Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Dutsu »

dupa mai multe cautari pe net...am hotarit sa apelez la voi...in privinta indemnizatiilor primite la nastere...Dupa cite eu stiam erau mai multe timpuri de indemnizatii:
1.Indemnizatia unica la natere cea de 3100 lei la primul copil
2.Indemnizatia pentru cresterea copilului pina la 3 ani
3.Indemnizatia de maternitate
4.Indemnizatia cea de 6 salarii...
Sau eu incurc ceva?Cine cunoaste mai multe in privinta acestor indemnizatii impartasitiva va rog cu informatia...ca caut tot pe net si gaesc cite ceva dar depre a 4 indemnizatie nu gasesc nimic...


Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Viktoria »

Din cite cunosc eu sunt 2 indemnizatii :
-unica si
-de maternitate.
Cea de maternitate poate fi
-privind cresterea copilului pina la 3 ani (care se plateste si merge stajul de lucru )(aceasta se calculeaza in baza salariului din ultimele 6 luni, imi pare ca acum sunt ceva modificari si se ia in calcul 12 luni? sau ma gresesc?)
-privind cresterea copilului de la 3 la 6 ani (nu se plateste si nu se include in staj).


Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Nadinn »

salut mamici si viitoare mamici sunt in cautare de literatura pentru îngrijirea si educarea copilului poate ceva imi recomandati caci am fost in librarii sh acolo ma pierd printre atitea carti,vreau ceva util si actual ;)


Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Viktoria »

Iti recomand cu incredere cartile doctorului Komarovskii (le-am download-at de pe internet), iata site-ul lui http://www.komarovskiy.net/


Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Nadinn »

am uitat sa mentionez ca vreau in limba romana


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: Şezătoarea mamelor

Post by bride »

"Mama si copilul" de Elizabeth Fenwick.
manual de ingrijirea copilului, de la conceptie pina la virsta de 3ani.
tare buna cartea..de mare folos.recomand.


Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Viktoria »

Buna, copilasii vostri cite kg au? Noi la 9 luni avem 8.5 kg si mi se pare putin.


User avatar
Libelula
Posts: 206
Joined: 17 May 2012, 09:04
Location: Romania

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Libelula »

Cred ca mai depinde si de sexul si inaltimea copilului. Fetita mea are 8.5 kg la 6 luni (67 cm)


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Alintush »

Victoria, la mine fetita la 9 luni avea 8.600gr si 69.5cm pe o partea ca si tine consideram ca e slabuta, iar pe alta parte ma uitam ca maninca bine, e activa...inseamna ca e totul bine, asa-i felisagul mai ales ca si medicii imi spuneau ca e normala nu e slaba


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Ninela »

Salutare, mamici cu burtici si cu pici!!!
Noi suntem in cautarea caruciorului acum... Care sunt factorii de care v-ati condus la procurare lui? Pretul are ceva treaba cu calitatea (sorry de cacofonie :D ) sau doar tine de brand?, pt ce fel de roti ati optat?
Eu cind ma uit pe unele site-ri si vad ce preturi, mai ca as duce copilul in ergo sling :D
Va multumesc!!!


Image
Post Reply