Poznele copiilor ...

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Poznele copiilor ...

Post by Aleena »

Pentru ca vad ca numarul viitoarelor mame e in crestere...am deschis ''in avans'' acesta tema...pentru a ne amuza pe seama poznelor pe care le fac ghiduseii nostri...a celor apropiati,sau ale noastre,din copilarie...
Tema se cere a fi amuzanta...si citita cu placere...sper sa va alaturati cu drag!

Image


Alina Braileanu:

Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Poznele copiilor ...

Post by Aleena »

Si,ca sa va molipsesc prin exemplu propriu,va voi povesti dintre ultimile pozne ale carabushului nostru,Bogdan (1,7 ani)...(a facut una si in acesta seara...si mi-a venit imediat ideea crearii acestu topic...sa radem impreuna!):

Recent...ma grabeam la o intalnire de afaceri importanta,aveam 2 ore la dispozitie pentru dush,aranjarea parului...si toate restul...Eram in CRIZA ACUTAAAA DE TIMP!!!!!!
Mi-am hranit copilul,si cu inima impacata merg sa fac dush,lasandu-l singur la bucatarie,ca sa il pot supraveghea cand e nevoie, deschiziand usa...
Cat eram in baie m-am uitat de cateva ori la el...se juca linistit cu masinutele...si mi-am cautat mai departe de treburile mele...
Dupa un timp,observ ca demult nu-l mai aud cu caracteristicul ''vuuuuu-vuuuuuu" (asa zice el masinutzelor sale)...deschid sa vad ce face...si ma umplu de nervi!!!!!!!!
Copilul meu,cel mai drag,scump,si adorat...a a ajuns vasul cu miere de albini,tragand spre el fatza de masa...l-a luat si l-a pus pe un scaun,si-a bagat manutza in el...apoi,mana plina de miere...si-o stergea de covor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mi-am adunat toata rabdarea,am pus un prosop pe mine,cu capul plin de spuma am iesit si am curatat dupa el+ l-am luat la baie,ca era tot numai miere...l-am scaldat,apoi l-am imbracat si l-am lasat sa se joace mai departe,ascunzand mierea cat mai sus,pe masa de lucru,sa nu o ajunga.

M-am reintors la dush.Il aud cum a trecut deja la revizia cratitelor din dulapul de la bucatarie...ok...nu m-am agitat tare stiu ca e unul dintre jocurile lui preferate.
Cand insa ies de la baie...descoper cu multa bucurie ca toata bucataria e plina de boabe de mazare uscata!!!! :shock: :shock: :shock:
N-am idee cum,insa a deschis un pachet nou,de 5 kg,si l-a golit tooooootttttttttttttttttttttt!!!!!!!!
A fost prea mult pentru nervii mei! :twisted: L-am pus in patutz...si cat el se revolta innecandu-se de plans...l-am sunat pe tati si i-am zis: Ai 3 min sa ajungi acasa...ca altfel voi avea probleme cu protectia copilului!!!!!!
Noroc ca taticul nostru lucreaza in apropiere!!! :lol:

Siiii...poza cu vinovatul,dupa ''actiune''...facuta de sotz:

Tati i-a zis sa stranga boabele...Privirea spune totul!
Image
Last edited by Aleena on 30 Nov 2012, 23:54, edited 1 time in total.


Alina Braileanu:

Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Poznele copiilor ...

Post by Aleena »

In acesta seara,ne-am intors de la Metro,de la cumparaturi.
Am intrat in casa,am adus pachetele,iar el,ca de obicei, a facut revizie in ele.S-a plictisit,l-am luat la baie sa il spal pe maini,si dupa,a hotarat baiatul ca si baia are nevoie de revizie.
L-am lasat acolo si am profitat de timp pentru a aranja lucrurile procurate.Tati nu era acasa,sa il supravegheze cat sunt ocupata,eram numai noi doi.
Pentru cateva minute intru la el si il descoper cu peria in mana,omul spla wc-ul!! :oops: :oops: :oops:
N-am fost prea incantata...dar mi-am zis ca daca nu-l las sa-si satisfaca curiozitatea,va reveni la acesta activitate...insa daca se plictiseste,isi va pierde interesul pe mult timp.Tin sa mentionez ca nu am fobia microbilor,insa nici nu-mi las copilul sa faca lucruri care l-ar putea imbolnavi...

Peste cateva secunde,cat ma ocupam de produsele alimentare,aud sunet de apa...merg sa vad ce face...si il surprind aplecat spre wc,cu ambele maini lua apa de acolo...si se spala cu ea pe fatza!!!!!! Si imi zambea atat de fericit!!!!! :lol:

Cum zic rusii...и смех и грех...

Si sunt foarte sincera cand va zic ca,comparativ cu micutzii de aceeasi varsta ale prietenelor mele...fiul nostru e foarte....foarte cuminte!

Asa ca,dragi viitoare mamici ale acestui forum...savurati clipele de liniste din timpul sarcinii...si pregatiti-va moral...curand zilele voastre vor deveni foarte-foarte captivante!!! :lol:


Alina Braileanu:

Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Poznele copiilor ...

Post by Aleena »

Katina...te asteptam cu mare drag si pe tine aici...impreuna cu poza piciului tau,pe fundalul peretilor desenati! :lol:


Alina Braileanu:

Image
Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: Poznele copiilor ...

Post by Amelia »

Aleena wrote:Si,ca sa va molipsesc prin exemplu propriu,va voi povesti dintre ultimile pozne ale carabushului nostru,Bogdan (1,7 ani)...(a facut una si in acesta seara...si mi-a venit imediat ideea crearii acestu topic...sa radem impreuna!):

Recent...ma grabeam la o intalnire de afaceri importanta,aveam 2 ore la dispozitie pentru dush,aranjarea parului...si toate restul...Eram in CRIZA ACUTAAAA DE TIMP!!!!!!
Mi-am hranit copilul,si cu inima impacata merg sa fac dush,lasandu-l singur la bucatarie,ca sa il pot supraveghea cand e nevoie, deschiziand usa...
Cat eram in baie m-am uitat de cateva ori la el...se juca linistit cu masinutele...si mi-am cautat mai departe de treburile mele...
Dupa un timp,observ ca demult nu-l mai aud cu caracteristicul ''vuuuuu-vuuuuuu" (asa zice el masinutzelor sale)...deschid sa vad ce face...si ma umplu de nervi!!!!!!!!
Copilul meu,cel mai drag,scump,si adorat...a a ajuns vasul cu miere de albini,tragand spre el fatza de masa...l-a luat si l-a pus pe un scaun,si-a bagat manutza in el...apoi,mana plina de miere...si-o stergea de covor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mi-am adunat toata rabdarea,am pus un prosop pe mine,cu capul plin de spuma am iesit si am curatat dupa el+ l-am luat la baie,ca era tot numai miere...l-am scaldat,apoi l-am imbracat si l-am lasat sa se joace mai departe,ascunzand mierea cat mai sus,pe masa de lucru,sa nu o ajunga.

M-am reintors la dush.Il aud cum a trecut deja la revizia cratitelor din dulapul de la bucatarie...ok...nu m-am agitat tare stiu ca e unul dintre jocurile lui preferate.
Cand insa ies de la baie...descoper cu multa bucurie ca toata bucataria e plina de boabe de mazare uscata!!!! :shock: :shock: :shock:
N-am idee cum,insa a deschis un pachet nou,de 5 kg,si l-a golit tooooootttttttttttttttttttttt!!!!!!!!
A fost prea mult pentru nervii mei! :twisted: L-am pus in patutz...si cat el se revolta innecandu-se de plans...l-am sunat pe tati si i-am zis: Ai 3 min sa ajungi acasa...ca altfel voi avea probleme cu protectia copilului!!!!!!
Noroc ca taticul nostru lucreaza in apropiere!!! :lol:

Siiii...poza cu vinovatul,dupa ''actiune''...facuta de sotz:

Tati i-a zis sa stranga boabele...Privirea spune totul!
Image
mda....intradevar privirea spune totul....am zimbit cit am citit relatarea ta si imi imaginam cadrele de care povesteai....acum probabil zimbesti si tu copios insa la momentul respectiv....nervii erau la ei acasa...


User avatar
INNA 2012
Posts: 635
Joined: 05 Nov 2011, 00:00

Re: Poznele copiilor ...

Post by INNA 2012 »

Aleena am ris si eu cu pofta cind citeam numai....apoi deja imi trecuse risul...eu in asa situatii nu stiu de unde as scoate calmul...cred ca exploadez...
eu am fost un copil foarte cuminte...mami imi dadea o bomboana,si pina eu o desfaceam mami venea de la magazin deja,fugea dupa laptic ..iar tati muncea

tare sper ca o sa am un copilas cuminte cum am fost eu...la gradinita ma imbraca mama in alb,in alb veneam seara acasa...nu voiam nici sa intru in nisip sa ma joc,ca sa nu ma murdaresc :D

da de peretii desenati de Cristi al Katinei...eram in shok prima data :D


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Poznele copiilor ...

Post by tancha_ru86 »

mda..m-am amuzat tare de relatarile tale alinush...si parea asa cuminte :D , dar copiii sunt copii, curiosi, vor sa descopere ei lumea, asta e..

eu eram foarte "cuminte"..in ochii mamei, dar bunica stia ce boroboate faceam. cand bunica n-a mai fost :cry: eu cu fratele faceam boacanele si de cele mai multe ori mama nu afla sau afla prea tarziu, iar daca afla la timp apoi eu eram prima care se ascundea in copac, in pod sau pe dupa casa pana se linistea mama si apoi aparea cu o fata de aia cuminte si ascultatoare fix atunci cand nervii mamei se calmau. imi amintesc de cum am taiat perdelele mamei ca sa-mi fac fuste la papusa si i-am zis ca e de la masina de spalat 8-) , nu stiu daca m-o fi crezut, dar a zis ca oricum erau vechi si le-a inlocuit...

Una dintre amintirile mele favorite este aceea in care eu gasesc cateva oua in cuibar si il indemn pe fratele mai mare sa aruncam cu ele in peretele casei vecinului de peste gard. Fratele s-a codit un pic pana am aruncat eu primul ou care s-a intiparit tare dragut pe peretele din asa numita "suba" verde. Si fiindca peretele era dupa casa, vecinul care ne era si nan nu a observat, intre timp ouale s-au uscat si nu mai erau asa vizibile, iar cand a vazut si l-a intrebat pe tata, iar tata pe noi eu am venit repede si cu explicatia - ca alti copii au aruncat din drum, iar eu i-am vazut :D , precizez ca se poate arunca din drum care era intr-o parte, dar nicidecum opera de arta de pe perete nu ar fi aratat asa cum arata. N-au mai avut ce sa zica, ci s-au intalnit la un pahar ca sa discute situatia..


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Poznele copiilor ...

Post by heliga »

Aleena am ris si eu cu pofta,dar lasa nu te nelinisti asa tare ca intradevar e cuminte ca a imprastiat boabe si a murdarit covorul sau a ajutat-o pe mami la curatenie nu-i nimik Chiar zilele astea nasa imi spunea de poznele piciului ei .Nu demult s-au mutat in casa noua au un an ,dar oricum e noua, pai el ia vopsit deja toti peretii cu carioca plus la asta a astupat bedeul cu creioane si deja nu-i poate face nimik doar sa-l schimbe:roll: Off eu nu stiu cum voi reactiona caci sunt cam nervoasa pina acum am crescut kiini care tot faceau pozne uneori reactionam calm uneori ardeam de ciuda deja cu copilul nu stiu cum va fi sper sa-i samene mamei caci am fost ascultatoare daca ii seamana tatalui atunci vai si amar de gospodaria noastra :lol:
Iata si persoana cu pricina.Apropo seamana fix cu sotul meu kind era mik caci ii este nepot.Nu stiu de ce da asa mi-l imaginez si pe bebino meu ca va fi. :) Aaa Aleena tot Bogdanel il cheama ;) Image


Image
Image
User avatar
Katina
Posts: 1178
Joined: 19 Oct 2011, 23:00
Location: italia

Re: Poznele copiilor ...

Post by Katina »

Aleena am ras cu pofta ,picii la varsta asta sunt foarte iventivi ,eu cred ca as putea sta non stop la tema aceastea :D ,azi Cristi se uita la o papusica avem una mica ,si ia ridicat fustita si se tot uita la fundulet (cuu)cand in fata si tot asa , tot o cauta si a zis - mama cucu ,el saracu cauta piesa lipsa :D ,de pereti nu mai zic nimic am pictor inascut de la un singur perete am trecut incet incet in toata casa ,dar acuma seara a descoperit si body art prikindelu meu :P Image Image da veceu vad ca place la copii ,azi a desfacut toata rola de hartie in baie ...sau alta data a runcat o jucarie si noi nu ne-am dat seama ,a stat veceuu infundat vreo 2 zile pana ce am descoperit eu problema ...sotii am sa ma scriu dar alta data ... :D eu sunt calma de fire ca toti imi zic ca voi trai ca o cioara ,dar uneori sotiile ma fac intrun dracusor ...


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Poznele copiilor ...

Post by Aleena »

Da, Amelia...ai dreptate...imi ies din echilibru in asemenea momente insa ma stradui sa-mi controlez furia.
Mereu a fost impotriva metodelor de educare cu cureaua...insa uneori simt c-ar merita-o!
Incerc totusi sa ii explic ce are voie si ce n-are voie sa faca...ca peste 2-3 minute sa repete ceea ce i-am interzis! :evil:

Ehhh...nimeni nu a zis ca e usoara viata de parinte...

Inna...sa stii ca te vei schimba foarte mult cand vei deveni mamica...perioada de adaptare la viata de parinte te caleste mult...noptile nedormite,planasetul copilului te fac mult mai rabdatoare...si cand vine perioada shotiilor...reusesti sa-ti stapanesti emotiile...desi uneori e fff dificil.


Tina... sotul tau era un sfant comparativ cu tine!!! :lol: Acum inteleg ca opusurile se atrag!!!

Eu..eram la fel ca tine...o nazbatioasa...Poate ti-a zis iubi de cate ori saream portita dintre curtea lui si a buneilor mei...deoarece bunicul puse sarma ghimpata pe la garduri (sa nu le pot sari) si lega mereu poarta...iar eu doream sa merg la joaca...si nimic nu ma putea opri!!!! Nici macar cainii mereu dezlegati ai socrilor tai!!! :D Si ieseam foarte des pe poarta cea mare a lor!

Din boacanele mai mari imi amintesc cum intr-o zi superba de primavara am lasat casa descuiata (in centrul orasului) si am mers in parc sa strang toporasi...timp de 6 ore!!!!!Pe atunci nici vorba de telefoane mobile,nu am spus nimanui unde ma duc...si parintii mei au insurit de griji si cautari...Am revenit cand innopta...cu un brat de flori...si am mancat o bataia atat de buna...incat mi-au zburat toporasii prin toata casa!!! :lol:
La bunici aveam insa libertate deplina!
Mancam dimineata si ma vedeau doar seara tarziu acasa! Nici macar hainele groase nu venea sa le aduc,cand se incalzea la amiaza,stiam ca nu ma vor mai lasa la joaca,le aruncam peste gard si bunica le strangea de prin gradina.
Fusesem prin toate padurile de prin apropiere,pe la toate iazurile...la furat mazare cu copiii de seama mea,la mere (apropo,si cu sotul tau tot...el ducea merele furate cu bicicleta... :lol: ),la cules de coarne...eram un copil foarte greu de controlat!
Si culmea...odata am coborit intr-o fantana din piatra,nu foarte adanc,apa era aproape de suprafata...era vara si ne era tare sete...iar eu m-am gasit cea mai curajoasa...Acum ma ingrozesc cand realizez la ce pericol m-am expus!!!

Si rug intr-un lan de porumb am facut...mi se facuse pofta de porumb copt...

Ce sa mai zic...sper ca copilul meu ii va semana in acesta privinta sotului! Soacra se lauda cu fiecare ocazie ca copiii ei ( cu diferenta de 1 an) au fost atat de cuminti ca nici n-a simtit ca au fost mici...

Fetelor...ati postat niste poze superbe!!!! Nastrusnici prichindeii!!!!
Voi cauta si eu prin arhiva poate mai gasesc ceva interesant...sa suplinesc colectia...

Apropo,Katina...tu cum il pedepsesti in astfel de cazuri pe prichindel????? Il pui la colt???


Alina Braileanu:

Image
Post Reply