Nume preferate

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Nume preferate

Post by natallliap »

Olicika, Milena este un nume foarte dragut. Imi place! Noi daca in viitor vom avea o fetita avem deja 3 varinate de nume :D : Ilinca, Sofia sau Alexia.


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Nume preferate

Post by heliga »

Olicika si mie imi place Milena ;)
Natalia deja cred ca Alexia va fi cel mai aproape sau nu ;) ?


Image
Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by maryLand »

olicika, imi place mult numele Milena, in special pentru ca cunosc o fetita cu acest nume care este dulce si cuminte si desteapta.

Sa va fie bebita sanatoasa si sa va bucure mereu ;)


Image
olicika
Posts: 309
Joined: 02 Jun 2011, 23:00
Location: Moldova

Re: Nume preferate

Post by olicika »

va multumesc dragutele :D


Image
SSZ
Posts: 6
Joined: 08 Jul 2013, 00:10

Re: Nume preferate

Post by SSZ »

salut mamici! cit despre nume,eu am o frumusete de fetita si iam pus numele SARA! Mi s-a pus pata pe acest nume de foarte mult timp,pe cind imi faceam studiile in RO,multi cind auzeau ca vreau acest nume,cam aveau retineri, care zicea "sara pe deal...", care "pai daka se va naste seara va fi Sara,dar daka dimineata":) si deja incepusem sa ma gindescc la alt nume,ne placea Ilinca,dar... totusi nu puteam sa renunt la numele de Sara..cind ziceam Ilinca,parka era vorba de alt bebelush,si nu de bebelusha mea din burtika..pt ca eu vorbeam f mult cu ea cind era in burtika,si mereu ii ziceam Sara,Saracika,Sarita..Pina la urma,in ultimele zile frumoase de sarcina,am fost total hotarita sa fie Sara si nicidecum altfel..putin imi pasa de ce cred ceilalti,acu nu regret deloc,si sunt fff mindra de acest nume si de fetita mea..La toti le place,si chiar fff mult!!!Asa ca daka va place un nume,ala sa fie,nu ezitati,si nu dati atentie altor pareri,instinctul de mamika e mai presus de orice!!! Sanatate va doresc mamici,burtici si adorati copilashi!!!


Romanita
Posts: 19
Joined: 30 Oct 2013, 23:13

Re: Nume preferate

Post by Romanita »

Am citit citeva din paginile acestei teme si la rindu-mi, ma simt mama de baietel, desi nu sunt inca insarcinata, insa sotul vrea sa fie fetita, majoritatea prietenilor nostri au fetite si tatii respectivi sunt foarte fericiti si il trag in tabara lor si pe sotul meu. Desi vreau baietel, inca nu stiu ce nume i-am pune. Imi place numele Damian, Victor, Natan. Cu numele fetitei, insa, m-am hotarit demult, imi place mult numele Sofia si cind vorbim citeodata despre copii, asa si zicem, Sofia. Avem finute cu numele Evelina, Geanina, Gabriela si doar un finut - Sebastian.


Romanita
Posts: 19
Joined: 30 Oct 2013, 23:13

Re: Nume preferate

Post by Romanita »

Un apropos la tema http://ibigdan.livejournal.com/14026024.html cum au evoluat numele baieteilor si fetitelor in SUA din 1960 pina in 2012. Vesel . In 1965 in toate statele cel mai des fetele erau numite LIsa, iar din 1973 si pina in 1978 - Jennifer


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Nume preferate

Post by Ninela »

"Spunea un părinte: „Nimeni nu va sta la poarta Raiului ca să verifice dacă numele nostru este după calendar, ca să ne deschisă sau nu poarta. Ni se va deschide în funcţie de credinţa şi faptele noastre”. Deci, stimaţi preoţi, nu căutaţi doar să daţi nume creştine pruncilor pe care îi botezaţi, ci învăţaţi-i să trăiască ei înşişi creştineşte ca să-şi sfinţească numele lor! Iar dacă, în urma discuţiilor cu părinţii, reuşiţi să-i convingeţi să dea copiilor lor numele unor sfinţi, atunci vorbiţi-le şi despre viaţa acelui sfânt şi despre căile de imitare a acesteia. „Cea mai frumoasă cinstire a sfinţilor este imitarea vieţii lor”…" - Frumos!


Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Nume preferate

Post by tancha_ru86 »

Nazdravanul meu, in certificatul de nastere e trecut Razvan Matei. Inainte de a sti ca e in burta hotarasem ca daca vom avea un baiat o sa-l numim Razvan (daca era fata, alegerea numelui era decizie grea). Apoi, inainte de a se naste am zis sa-i punem si nume de sfant. Cum in apropierea datei lui de nastere nu a fost nici un nume de sfant care sa-mi placa, a ramas Matei. Cand a fost sa-i facem certificatul de nastere nu mai eram hotarati daca sa-i dam doua nume sau sa ramana simplu Razvan, asa ca am dat cu banul si a iesit de 7 ori consecutiv Razvan Matei. Atunci am zis asa sa ramana.

Deci nume de baiat: Razvan Matei.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Inulea87
Posts: 29
Joined: 30 Jul 2014, 11:09

Re: Nume preferate

Post by Inulea87 »

Noi deacum avem un bebelus de opt luni dar nu suntem inca casatoriti...cu pasi repezi se apropie si marele eveniment:). Pe baietel l-am numit Mattia...in lista noastra mai era Leonardo si Gabriele. Vreau sa specific ca stam in italia. Ca nume de fetita viitorului sot ii placea mult Camilla, Silvia. Mie in schimb imi place Clarissa si Chloe...cind va veni si fetita poate va cer un sfat :)


Post Reply