Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Ninela »

La mine Ca vine din Prenatal. Stomatologul a zis sa beau Ca gliuconat, insa eu am lasat sa fie doar doza din Prenatal: 10 mg - Кальция пантотенат в пересчете на кислоту si 200 mg - Кальция карбонат в пересчете на кальций.
De cind sunt insarcinata brinza nu prea pot minca, asa poate doar sa gust si atit. Ce tine de iaurturi, tot merg greu, dar lapte nu am baut de pe la vreo 12 ani :)
Acum am trecut la Ca de sezon :) : ceapa verde, varza, patrunjel, frunze de salata, hrean cu sfecla cite o lgt pe zi, marara, prune uscate, nuci de-a noastre si de cedru. Ca il mai luam din fasole, soia (nu prea recomand), terci de griu, ovas.
Cred ca cite ceva din toate astea consumi, asa ca nu cred ca ar trebui sa-ti faci griji. Norma de Ca pe zi pt gravide e de 1,2 - 1,5 g.


Image
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Dutsu »

Eu il iau din Elevit...dar am observat ca aceste vitamine cam ingrasa...asa ca le iau deja peste o zi...da in rest...in fiecare dimineata maninc cite o portie de fulgi de cereale cu lapte 250 ml...si iaurt pe zi mai maninc cite unul sau doua...sper ca ajunge calciu si pentru bebe...


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Şezătoarea mamelor

Post by tancha_ru86 »

bravo dutsu, iaca eu nu pot manca lapte cu ceriale, decat alea 3 linguri din farfuria sotului, de care va ziceam mai sus. eu nu mai iau prenatale de vreo luna. medicul a zis ca daca ma simt bine nu-i nevoie sa iau toata perioada de graviditate prenatale. o recomandat in primele 3 luni, dar acum a zis ca e mai bine sa iau nutrientii din mancare. da uite ca eu nu mananc chiar orice. fierul mi-e frica ca-i cam scazut, ca am momente in care ma simt lipsita de vlaga. o sa fac analizele peste doua saptamani si o sa-mi zica ce am nevoie.
mda, e cam greu sa fii insarcinata, trebuie sa ai grija si de nazdravanul din burtica ;)
Ms Ninela, doar ca eu nu prea mananc terciuri si cashuri, mai mult ciorbe, legume in stare proaspata, mancaruri la cuptor. Ceapa verde nu mananc ca ma frige stomacul, salata mai rar, din cand in cand fasole si spanac. Trebuie sa-mi revizuiesc meniul. O sa tin cont de sfaturi.
Sarcina usoara va doresc!


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Ninela »

Tancha, eu tot nu sunt amatoare de terciuri :) Asta e problema N 1! Cind mai maninc din cind in cind simt efecte pozitive asupra organismului, insa maninc rar, dar acum stiind ca sunt dublu responsabila, imi fac dimineata 3 linguri de terci de ovas cu multe fructe proaspete si uscate, si cind maninc ma gindesc la binele copilasului si parca merge :D
Pina pe la 20 saptamini era tare alintat bebelusul: mincarea trebuia probata in grame si daca era totul bine deja mincam, dar sincer atit de multe restrictii mi-a pus ca am slabit vreo 3 kg, si deja dupa 20 s, parca e mai lejer cu menul, am inceput a adaug de toate cite putin, insa lactatele asa si nu-i prea plac :(
Va fi totul bine!!! Sarcina usoara si frumoasa!!!


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by maryLand »

Fetelor, daca nu va place laptele sau brinzica, puteti minca inghetata pe baza de lapte. Cel putin asa mi s-a zis mie, ca totusi cel mai mult calciu luam din surse naturale...insa daca simtim necesitate luam calciu artificial (vitamine).

Eu din fericire maninc lactate, insa cu fierul ne confruntam zi de zi...nu-mi plac adaosurile, nu ma simt bine de la ele...si nu stiu ce sa fac.
sanatate! ;)


Image
Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Nadinn »

Viitoarele mamici tot mai multisoare sunt la jumatate de drum deja,iar altele degraba intram in trimestru 3 sh va intreb daca vati decis unde sh la cine nasteti,noi nu ne putem decide unde si nici nu shtim dupa ce criterii sa alegem,caci medici buni sunt sh la spitalele de stat sh la privat


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Ninela »

Nadinn, noi tot suntem in aceeasi situatie.
Am auzit cazuri care mai de care: ca se intelegea cu medicul, dar el nu venea la nastere si mai cerea bani, sau nastea cu 1-2 saptamina inainte decit se stabilise si medicul refuza sa participe la nastere... :(
Cineva mi-a zis ca atunci cind a inceput travaliu, a sunat la ambulanta, si medicii care au intilnit-o au fost atentionati de sot, ca suntem fara medic si daca va faceti lucrul la "soviste" veti fi multumimti. Si aveau grija ffffoarte bine de mamica si bebelus. Dar... iar nu stii cine va fi medic de garda atunci cind ne apuca pe noi nasterea :)
Mai avem recomandari, insa nu am ramas multumita de atitudinea medicilor. Parca le-as fi datoare cu ceva... Cu toate ca mereu "multumesc"!
Mai avem olecuta de timp pentru a ne gindi, si sper sa facem o alegere reusita!!!
Sarcina frumoasa!!!


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by maryLand »

Eu inca nu m-am inteles cu medicul, insa tare vreau sa nasc la Petrova Tatiana, de la nr. 1. Este o doamna cu litera mare, a jutat mai multe cunostinte s anasca "perfect", sper sa fim intr-un unison.
Am inteles ca nu are taxa si ca este foarte grijulie.

Eu sunt pentru intelegerea din timp cu medicul, multe se pot intimpla si este bine sa ai medicul ales deja la 30 de sapt. Poate cred asa deoarece toti cunoscutii nostri au intimpinat necesitatea de a avea intelegere cu medicul din timp. ;)

Nastere usoara!


Image
KORYNA
Posts: 91
Joined: 08 Dec 2012, 00:40

Re: Şezătoarea mamelor

Post by KORYNA »

Noi deja neam ales medic pentru nastere este Doamna Alina Bejan de la spitalul nr 1, taxa pentru nastere nu are , ea este sefa sectiei de ginigologie aseptica am vb cu dumneaei cum vom proceda in timpul nasterii daca e naoaptea si mia explicat ca echipa sa de medici sint adusi din timpt a cui pacienta esti si ei te examiniaza si daca nasterea nu e aproape voi sta cu moasa dar in caz ca nasterea e pe aproape sau apar careva conplicatii atunci o sunam noi sau din echipa sa cineva si ea imediat vine.


User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

ASK A MOM

Post by mmgg29 »

Mamici, pe facebook este un grup - ASK A MOM. Foarte util, unde sunt foarte multe topicuri pe diverse teme.


Post Reply