Cumatria/ Cumatri

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by maryLand »

Da, intr-adevar avem prosoape frumoase roze si albastre.
Abia astept si eu momentul cind voi avea asa intrebari de rezolvat, de genul ce sa punem pe colaci la cumatrie... :oops:


Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

Amelia, noi nu vom avea dj, dar ptr 30 persoane ideea cu dj mi se pare super! Cred ca lumea se va distra foarte bine!
Amelia wrote:fetelor care ati fc cmetria deja..ce ati avut muzicanti sau dj? noi nu vom avea multi invitai in jur de 30 si stau si ma gindesc ce e mai bine muzica life sau dj?


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by natallliap »

Va veni si acest moment cu siguranță!!!
maryLand wrote:Da, intr-adevar avem prosoape frumoase roze si albastre.
Abia astept si eu momentul cind voi avea asa intrebari de rezolvat, de genul ce sa punem pe colaci la cumatrie... :oops:


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by maryLand »

Natalia, sa te auda Dumnezeu! ;)


Image
NaThAlia
Posts: 47
Joined: 25 May 2011, 23:00

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by NaThAlia »

Salut la toate mamele si viitoare mamici!
Si noi asteptam pe 23 decembrie o fetita, dar deja am inceput a planifica botezul, care il vom face la 6 luni. Dar cum nu am fost la botezuri si cumatrii nu stiu care sunt traditiile, ce si cind se face.
Poate cineva ma poate ajuta cu planul unui botez si a unei cumatrii.


Va multumesc, si sanatate voua si picilor vostri!


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by maryLand »

Eu inca nu am organizat acest eveniment, insa am participat la multe, inlcusiv la botezul finutului nostru (copilul finilor)

Botezul:
- se aleg citeva perechi de nani, nasi de botez pt copil. Pot fi si persoane necasatorite.
- se alege biserica si se intocmeste data si ora botezului
- la biserica nasii de botez vin cu un prosop si flori cu busuioc. In unele regiuni botezul il achita nasii de cununie, in aletele se string banii egal de la cumatrii, in altele, parintii achita botezul)
- se duc colaci, prosop, 1 sticla cu vin (parintii copilului duc )
- nasa aduce hainute noi pt copilas, dupa botez imbraca copilasul in acele hainute. Tot ea cumpara cruciulita si iconita pt baby si tine pe parcursul botezului copilul in brate.

De regula dupa botez se serbeaza cumatria, in cazul in care nu se face aceasta petrecere este bine de a servi un pahar de vin in cinstea copilului botezat. ;)


Image
NaThAlia
Posts: 47
Joined: 25 May 2011, 23:00

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by NaThAlia »

Multumesc mult Maryland,

Dar ce tine de cumatrie, tin minte ca era asa un obicei, ca fiecare is punea cadoul pu bebe pe o masa, si se adunau multe gen haine, paturici, prosoape, apoi se punea copilul si nanele ridicau copilul - cind se face, ce insemnatate are acest obicei?

Si inca una de strinsul banilor la cumatrii, se face iar masa mare, sau cum (nu prea imi place aceste obicei), oare se poate de inlocuit cu altceva?

Apoi mai tineam minte de baita de a doua zi, cine vine, cum se face?

maryLand wrote:Eu inca nu am organizat acest eveniment, insa am participat la multe, inlcusiv la botezul finutului nostru (copilul finilor)

Botezul:
- se aleg citeva perechi de nani, nasi de botez pt copil. Pot fi si persoane necasatorite.
- se alege biserica si se intocmeste data si ora botezului
- la biserica nasii de botez vin cu un prosop si flori cu busuioc. In unele regiuni botezul il achita nasii de cununie, in aletele se string banii egal de la cumatrii, in altele, parintii achita botezul)
- se duc colaci, prosop, 1 sticla cu vin (parintii copilului duc )
- nasa aduce hainute noi pt copilas, dupa botez imbraca copilasul in acele hainute. Tot ea cumpara cruciulita si iconita pt baby si tine pe parcursul botezului copilul in brate.

De regula dupa botez se serbeaza cumatria, in cazul in care nu se face aceasta petrecere este bine de a servi un pahar de vin in cinstea copilului botezat. ;)


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by maryLand »

In anumite regiuni din tara se face "scoaterea din mir", o baita deosebita a copilului. Cind am botezat copilasul finilor mei am facut baita speciala cu anumite elemente ce le-am pus in cada cu apa:
1. un ou de gaina pentru a fi mereu moale si curat
2. o stibla de busuioc pentru a alunga cele rele de linga copil
3. o pana pentru a avea o cale moale si linistita in viata
4. 1 bancnota de 100 pentru a fi bogat
5. o frunza de stejar pentru a creste un barbat puternic ca stejarul
6. petale de trandafir rosu pentru a fi cochet si rumeor intotdeauna ;)


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by maryLand »

La cumatrie :
-se aprind luminarile de la botez, nasa le stringe pe toate, chiuie din rasputeri pentru a alunga spiritele rele, dupa care face semnul crucii cu flacara luminarilor la usa
- se pune copilasul alaturi de o masa, sau pe masa, toti nanii, incepind cu nasii daruiesc cadouri. La noi este asa o traditie ca nasii sa daruiasca cite un cadou si pt parinti.
-dupa ce toti naii au pus cadourile, se pune copilasul peste ele si se rostesc cuvintele "De la noi fin, de la Dumnezeu crestin". Daruitul cadourilor este o traditie veche, se pun haine pt copil. Inainte chiar se daruiau stofe pt confectionarea acestora. Desigur ca in unele cazuri se exagereaza, insa se spune ca un nas de botez trebuie sa daruiasca hainute si paupcei pt a fi pomenit de bine.

Inchinatul colacilor la fel este o traditie veche, chiar si darul pe colaci era prezent...insa desigur ca a fost simbolic, ceva simplu si modest. Colacii fiind multumire pt faptul ca ai increstinat un copil. Plicurile pot fi inminate la inceput sau fara discursuri si muzica.


Image
Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by Amelia »

Mamici..salutare...eu sunt intr-o dilema totala...ne pregatim de cumatrie insa iaka nu stiu ce anume sa pregatesc...
Deci am rezervat restaurantul,fotograful, cu muzica sunt in proces de rezolvare , am cumparat prosoape pentru colaci...si atit...nu ma pot decide cu cadourile pentru cumetri..am avut atitea idei...si pina la urma mam hotarit voi lua ogheale de la Le Vele cu aloe vera...eu cred ca ca fi un cadou util pentruca eu personal am asa oheal si sunt ft multumita ,,este atit de placut sa dormi nu va pot reda..tine cald si e ft usor ca mai nici nu il simti...voi ce spuneti...?


Post Reply