :)) adika sa aducetzi pe lume o minune...a mers cineva la vreun control la medic..?? sa vada daka cu sanatatea totul e in regula...e momentul acum...sau ar trebui sa faca vreun curs de lecuire??
Eu am facut acest control si pana la nunta (atunci era obligatoriu)...dar si imediat dupa...mult mai detaliat...impreuna cu sotul.Am mers la Dispensarul Dermato-Venerologic de pe str.Ismail...si am dat toate analizele (atunci ne-a costat 600lei/persoana)...iar cand am primit confirmarea ca suntem perfect sanatosi ambii...am trecut la treaba...

Sunt boli care distrug o sarcina si pe care le putem 'purta' fara nici macar sa banuim; ex: toxoplasmoza (se poate contacta din alimente de origine animala slab prelucrate termic...sau de la animalutze de casa)...asa ca mai bine ar fi sa ne verificam starea de sanatate inainte de a deveni mamici...


Alina Braileanu:

Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: 1+1=3

Post by tancha_ru86 »

eu am in proiect in viitorii doi ani sa aduc pe lume o minune care sa ne faca viata si mai frumoasa si am trecut pe la genicolog, in romania nu prea sunt centre de planificare a familiei sau nu stiu eu, insa majoritatea femeilor isi incep planificarea bebelusilor la genecolog. So, am trecut pe la ea ca sa ma indrume de unde sa incep analizele si mi-a dat o lista cu ce analize trebuie sa fac inainte de a concepe un bebelush.
in romania controlul sanatatii inainte de nunta nu valoreaza mare lucru, se fac analize pentru sida si sifilis, alte investigatii nu se fac, din cate am inteles in moldova era mai amanuntit, zic era pentru ca acum nu mai este obligatoriu. pacat, ca macar atunci mergeau oamenii la analize asta in cazul in care nu plateau medicii ca sa semneze doar.
oricum daca vrei sa nasti un copil sanatos si daca vrei sa nu ai probleme in timpul sarcinii si al nasterii, cat si dupa e bine sa-ti faci analizele amanuntite specifice unei sarcini.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Libelula
Posts: 206
Joined: 17 May 2012, 09:04
Location: Romania

Re: 1+1=3

Post by Libelula »

Noi facem inscrierea civila in Ro, iar pt asta certificatul medical prenuptial este obligatoriu. Asa ca, pe langa HIV, VDRL si tuberculoza (obligatorii) eu mi-am propus sa trec si pe la ginecolog. Mi se pare de datoria morala si fizica a viitorilor parinti sa pregateasca un mediu prielnic atat in interior pt fat cat si in exterior pt sugar pentru ca sarcina si alaptarea sa fie o placere, o satisfactie, o amintire placuta , si nu un exces de suplimente, oboseala nejustificata, caderi nervoase, vizite interminabile la medici ! Noi asteptam un bebe cu nerabdare, iar pt a avea grija de el trebuie sa avem grija de noi mai intai, sa incepem cu prima vizita la ginecolog !


User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: 1+1=3

Post by Admin »

Libelula wrote:Noi facem inscrierea civila in Ro, iar pt asta certificatul medical prenuptial este obligatoriu. Asa ca, pe langa HIV, VDRL si tuberculoza (obligatorii) eu mi-am propus sa trec si pe la ginecolog. Mi se pare de datoria morala si fizica a viitorilor parinti sa pregateasca un mediu prielnic atat in interior pt fat cat si in exterior pt sugar pentru ca sarcina si alaptarea sa fie o placere, o satisfactie, o amintire placuta , si nu un exces de suplimente, oboseala nejustificata, caderi nervoase, vizite interminabile la medici ! Noi asteptam un bebe cu nerabdare, iar pt a avea grija de el trebuie sa avem grija de noi mai intai, sa incepem cu prima vizita la ginecolog !
Foarte corect si frumos spus Libelula. Sanatate si sa va aduca barza un bebe cat mai curand;)


La_dame
Posts: 200
Joined: 20 Aug 2011, 23:00

Re: 1+1=3

Post by La_dame »

Libelula wrote:Mi se pare de datoria morala si fizica a viitorilor parinti sa pregateasca un mediu prielnic atat in interior pt fat cat si in exterior pt sugar pentru ca sarcina si alaptarea sa fie o placere, o satisfactie, o amintire placuta , si nu un exces de suplimente, oboseala nejustificata, caderi nervoase, vizite interminabile la medici !
+1


Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: 1+1=3

Post by Amelia »

salut fetelor..imi place acest topic...am parcurs citind cu placere toate mesajele...vreau sa va zic ca si noi cu VS suntem in aceeasi faza cu conceptia unui bebe..nunta urmeaza sa o avem in august ,insa atit de mult ne dorim copil ca deja ne-am apucat de lucru intens...dar inka nimik ,ma intreb oare totul e ok....eu de regula am avut probleme cu menstra tot timpul in sensul ca nu este regulat ciclul menstrual,si nu pot sti exact cind sunt in perioada fertila ,acum nu am avut ciclu probabil din aprilie si ma gindeam ca poate gata ceva ceva este..insa am facut chiar ieri testul si nimik...negativ....oo si asa mam intristat....noi suntem plecati in Marea Britanie si acum pe 21 iunie mergem acasa pe 2 saptamanii si intentionam sa mergem neaparat la medic insa...nustiu exact unde si ce analize ar trebui sa dam ca sa stim cit de pregatiti suntem p-u a deveni parinti...ne dorim enorm eu probabil mai mult, si de fiecare data ma gindesc daca totul va fi ok...fetelor daca cunoasteti ce analize si unde trebuie sa mergem ,spuneti-mi va rog...mersi anticipat


User avatar
adeline
Posts: 855
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: 1+1=3

Post by adeline »

Amelia
e suficient sa te adresezi la un medic ginecolog, in primul rand treci controlul la el , el iti ia probele necesare si ulterior iti da indreptarile la medicii care e nevoie sa-i treci si analizele necesare sa le faci


Image
Post Reply