In curînd voi fi mămică

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Amelia »

Alintush wrote:felicitarile mele...sarcina usoara multa sanatate tie si bebeului
cit de maricei sunteti??cite saptamini aveti?
mersi mult , medicul mi-a zis ca avem in jur de 4-5 saptamani ...cam asa...mai exact cred ca voi sti cind voi merge in decembrie la urmatorul consult...


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by heliga »

Amelia felicitari !Sarcina usoara!Nu retrai si eu aveam frica asta ,dar acum de fiecare data kind merg la medik si il vad acolo in burtica parca ma linistesc si mi da mai multa incredere in mine. Cred ca sentimentul asta este la toate mamicile la prima sarcina. ;)
Am fost si eu ieri la medik totul merge foarte bine insa medicul nu mi-a putut preciza ce avem :roll: Nu intelegea e cordonul ombilical sau pasarica a.. asa ca ne mai tine o luna in suspans :D Doctorul mi-a spus ca luna viitoare precis vom afla caci aveam sa facem un test unde acolo la ultrasonografie ii controleaza fiecare organ daca e sanatos. Ieir i-am auzit inimioara cum a zis si doctorul e turbo :D Si iata asa fetelor mi-am impartasit si eu bucuria. :roll: Succes la toate dragelor si multa sanatate voua si minunilor din burtica !


Image
Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by heliga »

Fetelor kit de des mergeti la medic si kite ecografii se fac in total kind esti insarcinata in Md :roll: Si este cineva din voi cu grupa sanguina negativ si a sotului pozitiv?


Image
Image
prajitzika
Posts: 16
Joined: 13 Sep 2012, 15:49

Re: In curînd voi fi mămică

Post by prajitzika »

salut , noi sintem in a 33 saptamina !!! suntem baietel , la usg am fost 1 data la 6 sapt , 2 data la 16 sapt ,3 data la 21 sapt , 4 data la 23 sap si 5 data la 32 sapt deci in total de 5 ori . Nu dauneaza deloc usg fatului , din contra trebuie de facut de fiecare data cind te prezinti medicului de familie si ginicologului cu analizele de urina,analiza generala a singeleui si deja faci si un usg pentru ca medicul sa se uite etapele de dozvoltare a fatului si daca totl este in regula .Sarcina usoara tuturor


DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: In curînd voi fi mămică

Post by DanielaG »

Prajitzika sa ai parte de o nastere usoara si bebe sanatos si voios!!!!!!Felicitari!!!!


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by maryLand »

ooo, Prajitzika...bravo!!! Sa ai parte o nastere usoara si desigur de un baiatel sanatos si voios!

Se pare ca majoritatea miresicilor noastre aduc sau vor aduce pe lume...viitori miri ;)


Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by heliga »

Prajitica felicitari! sarcina si nastere usoara!Da asa te duci in fiecare luna la medic? Si ce-ti face daca nu de fiecare data USG ?Aici eu fac USG in fiecare luna poate ptntruca merg la medic privat si de asta.Adica kind am aflat am facut de 2 ori prima data la 6 saptamiini ca sa confirme ca sarcina sa prins la locul ei si a doua dupa 2 saptamiini ca sa vada ca totul degurge bine. Si deja in fiecare luna kind merg la el facem USG .Deci la 4 luni am 4 USG-uri :roll:
Am mai vrut sa va intreb daca si in MD a aparut injectia epidurala care iti inmoaie sau kiar ia durerile la nastere?


Image
Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Alintush »

Prajitica ,Felicitarile mele sa cresteti mari si sanatosi...
sa va bucurati de odorasul care-l porti in burtica si desigur sarcina usoara

Heliga, nasa mea sta in Portugalia...ei fac undeva 3 uziuri in toata perioada sarcinii, la fiecare trimestru...ceea ce mie imi pare putin...
primul trimestru se primeste ca voi fi de 3 ori... (I- 3-4 sapt ; II - 7-8 sapt ; III- 12sapt), mai departe vom vedea, dar undeva cam odata pe luna....

la mine matusa are gr 4 Rh - , iar la sot e + ....medicii au spus ca daca va avea fetita se va naste cu Rh - si va fi bolnavioara, iar daca baietel va fi sanatos...asa ca Dumnezeu le-a dat baiat si totul e bine.La voi in familie la fel unul e cu Rh pozitiv si altul negativ???

Ce priveste solutia injectabila...nustiu cum se numeste, dar inainte de nastere se pune in spate, in muschi probabil sa scoata durerile de la nastere.La noi ea e contra plata...si nu e ieftina...pe cind peste hotare se ofera gratuit la dorinta pacientei


sunflower
Posts: 82
Joined: 03 Aug 2011, 23:00
Location: Londra,UK

Re: In curînd voi fi mămică

Post by sunflower »

La noi aici in uk se fac 2 ecografii, una la inceput pt confirmare si una la 16 saptamani, numai daca medicul considera ca mai trebuie facuta o ecografie atunci ti se face. Eu stiam ca razele alea nu sant atat de sanatoase , dar medicii stiu mai bine.


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by heliga »

Da Alintush la mine e a doua negativa si a sotului pozitiva.Mie medicul mi-a zis ca daca va fi sub control sarcina totul va fi bine si in data ce nasc imi pun o injectie pt anticorpi ca la a doua sarcina sa nu se faca.Anticorpii astia apar dupa a 20 saptamina si trebuie deacum in colo in fiecare luna sau dau singe la analiza pt anticorpi. Sa fi fost invers adica eu pozitiv si sotul negativ sau ambii negativ nu avea sa fie nimik ,dar ei cel mai des apar daca copilul nu are aceeasi grupa de singe ca si mama.asta si ma rog sa fim intr-o grupa :roll: Medicul a zis ca in caz ca apar nu poate face nimik doar sa ma supravegheze.
Sunflower stiu ca USG nu sunt de loc daunatoare .Asta nu e rehnghen(actinografie). Saptamina trecuta am facut test pt sindromulk daun si inca unu azi am luat rezultatele totul e ok si acum 24 am iar programare sa mai fac un test acolo medicul la ultrasonografie mi se pare 3D controleaza fiecare organ in parte sper totul sa fie ok .In MD tot se fac astea ?Aici sunt obligatorii .Eu pt analiza care urmeaza trebuie sa dau 130 de euro :? asta cu daun am platit 75 plus in fiecare luna la medic 60 de euro platesc programarea ca sa nas ma va costa undeva 1000 de euro medicul si undeva 1800 spitalul.Aici e ca in MD nu platesti nu prea te obsearva numai ca platile sunt cu mult mai mari ca in MD.As ca reiese ca copilul in ziua de azi il cumperi mai ales pe noi ne va costa cam scump.Nu zic si aici poti sa faci totul aproape gratis ,dar nu am incredere .Ne mai gindim sa ne mutam in Franta degraba si acolo dupa 6 luni de sarcina nu platesti nici 5 copeici si se poarta ca printesele cu tine. Asa ca posibil pina la urma sa nu platesc sumele astea enorme la maternitate.#.


Image
Image
Post Reply