In curînd voi fi mămică

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Ludmi
Posts: 170
Joined: 21 Apr 2012, 17:10

Re: 1+1=3

Post by Ludmi »

Heliga felicitari si o sarcina cit mai frumoasa si fara probleme!!


Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: 1+1=3

Post by Liudocika2012 »

heliga ce splendida esti! Imi inchipui ce benefic e soarele, aerul, romantismul de acolo pentru burtica ta :P :P Sa cresteti mari si sanatosei!


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
User avatar
marcelushka
Posts: 700
Joined: 15 Jun 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: 1+1=3

Post by marcelushka »

Heliga esti SUPERBA. Iti doresc o sarcina cit mai usoara si o atmosfera cit mai benefica pentru voi, indeosebi pentru bebik, iar marea, soarele, aierul, linistea si valurile marii cred ca sunt un mare mare beneficiu pentru tine.... mmmmmmm bucurate din plin.


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: 1+1=3

Post by maryLand »

Heliga, tu frapezi la 14 saptamini, dar ce vei face la 38? :D Esti extrem de frumoasa...ai un accesoriu minunat...sa va fi intr-un ceas bun si sarcina linistita...Iar de soare si mare chiar mi-ai facut pofta...Multa sanatate :!:


Image
mirabellla
Posts: 280
Joined: 20 Feb 2012, 11:12

Re: 1+1=3

Post by mirabellla »

Heliga arati minunat cu mica burtica ... nu degeaba se spune mai frumos decit o femeie insarcinata poate fi doar....un copil ce doarme!!! :)

multa sanatate si sarcina usoara!!!


DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: 1+1=3

Post by DanielaG »

Heliga foarte frumoasa!!sanatate si sarcina usoara!!!


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: 1+1=3

Post by Alintush »

Heliga, merci pentru poza
da, intr-adevar vad si eu ca putin ai mai prins la kg, dar sa stii ca atit de bine iti sta..cu burtica...mi-ai facut si mie pofta :lol:
sarcina usoara


User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: 1+1=3

Post by RoDiNkA »

Heliga, foarte, foarte frumoasa viitoare mamica cu burtica!!!!! :P
Chiar inghetam in oficiu si poza ta emana foarte multa caldura si ma simt acum foarte bine! Multumesc!!!
Sa ai parte de o sarcina usoara si fericita si ulterior - o nastere cit mai usoara!!! Sa cresteti sanatosei si frumusei!!! ;)


Image
User avatar
ghiocel_21
Posts: 48
Joined: 16 Jul 2012, 18:08

Maternitate

Post by ghiocel_21 »

Aleena wrote: Pentru ca numarul viitoarelor mamici de pe acest forum creste,am hotarat sa plasez lista (mea) de lucruri care mi-au fost utile in maternitate.
Am nascut la CMC...si mi-au fost util aproape tot ce am luat cu mine...

Am mers la maternitate cu 2 genti mari (nu e valabil si in cazul clinicilor private)...si asta a fost continutul lor:
Pentru mama:
-apa plata+ covrigi!!!!!Si o ciocolata neagra.
- servetele umede/uscate
- crema corp/fatza+ strugurel de buze (ve-ti avea nevoie de el chiar in sala de nasteri...deshidratare din cauza efortului duce la uscarea si craparea buzelor)
-sapun,pasta+periutza pentru dinti
-sampon/balsam
-deodorant
-2 aparate de ras de unica folosinta
-2 prosoape mari,2 prosoape mici p-u fatza+maini)
-hartie igienica
-slipi de unica folosinta (2 cutii a cate 3bucati fiecare)
-pelinci absorbante de unica folosinta sau scutece pentru maturi (2-4 bucati)...vi le recomand pe primele...scutecele sunt groaznice :twisted:
-absorbante post-natale
-sutien pentru alaptat (nu va grabiti sa luati multe perechi....mie nu mi-au placut deloc...si nici nu-mi pareau mai comode decat sutienele obisnuite)
- pompa de stors laptele (multe proaspete mame nu o folosesc...pentru mine insa a fost remediu minune cand mi-a venit lapticul brusc,dupa 4 zile lipsa...si piciul nu se descurca cu un volum atat de mare)
-mameloane de cauciuc (mie nu mi-au fost utile...in plus,luasem marime prea mare)
-crema pentru vindecarea ranilor pe sani (cu lanolina,Bephanten,Garmastan,Multimam Balm,sau crema de galbenele,ulei de catina)
-absorbante pentru sani (de pus in sutien)...1 cutie/70 bucati (mi-a fost de ajuns pe toata durata alaptarii...se folosesc doar prima perioada,pana se regleaza lactatia)
- supozitoare cu glicerina (neaparat!!!! pentru a nu se desface suturile de dupa nastere!!!!)
-haine pentru spital (am nascut primavara,am luat cateva halate de diferita grosime si cateva rochite)
-ciupici de camera
-haine pentru externare (daca nu le luati cu voi,pregatiti-le acasa si anunta-ti sotul ...nu-i incredintati barbatilor misiunea de a le alege cat stati voi in spital...caci o dau frumos in bara aproape de fiecare data!)
- ciorapi mai grosi...si un tricou larg sau o rochita scurta (pentru sala de nasteri)+elastic p-u par
- dopuri de urechi (pentru cele mai sensibile la zgomot :lol: )

Mi s-a trezit haiducul si cere atentie...revin mai tarziu cu lista pentru baby...
Vaaaleu, Aleena ce lunga e lista, sh toate costa atatia bani...
Cumnata mea a nascut vara aceasta la CMC, nu intru in detalii, dar cred ca al doilea nicidecum nu-l naste akolo, conditiile sanitare, dar si atitudinea medicilor lasa f mult de dorit, pana nu le pui ceva in buzunar nu prea vezi atitudine...

Si acum cantaresc si eu: bani pentru buzunarul medicilor(si nu putini), bani pentru aceste doua genti mari, pe cand la MedPark(cel putin despre aceasta clinica detin informatie) pentru aceeasi bani mergi cu mainile in buzunar si esti asigurata cu toate...
nu stiu, poate nu stiu inka tot in domeniul dat dar cert e ca trebuie de gandit de 10ori, e un moment unik in viata ...


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: 1+1=3

Post by heliga »

Fetelor merci pt complimente ma bucur ca vam incalzit putin ;) Si eu savurez zilele calduroase si clima de aici caci peste 3 luni ne mutam la Paris si acolo timpul e foarte urit :roll: ,dar ma voi deprinde .Poza eu am pus-o special Alintush ca sa va fac pofta la toate si sa va apucati de treaba.
Maryland la 14 si deja gifii si dorm cu 4 perne imprejurul meu ,dar la 38 idee n-am ce am sa fac :roll: in general m-am facut asa de firava :)


Image
Image
Post Reply