In curînd voi fi mămică

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Diana 2013
Posts: 234
Joined: 17 Nov 2012, 19:18

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Diana 2013 »

Referitor la Medpark am o parere negativa...nu doresc sa fac anti publicitate dar pu mamicile care se informeaza si conteaza orice aspect, efectuind o simpla cautare pe google cititi cazul fetitei Delia Berari care a avut nenorocul sa se nasca la acest spital.


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by bride »

am fost la cursuri.mi'au placut,mai ales ca poti sa pui intrebarile ce te framinta.La sfirsitul cursurilor primesti si cadou ;)


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by bride »

Cind aud iar persoanele foarte informate de cazul cela de la medpark..off..sincer ma dor ochii deam.Fetelor, astfel de cazuri se pot intimpla oriunde - la medpark la Nr1 la Nr2 ,la CMC la extramed..hai sa fim serioase.cite nasteri cu sfirsit tragic au avut loc la alte maternitati...repede s'a camuflat totul...dar iata la privat s'a intimplat 1 data si Doamne fereste ce toti au sarit.Fetele la cursuri au intrebat despre cazul dat si s'a povestit exact ce s'a intimplat si din ce cauza, iar cele care doar stiti povestea pe jumatate,mai bine nu va amestecati.
Sorry daca sunt prea dura-asa sunt eu :)


Diana 2013
Posts: 234
Joined: 17 Nov 2012, 19:18

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Diana 2013 »

bride wrote:Cind aud iar persoanele foarte informate de cazul cela de la medpark..off..sincer ma dor ochii deam.Fetelor, astfel de cazuri se pot intimpla oriunde - la medpark la Nr1 la Nr2 ,la CMC la extramed..hai sa fim serioase.cite nasteri cu sfirsit tragic au avut loc la alte maternitati...repede s'a camuflat totul...dar iata la privat s'a intimplat 1 data si Doamne fereste ce toti au sarit.Fetele la cursuri au intrebat despre cazul dat si s'a povestit exact ce s'a intimplat si din ce cauza, iar cele care doar stiti povestea pe jumatate,mai bine nu va amestecati.
Sorry daca sunt prea dura-asa sunt eu :)
Bride, nu am dorit sa intru in detalii, dar asta nu e unicul caz...... Cazul Delia Berari mu e unicul...chiar cineva din apropiati s a confruntat cu o situatie la fel de neplacuta, au pierdut o fetita perfect sanatoasa- Doamne, si dupa atitea incercari de a concepe un copil....tragedie enorma... E un caz care nu a fost facut public, cu toate ca multi insistau ca persoanele vinovate trebuie atrase la raspundere, sa fie informata mass media, sa fie depysa o cerere in judecata... Dupa atita durere, ei au zis una : Dumnezeu ii va pedepsi... cu Doamne ajuta, au reusit dupa citiva ani sa conceapa un copil, le doresc din suflet sarcina usoara si sa decurga tot cu bine...
Sunt de acord, cazuri tragice se intimpla si in spitalele publice...dar de ce de ex.cei de la Medpark nu i au cazuri cu mame cu patalogii, unele din ele severe...? Iau doar mame perfect sanatoase? Ar fi oare din cauza lipsei personalului calificat? Ca ce tin de tehnica performanta judecind dupa taxe cred ca ar putea dispune.... Ci ii trimit la nr. 1 sau CMC? ..........
Eu va doresc tuturor din suflet ca indiferent de alegerea facuta sa decurga totul cu bine si copilasii sa va bucure sufletul mereu - pentru ca ei sunt comoara cea mai de pret.


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by bride »

depinde de ce patologii vorbesti tu.In primul rind la medpark,Nr1 ,Nr2 si la restul spitalelor nu primesc nasteri cu prematuri sub 32 sapt.asta chiar medicul din policlinica mi'a confirmat'o.Unicul spital care primeste asa cazuri este CMC. Ei au dreptul sa ia gravida care depaseste 34 sapt(la fel si NR1) pt ca terapia lor intensiva e de gradul 2.,cea mai buna fiind la CMC. deaceea si nu iau gravide cu risc de a naste mai devreme de 34 sapt


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by bride »

si apropo atitea stipulari ca nu au terapie sau ca au dar e 2000 lei pe zi- tot este fals.Terapie intensiva au ca si la Nr 1(dupa grad) si se achita din contul politei de asigurari medicale.mai pe scurt eu sunt ft informata ce tine de spitalele noastre,nu mnai intru in detalii aici.Daca cineva mai are intrebari puteti sa ma intrebati in privat ;)


Diana 2013
Posts: 234
Joined: 17 Nov 2012, 19:18

Re: In curînd voi fi mămică

Post by Diana 2013 »

MA refer spre exemplu de patologii cardiace ale mamei sau alt gen, nu probleme ce tine de fat, nastere prematura.... ei preiau doar mame perfect sanatoase... Da, si nr.2 - la fel preia mame fara patologii - despre nr. 1 nu cunosc exact, din lipsa de tehnica si sectie speciala.


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by bride »

nu stiu de unde ai tu asa info.Dar vreau sa'ti zic ca mamele cu patologii cardiace sunt luate la cezariana pt ca riscurile sunt prea mari.Ceea ce se efectueaza in toate spitalele noastre ,inafara de Nr2.


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by bride »

prietena mea avea probleme cu ochii si plus ca avea probleme si la inima(de la nastere) si a efectuat anul trecut operatia prin cezariana la medpark..si totul ft bine. Alta e ca nu toti isi permit cezariana planificata la medpark care costa 20500 lei..deaceea poate si multe mame se orienteaza la spitale de stat.


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: In curînd voi fi mămică

Post by bride »

Maryland am uitat de intrebarea ta :) >cunosc fete care au nascut la extramed si au ramas ft multumite.( au nascut la dmnul Gatcan,care primeste si la CMC-un medic de aur), si desigur conditiile sunt ft bune.vii la maternitate practic doar cu haine pt tine ;)


Post Reply