In curînd voi fi mămică

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
KORYNA
Posts: 91
Joined: 08 Dec 2012, 00:40

Re: In curînd voi fi mămică

Post by KORYNA »

tancha_ru86 wrote:Koryna ai mai avut si alte sintome in afara de dureri in partea dreapta? Gen febra sau altele? La problema cu rinichiul ai facut si analiza de urina si daca da a iesit infectie sau nu. La mine analizele de urina au iesit ok.
Durerile erau continuie in cazul apendicitei? Intreb pentru ca la mine s-au potolit durerile, e doar un usor disconfort in zona, de obicei aceste dureri apar mai pe seara. Aseara au fost mai puternice ca niciodata, eram gata sa ma duc la urgenta, dar m-am intins in pat si s-au mai linistit.
Analiza de urina erau bune , la UZI sa depistat ca rinihiul drept era dilatat cu 6 cm fata de sting aveam dureri pe dreapta citeva saptamini si intr-o seara sau accentuat tot de genul mai nu puteam merge, am avut voma seara si dureri de cap parca vuia ceva in capul meu, febra nu am avut deloc.


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by bride »

tancha ..poate sunt contractii false? burtica se intareste sau nu?


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: In curînd voi fi mămică

Post by tancha_ru86 »

Koryna multumesc de raspuns, inca nu m-am hotarat ce sa fac, pentru ca s-au ameliorat si ma gandesc ca poate pozitia nazdravanului provoaca disconfort la anumite organe.
Bride, deja am inceput sa stiu care-s contractiile false, atunci burta se incordeaza dar nu ma doare si se intaraste toata burtica, pe cand pe mine ma doare ceva in interior, in special cand bebe "bushuieste" :lol: .
Sper totusi sa nu fie nimic grav.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: In curînd voi fi mămică

Post by maryLand »

Bride, multumesc pentru raspunsuri. Nu am hotarit ce sa fac inca, de asta colectez pareri despre toate institutiile de stat si private. Desigur ca in primul rind imi doresc o nastere usoara...si un medic competent, restul mai putin conteaza.

Apropo de cazuri nefericite, cite cazuri nefericite au si CMC si Nr.1/2. Insa nu se fac publice din mai multe motive, plus la toate, centrele private au devenit o mare concurenta pentru spitalele de stat, respectiv, se incearca toate metodele posibile de a "denegra" imaginea acestor spitale private.

Fina mea a cheltuit 8000 lei la CMC. As spune ca e foarte mult, insa conditiile au fost...toata lumea stie de care. Important este sa avem copilasi sanatosi...si uneori sa nu uitam ca pentru o vacanta in Turcia sau un super mega telefon, suntem gata sa dam sute sau ii de euro....insa pentru a fi respectate si tratate uman...ni se pare mult.

Nastere usoara tuturor!


Image
User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by bride »

maryLand wrote:Bride, multumesc pentru raspunsuri. Nu am hotarit ce sa fac inca, de asta colectez pareri despre toate institutiile de stat si private. Desigur ca in primul rind imi doresc o nastere usoara...si un medic competent, restul mai putin conteaza.

Apropo de cazuri nefericite, cite cazuri nefericite au si CMC si Nr.1/2. Insa nu se fac publice din mai multe motive, plus la toate, centrele private au devenit o mare concurenta pentru spitalele de stat, respectiv, se incearca toate metodele posibile de a "denegra" imaginea acestor spitale private.

Fina mea a cheltuit 8000 lei la CMC. As spune ca e foarte mult, insa conditiile au fost...toata lumea stie de care. Important este sa avem copilasi sanatosi...si uneori sa nu uitam ca pentru o vacanta in Turcia sau un super mega telefon, suntem gata sa dam sute sau ii de euro....insa pentru a fi respectate si tratate uman...ni se pare mult.

Nastere usoara tuturor!
Foarte corect ai spus Maryland.de fapt asta si am incercat sa explic aici.Banii nu mai conteaza atita timp cit este vorba de sanatatea ta si a copilului tau, si de ce nu -sa nasti in conditii bune. ;)
Tu mai ai timp sa te gindesti si sa alegi un medic bun.Eu in curind am sa nasc si atunci voi putea raspunde la mai multe intrebari legate de medpark si de medicul meu ;)


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: In curînd voi fi mămică

Post by tancha_ru86 »

Va ziceam de niste dureri din partea dreapta. N-a fost nimic grav atunci, doar bebe si-a facut de cap jucandu-se cu organele mele. Dar sambata am ajuns la spital si am fost si internata cu risc de nastere prematura. Eu presupun ca din cauza ca vreo doua zile m-am plimbat prin oras, suprasolicitandu-mi corpul. Contractiile devenisera permanente cand stateam in picioare. Am intrebat daca cauza ar putea fi efortul si doctora a zis ca uneori se intampla pur si simplu, natura, nu-i numaidecat sa fie un motiv ca sa fie nastere prematura. Am primit doar steroizi ca in cazul in care nazdravanul vrea sa faca cunostinta cu noi mai repede, plamanii sa se maturizeze mai repede.

E prima data cand experimentez statul in spital in Anglia (asta e de bine), dar asa conditii mai rar. Spital de stat, mai ceva ca la privat. Atat de curat, nici urma de miros de spital, asistentele, doctorii si femeile de serviciu atat de amabile si zambitoare. nici o clipa nu mi-au dat impresia ca sunt o straina in aceasta tara., Respect si intimitate, masa servita in pat (ce-i drept cam putina pentru stomacul meu obisnuit sa pape mult), ulciorul cu apa si pahare de unica folosinta mereu noi, pe masa fiecarei femei. Fiecare pat prevazut draperii (daca in camera sunt mai mult de doua paturi), fiecare pat are televizor, cu canale gratis si cu plata, cu scaun pentru vizitator. Monitorizare permanenta si raspuns la absolut orice intrebare. N-am platit un banut.

Mi s-a spus ca daca bebe va sta in burtica inca minim 5 saptamani, s-ar putea sa mi se induca nasterea la 37 de saptamani. Am uitat sa intreb de ce, dar presupun ca din cauza steroizilor pe care mi i-au injectat.
Unica chestie care m-a infricosat in spital, a fost durerea pe care am vazut-o pe chipul si in glasul femeilor care urmau sa nasca. Atata durere, uf, m-a luat cu frisoane si a inceput sa-mi fie frica. Eu pana acum ziceam ca o sa trec prin asta, dar nu ma gandeam la durere, acum am inceput sa ma gandesc si la asta. Oare cum rezista femeile acestor dureri?


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Viktoria »

In Anglia nu se practica anestezia epidurala??? Eu sunt pentru ea!


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by bride »

tancha multa sanatate tie si bebelusului tau!nu te gindi la durerile pe care o sa le ai,gindeste'te la minunea din burtica ta care va veni pe lume.


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: In curînd voi fi mămică

Post by tancha_ru86 »

Victoria se practica epidurala, dar nu in aceeasi masura ca la noi. Pana a ajunge la epidurala incearca cele mai simple metode de reducere a durerii, de genul paracetamol(de parca ar avea vreun efect, da oricum ei iti dau), apoi gaz, masaj, nastere in apa, iar epidurala e pe ultimul loc. Si eu mi-as dori epidurala dar depinde de multe chestii daca o voi primi sau nu.
Bride ai dreptate, doar ca eu am un nivel foarte scazut la rezistenta la durere si chiar nu stiu cum voi reactiona in timpul nasterii. Mi-as dori ca momentul nasterii sa fie unul cat mai placut nu sa ajung să nu-mi mai doresc si alti copii. Stiu, multe mame m-au prevenit ca o sa uit acea durere, dar în momentul asta nu-mi pot scoate din cap chinurile pe care le-am vazut pe chipul acelor mame. Pana acum eram zmeu, ziceam ca o sa rezist eu cumva, dar acum m-a luat asa o frica de nici nu-ti poti imagina. Frica asta nu ti-o scoate nimeni din cap pana nu treci prin ea. O sa supravetuiesc eu cumva, ca m-am încotro. Alegerea am facut-o. Dar o sa incerc sa tin cont de sfatul tau si o sa ma gandesc la bucuria de dupa.
Sanatate si tie si nastere usoara. Te urmez in deaproape;)


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
eva_lillith
Posts: 2
Joined: 02 Jul 2014, 15:41

Re: In curînd voi fi mămică

Post by eva_lillith »

Buna fetelor! Vroiam sa va intreb daca vreo una din voi a facut o sedinta foto in timpul sarcinii si cu cine? Nu as vrea sa uit aceste momente si poate imi dati un sfat, cu cine si cam cat a ajuns. Intreb pentru Chisinau.


Post Reply