Cumatria/ Cumatri

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Post Reply
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Cumatria/ Cumatri

Post by maryLand »

Nunta este un eveniment extraordinar de frumos...pregatirile sunt dulci si interesante...insa nu se lasa mai prejos nici sarbatoarea bebelusului, numita la noi cumatria...
Cumatria este primul eveniment de familie tinara, prima petrecere a micutului...
Ce idei, teme, citi cumatri veti avea..haideti sa discutam aici... ;)


Image


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by maryLand »

Desigur ca mamicile prezente au serbat deja acest eveniment, iar mamicile ce vin...inca sunt in asteptarea bebelusului.

Aseara la noi a aparut o dilema in privinta cumatrilor. La rindul nostru, de cind suntem un cuplu am botezat deja citiva micuti...in 2013 urmeaza sa mai avem 4 bebelusi noi printre cuplurile de prieteni...respectiv iarasi nani :roll: ...

In general, credeti ca poti refuza botezul si increstinarea unui copil? nu sunt superstitioasa, insa sunt superstitii legate de acest eveniment...?

Poate este o tema prea personala, insa as vrea sa stiu parerea voastra... ;)


Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by heliga »

Eu nu cred ca e chiar frummos sa respingi o cerere de a fi nan se zice ca iti faci o pomana.Si eu am multisori fini aproape la toti prietenii am botezat ma gindesc cina va fi la mine :roll: Pe multi i-am botezat de peste hotare adica am trimis crijma si m-au scris la biserica.Dar si cumatrizmul asta din MD e prea din cale afara ,toti i-au vri-o 20 de cumatri ca pina la urma copilul cela kind va creste mare nici idee sa aiba cine-i nan.Sotul are 40 de nani :) Si ii tine minte doar pe vri-o 2 .Nasa mea nu demult a botezat ultimul copil pai a luat numai o pereche de cumatri si kind ma gindesc asa e cel mai frumos.Sotul meu la fel vrea numai nasii sa ne boteze copilul daca va fi totul bien . Mie imi place insa eu am 3 frati si vreau sa-mi boteze copilul apoi am si kitiva prieteni care cum au aflat ca sunt insarcinata mi-au si data de inteles ca vor sa fie cumatri.oricum nu vrem sa trecem de 10 :D


Image
Image
CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by CristinaB »

Ultima prietena la care am botezat are 20..25 cumatri..Nu stiu sigur nr..Cind am intrebato de ce-si ia asa multi ea a spus ca o parte noi iam vrut, dar o parte s-au cerut ca cumatri!!!
Parerea mea ca nu treb mai mult de 10 ..
Bunelul meu spunea asa ca sa refuzi sa botezi este un pacat iar cumatria este o fudulie, poti/vrei te duci nu poti/vrei nu pacatuiesti cu nimic...


Image
CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by CristinaB »

Eu in privinta la cumatria la bebe-ul nostru (care nici planificat inca nui ) am planuri mari.... :lol: :lol: Inceputul la 12-13, intro zi cu mult soare si daca este posibil un local cu piscina,ca copiii sa aiba posibilitate si timp sa se balaceasca si sa se simta bine, caci este o sarbatoare pentru dinsii!!
Dar vom trai si vom vedea!! :P


Image
User avatar
tenora
Posts: 207
Joined: 14 Feb 2012, 00:00
Location: Chisinau, Paris

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by tenora »

am auzit si eu ca nu e bine sa refuzi dar nu sunt de acord, chiar am refuzat o pereche, noi nu traim in Moldova, venim destul de rar si nu vad sensul de a fi nan copilului daca il vezi odata in cativa ani, mai ales daca nu esti foarte apropiat de aceasta pereche. pentru mine a fi nana inseamna de a fi alaturi, de a oferi sprijin si ajutor, un sfat, atentie, etc. La unii din prieteni vom boteza la sigur, la altii nu ca sa poata ei boteza la noi. Cand vom avea si noi un bebelus, ne-am gandit ca vom lua cel mult patru cumatri, obiceiul cu lumea plina de cumatri nu e pentru noi. Eu am peste 20 de nani, dintre care cunosc poate 5, si cand intilneam pe cineva strain si mama imi zicea, uite si asta e nanul tau iar eu il vedeam prima oara in viata, imi parea foarte straniu tot asta :D Referitor la cumatrie, cred ca va fi una mica, cu cei mai apropiati, si cu mult decor colorat, cu baloane, jucarii si multe chestii hazlii si interesante pentru copilasi


Image
catalina
Posts: 274
Joined: 27 Jul 2011, 23:00
Location: chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by catalina »

eu cand voi avea bebe,voi face cumatrie,noi o numim sarbatoarea copilului.Va avea 2 nani:nashii nostri,nanii cei mari si inca o pereche apropiata noua si atat.Restul vor fi invitati simpli care vor fi de acord sa ne fie alaturi in acel moment important noua.


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by marcellla »

Noi tot suntem pentru o petrecere restrinsa cu cei mai apropiati, daca sincer nu vad sensul cumatriilor astea pompoase in restaurante cu 100 de invitati(asta e doar un exemplu), e doar parerea mea, asa ca nu ofensez pe nimeni. Multi zic ca asta e o fudulie si au dreptate intr'un fel. Iar despre cumatri, daca e sa ne referim la adevarata semnificatie a lor, atunci nasii de botez sint o pereche alesi de catre parinti, care ar trebui sa fie ca doi ingeri pazitori pentru copil, adica totul nu consta in cadouri cit mai scumpe dar in protectie si ajutor al acestui copil, de aceea atunci cind botezi un copil ar trebuie sa stii ca iti iei o responsabilitate foate mare. Si chiar daca doamne fereste se intimpla ceva cu parintii, nasii de botez sint primii care ar trebui sa ofere protectie copilului.Ei bine, asta o zic din punct de vedere religios,si al adevaratei semnificatii a nasilor, acum cu 20 de nani nu e o responsabilitate chiar asa mare, si nu cred ca toti stiu de acest lucru. Noi cred ca ii vom lua pe nasii nostri desigur, si poate inca 2 sau 3 perechi foarte apropiate.


Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by tancha_ru86 »

Eu am vreo 15, dar doar pe vreo cinci ii stiu si pot sa zic cu mana pe inima ca mi-s foarte dragi, dar anume pe cei care i-am vazut des, care se jucau cu mine si imi dadeau "bumboane" cand eram mica (desi eu nu prea mancam dulciuri, frate meu se bucura si de ale mele) anume aceia si sunt aproape de sufletul meu. La randul meu am botezat cativa copii, dar toti imi sunt apropiati si ii iubesc. Cand ma duc acasa incerc sa le duc cate ceva la fiecare. Mi-e dor de ei si ador sa ma uit la poze cu ei, insa pe majoritatea i-am nasit de la distanta, mama transmitea crijma, insa acest gen de nasie nu-mi place, parca nu ma apropie de copil, prefer sa ascult slujba la biserica, dar cu regret n-am avut cum sa ajung la botez. Parintii copiilor pe care i-am botezat sunt apropiati de sufletul nostru si ei incearca sa ii faca pe copii lor sa nu ne uite. O finutza ne-a intrebat la un moment dat "nana Tia si nanu Dim dar de ce veniti asa rar? mama pregateste prajituri custoase cand veniti.." Ne-am blocat...

E greu sa refuzi, se zice ca e pacat si ca iti faci pomana cu acel copil, din fericire inca n-a fost cazul sa refuz pentru ca parintii ne sunt dragi, dar daca ar fi persoane mai indepartate nici nu stiu ce as face...

In ce priveste cumatrismul, eu nu vreau multi cumatri, doar cati 2-3 (cei mai apropiati prieteni. Am o groaza de verisori cred care se vor nani, dar eu vreau sa aiba putini si ca sa nu supar pe nimeni n-o sa iau pe nici unul. Cumatria o vreau restransa si fara mare pompa. Pentru mine conteaza crestinarea. Pana atunci ma mai gandesc caci pe de alta parte e un moment prielnic sa readuni rudele si prietenii impreuna, dar fiecare se gandeste la chltuiala si eu nu vreau sa se simta vreo unul obligat sa aduca ceva pentru copil dar cu parere de rau ca iar a cheltuit banii.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by natallliap »

Asa stiam si eu, ca nu e bine sa refuzi. Mama mereu imi zice ca daca refuzi sa botezi, atunci nu-ti va merge in viata mult timp. Dar ma rog, nici eu nu cred in superstitii. Pina la urma fiecare face asa cum crede.

CIt despre numarul de cumetri, eu nu stiu, dar in ultima vreme, nu prea am auzit despre "zeci de cumetri". Majoritatea iau 5-6 perechi, cel putin asa au facut cei pe care ii cunosc eu. La fel vrem si noi, vrem sa luam de cumetri oameni cu care sa ne putem intilni si sa avem ce vorbi, de suflet ...

Dar la noi este un pic altfel situatia. Cei care au nasi romani, poate cunosc. Nasul nostru de exemplu, roman fiind, ne-a zis ca la ei asa e obiceiul, primul copil al finilor, il boteaza doar nasii (cumetri mari) si in rest nici un nan. In schimb la al doilea deja poti sa iei citi cumetri vrei, iar nasul poate fi si el printre nani sau poate refuza. Nu stiu daca ati inteles ce am vrut sa va spun. Asa ca nu stim pina cind. Sotul vrea citiva cumetri, dar ne e frica sa nu sa se supere nasul. Nu stim cum sa procedam. Mai este cineva in situatia mea? :roll:

Apropo, pentru viitoarele mamici, voi cind planuiti cumetria, cam la cite luni dupa nasterea copilului?


Post Reply