De profesie ... mamica

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Capsunica
Posts: 220
Joined: 19 Jul 2012, 19:31

Re: De profesie ... mamica

Post by Capsunica »

minunati!!! asa frumos se tin de mina!


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: De profesie ... mamica

Post by Dutsu »

Buna...iarasi eu...ma adresez la mamicile cu fetite sau la cine a auzit cum se face mai bine...in privinta cercelusilor la fetite...cum si cind si unde e recomandat sa le punem cercesuri?Si inca o intrebare care saltea pentru copii e cea mai buna ca sunt foarte multe care cu cocos care cu grisca de grosimi diferite...voi deunde ati procurat si de care?


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: De profesie ... mamica

Post by tancha_ru86 »

Dutsu, evident ca alea cu cocos sunt cele mai bune sau ma rog din fibre naturale, asa spun expertii, dar asta nu inseamna ca celelalte saltele nu sunt bune, daca intrunesc anumite conditii. Majoritatea copiilor din moldova cresc pe saltele obisnuite si se devolta bine si chiar multi copii dorm alaturi de mamici in paturile adultilor, care precis nu-s din cocos si iar zic, copii se dezvolta sanatos.
Oricare ar fi alegerea ta, trebuie sa tii cont de niste reguli:
-Ventilatie buna (daca e din spuma sa aiba niste gauri laterale prin care sa circule aerul, cele din cocossunt ventilate bine)
-Impermiabilitate (husa impermiabila si usor de spalat la temperaturi inalte)
-sa nu fie prea mica (sa nu existe spatiu intre patut si saltea)
-sa nu aiba grosimea mai mare de 15 cm, dar nici mai mica de 8
-Fermitate: daca alegi o saltea cu spuma, cauta sa fie densa (cu cat este mai densa cu atat este mai ferma), daca alegi o saltea cu arcuri, verifica cate arcuri are (cu cat sunt mai multe, cu atat este mai ferma)
-in cazul alergiilor alege o saltea organica, fabricata din materiale naturale (cocos si altele)
-sa aiba o husa rezistenta si fixata bine pe saltea
-sa fie certificata si omologata

Eu deja am luat o saltea, impreuna cu patutul, de la Mamas & Papas (nu stiu daca este si in moldova aceasta firma), e din arcuri si spuma, este destul de ferma, grosime 10cm, husa impermiabila, ventilatie buna, este omologata confrm standardelor UK. Daca o sa iau alta saltea o sa iau din cocos, dar doar daca o sa cred ca-i necesar (din punct de vedere al alergiilor).
Din cate stiu cel mai recomandat pentru fetite este sa-i pui cercelusii in spital, imediat dupa nastere. Cica sufera mai putin. Daca as avea o fata asa as face.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: De profesie ... mamica

Post by Dutsu »

Multumesc mult pentru informatie...foarte utila...daca cu patutul neam hotarit de unde sal procuram...acum ma apuc de saltea sa vad de unde...


User avatar
By Cristina
Posts: 111
Joined: 01 Apr 2012, 10:08
Location: Chisinau
Contact:

Re: De profesie ... mamica

Post by By Cristina »

Buna...citeva zile in urma am fostla magazinul NANASICA pe str.Uzinelor si nici nu m-am astepta sa vad atite jucarii,carucioare,patuturi, de toate,am ramas foarte uimita,acolo intradevar gasesti lucruri frumoase si ieftine, daca procuri de 5000 lei ai reducere 10 % + fiecare produs are pret aparte pentru angro ( se socoate de la 5000lei ca e angro) adica un pret redus +10 % reducere,e super fain.


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: De profesie ... mamica

Post by Dutsu »

trebuie de intrat....ca si eu am inceput pregatirile...nu stii ce orar de lucru au?


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: De profesie ... mamica

Post by Alintush »

Dutsu wrote:Buna...iarasi eu...ma adresez la mamicile cu fetite sau la cine a auzit cum se face mai bine...in privinta cercelusilor la fetite...cum si cind si unde e recomandat sa le punem cercesuri?Si inca o intrebare care saltea pentru copii e cea mai buna ca sunt foarte multe care cu cocos care cu grisca de grosimi diferite...voi deunde ati procurat si de care?
eu i-am pus cerceii la 8 luni, a plins micuta cind ia pus, dar dupa asta ia trecut repede...
nu sa apucat de urechiuse sa le traga, nici nu s-au inrosit...foarte usor am trecut de chestiile astea


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: De profesie ... mamica

Post by Dutsu »

Da unde ai pus?de care?


User avatar
By Cristina
Posts: 111
Joined: 01 Apr 2012, 10:08
Location: Chisinau
Contact:

Re: De profesie ... mamica

Post by By Cristina »

Dutsu wrote:trebuie de intrat....ca si eu am inceput pregatirile...nu stii ce orar de lucru au?

Iata asta e site-ul lor http://www.babyland.md/ro/


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: De profesie ... mamica

Post by Dutsu »

mersi mult...


Post Reply