Cumatria/ Cumatri

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by natallliap »

Amelia wrote:Mamici..salutare...eu sunt intr-o dilema totala...ne pregatim de cumatrie insa iaka nu stiu ce anume sa pregatesc...
Deci am rezervat restaurantul,fotograful, cu muzica sunt in proces de rezolvare , am cumparat prosoape pentru colaci...si atit...nu ma pot decide cu cadourile pentru cumetri..am avut atitea idei...si pina la urma mam hotarit voi lua ogheale de la Le Vele cu aloe vera...eu cred ca ca fi un cadou util pentruca eu personal am asa oheal si sunt ft multumita ,,este atit de placut sa dormi nu va pot reda..tine cald si e ft usor ca mai nici nu il simti...voi ce spuneti...?
Buna Amelia, ptr cand planuiti cumatria? Ideea cu cadourile este buna, parerea mea. Noi tot avem o plapuma Le Vele si ne place mult. Deja trebuie sa vezi daca nu mai are cineva dintre cumatrii vostri asa ceva pe acasa. Mie in general imi place tot ce tine de lucruri de dormitor, lenjerie, plapume, perne, prosoape, cuverturi :D Initial am vrut sa luam ptr cumatrii nostri cuverturi de la Zara Home, dar stii cum, nu toti inteleg stilul Zara, mie de exemplu imi place, altora nu. Pe urma m-am gandit la Tac, pana la urma am luat si noi de la Le Vele, doar ca lenjerie Exclusive. Parca toti au ramas multumiti :)


Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by Amelia »

Noi avem planificata cumatria pe data de 3 noiembrie..deci mia ramas putin timp...in privinta decorului la cumetrie..noi vrem sa facem doar un panou /banner cu numele copilului si sa renuntam la traditionalul decor cu baloane?voi ce parere aveti?ar fio ide buna?


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by natallliap »

Eu nu am mai avut timp sa scriu aici pe forum despre cumatria noastra. Poze inca nu avem, ne-au promis peste o luna, asa ca asteptam. La cumatrie totul a fost bine, in mare parte cum ne-am planuit. Normal ca mai sunt si momente neprevazute care iti strica toata dispozitia pe ultima suta de metri dar ce sa-i faci? Dupa cum am mai scris in vara, noi am planuit sa fie totul in stil popular, am ales local in aceeasi tema, si am dat la cusut (inca din iulie) petru sotul meu o camasa cu elemente populare si o rochita pentru mine, haine care trebuiau sa fie simple doar cu citeva broderii simbolice. Pentru Sandel insa, am dat comanda de camasa, brau, cojocel si caciula. Si doamna Elena Etcu (vestita doamna care isi tot face reclama pe la Jurnal TV) ne-a dus de nas 2 luni de zile, ca sa ajungem in saptamana cumatriei sa ne inchida telefonul atunci cand o sunam. Sotul nervos s-a dus la ea marti (vineri deja petrecerea) si ce credeti? Zice ea ca poate joi ne-a chema la masura!!!! Normal ca nu avea nimic gata din ce trebuia, avansul de 1000 lei ni l-a intors. Si miercuri ca nebuna am alergat sa imi caut rochie, am ramas la o rochie simpla fara nicio broderie populara. SI am zis cu sotul daca deja totul era gata pregatit in stil moldovenesc macar ptr baietel sa cumparam ceva. Un mare multumesc ptr Casa Cristea, care in 2 zile ne-a pregatit o camasuta si un brau pentru el. Si iata asa, asta probabil trebuia sa scriu la "Lista Neagra".

In rest totul a decurs bine. Multumesc Cristinei B de pe forum pentru banerul frumos, am facut poze la el, astept deja sa le primim ca sa va arat si voua! In local a fost frumos si cald. In general am ramas tare multumiti! Asa ca, Amelia, ideea banerlui mi se pare super! Nu ezitati daca vreti asa ceva!

Ceea ce mi-a placut acum la cumatrie fata de nunta, a fost ca totul am organizat cu sotul in doi, fara parinti si alte persoane. A fost primul nostru eveniment de amploare de care am avut grija. Ne-am ocupat de tot, incepand cu marturiile si terminand cu stransul banilor.

Vreau sa va spun ca in ziua de azi, mai nimeni nu se apuca sa pregateasca un decor in stil popular. La cati am sunat, chiar si cu invitatiile, majoritatea se scuza ca nu au mai facut asa ceva. Intr-un final am facut invitatiile la fetita care ne-a facut si ptr nunta, Irina, foarte operativa si de treaba. Multumim si ei. Cel mai rau imi pare ca nu am mai cooperat cu Marcelushka de forum pentru masa de fourchette, asa ne-a fost in plan, dar circumstantele nu mi-au mai permis, am avut un fourchette simplu aranjat de chelneri. Dar nu-i nimic, in viitorul apropiat vrem si o fata si atunci sigur la Mother's Cake vom apela!! A, da si am facut si album de urari (la Svetlana Bolboceanu) care arata asa ca in poza de mai jos. Va spun sincer, absolut toti au scris in el! Asa ca Sandel va avea amintire de la toti invitatii, alaturi de urare vom pune si poze. Albumul are tare multe foi, asa ca aici vreau sa scriu tot ce voi putea despre copilaria lui, de ex. cand ia iesit primul dinte sau cand va spune prima data "mama" :) Si iata asa ... Am devenit melancolica. In fine, mi-a facut mare placere sa organizez acest eveniment important pentru noi si va doresc si voua aceeasi placere sa primiti!!!

Image

Image
Last edited by natallliap on 10 Oct 2013, 14:21, edited 1 time in total.


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by heliga »

Foarte frumos Natalia Bravo!
Fetelor,dar din ce magazin cumparati seturile de dormit mentionate mai sus? Eu tot sunt intr-o dilema sa le dau cadou sau cupon sa-si cumpere ei singuri... :?
Si n-am stiut ca kind ii iai de cumatri la fel trbuie sa fie colacii acoperiti. Pe noi cine ne-a luat ni ia dat asa. Stiu ca numai la cumatrie se acopera si deja un cadou.M-ati pus pe ginduri.
Noi cumatria si botezul le facem pe 17 noiembrie .Botezul la Theodora de la Sihla si cumetria la Adam si Eva. Ne-am gindit sa o facem ziua caci a doua zi e luni .Asa ca botezul e la 12 si petrecerea va incepe la 14-00.


Image
Image
CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by CristinaB »

Heliga, TAC poti sa te uiti aici
https://www.facebook.com/TAC.shop
http://www.tac.md/
Moldova
MD-2012 Chisinau
"Carolina" SRL
Str. Puskin 41
Cod. Fiscal: 1003604006442

Tel./Fax: (+373 22) 212 045
GSM: +373 68 791 220
Serviciu Clientela: (+373 22 ) 212-045

E-mail: info@tac.md
Orele de lucru: 10.00-20.00


Image
User avatar
Honey_lady
Posts: 130
Joined: 11 Nov 2011, 00:00
Location: Londra

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by Honey_lady »

A venit timpil si ne pregatim si noi pentru cumetria si botezul Oliviei. Am decis sa sarbatorim pe 2 mai, la Curtea Domneasca, sala e la noi in Cricova, am decis sa nu ne bagam in Chisinau, ca e mai comod si plus ca botezul tot la biserica de la noi va vaea loc. Sala e noua, si am auzit pina cind doar de bine, meniul e in jur de 600 lei. Fotograf l-am luat tot pe Vadim Dodon, ca la nunta, muzica tot aceeasi, Taraful Basarabia, doar ca componenta mai putini, 550 euro, poate e cam scump pt cumetrie, dar stiu ca va fi bine, cum a fost si la nunta. Vom lua si un clown, si Minnie si Miky Mouse, vor fi multi copii si vreau sa se distreze, ca e sarbatoarea Oliviei si a copiilor.In general vreau ca cumetria sa fie in stil "Hello Kitty", dar o sa vad ce va ieis pina la urma.Marea dilema e ca habar nu am ce sa punem pe colaci. :? :? :?


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by heliga »

Honey si la noi vadim a fost la cumatrie cu foto. Mi-a placut este foarte bravo. Meniul de 550-600l nu-i scump e normal. Stiu de curtea domneasca e restaurantul la niste rude de-a lui fratele meu e foarte frumos.


Image
Image
User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by bride »

fetelor care ati fost deja cumatrii,spuneti'mi va rog care sunt procedurile ...la botez la sala,ce trebuie de luat .E prima data cind suntem alesi de cumatrii si nu stiu ce ne asteapta si nu as dori sa scapam ceva.Ajutati'ma please


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by marcellla »

Noi la botez nu am fost deoarece in toate cazurile nu eram in tara, asa ca, ca sa nu omit ceva mai bine sa spuna cumatritele care au fost. La cumatrie, ne-am inteles citiva cumatri si am strins cite 500 lei si i-am dat in plic cu o felicitare, asa a fost dorinta parintilor, nu au facut toti cumatrii asa deoarece altii deja cumparase cadourile. Plus am mai cumparat si cite ceva ca sa nu oferim doar plicul, care o jucarie, care ceva hainute...din cite am auzit, acum multi parinti fac asa, ca sa nu se adune multe haine care la sigur nu le va purta copilul pe toate, le sugereaza cumatrilor sa le ofere banii in plic ca mai apoi sa-i foloseasca ei cum stiu mai bine. Chiar si asa s-au strins o multime de haine, nanii cei mari au pus multe, buneii, rudele... In rest atit, deja banii cind se dau colacii.


Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by heliga »

La biserica daca nu esti nana cea mare te duci cu crijma(un servet si in mijlocului niste floricele si busuioc si legi cu o fundita,am mai vazut la noi la botez ca nanele au mai pus la crijma si kite un bodik,dar asta nu-i neaparat).Deja la sala te duci cu ce-ti doreste inima ,daca nu a specificat ceva parintii copilului.(jucarii si hainute)


Image
Image
Post Reply