Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Post Reply
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by perla »

LILIT wrote:
perla wrote:Of... Ieri am pus prima vaccina... Ce stres.. Micutul nostru a plingea atit de jalnic :(. I se jaluia ieri lui taica-su de parca ei cum ai putut tu sa ma dai sa-mi faca rau... Mi se rupea inima fetelor:(
da de asa de tirziu ati pus vaccina?stiu ca ea se pune la 2 luni,da voi aveti aprope 3..
da noi azi ne ducem sa punem vaccina.... inca una si gata....
Nu vroiau sa-i puna la 2 luni ca cica ele vad ca el are inca icter. Si m-au pus sa dau analiza la bilirubina. Pai oaia de la policlinica i-a strins mina sa-i gaseasca vena. Si el asa de tare a inxepit a plinge. Ea l-a bortelit de citeva ori si nu a gasit nimic. Pt ca-i o proasta, alte cuv nu am... Eu ii zic sa-i ia din pumnisor ca la ei acolo se vad vinisoarele bine. Da ea imi zicea sa nu o invat. Si cind a vazut sotul asta l-a luat si a zis ca mai mult analiza nu o mai dam. Ne trimiteau la medpark la alte lab dar noi am refuzat categoric. Pediatra mea a zis ca baiatul e perf sanatos si sa pun vaccina, dar astea de la policlinica vroiau sa se asigure cu pretul sanatatii puiului meu. Ele ma "linisteau" pe.mine ca el cind plinge isi dezvolta plaminii. Bodaproste... El si-i dezvolta cind mami cu tati il plimba la aer curat. Cu asa plins isteric ce avea el isi "dezvolta" nervii. Si pina nu m-am dus si nu am pus piciorul in prag ca eu mai mult nu dau nici o analiza si imi asum resp pt copilul meu asa si nu aveau sa-i puna vaccina.


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Alintush »

Micutul...acum iti va fi mai greu cu el la luarea analizelor, vaccinelor...va tine minte prima intepatura...si va tipa :(
da, din pacate acum avem multi medici,surori medicale care fac practica pe noi si pe copii nostri
Perla, nu-ti fa griji ...toate mamele trec prin frica asta la inceput, dar totul va fi bine...principalul sa-l pregatesti din timp...


olicika
Posts: 309
Joined: 02 Jun 2011, 23:00
Location: Moldova

Re: Şezătoarea mamelor

Post by olicika »

mda, la poliliclinica cind ti-or face o analiza si ti-or pune diagnoza, i-ati lumea in cap si du-te. Medici se numesc, au mai dat juramint, tipu pe ei. :x


Image
LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Şezătoarea mamelor

Post by LILIT »

mda..... kiar n-am cuvinte... Si pentru ce lor le trebuia vinisoara lui,kind singele se ea din deget...
Da ce ma mir eu,ca pe noi la maternitate ne-au tinut o saptamina ca cica bilirubina era mare...
Si azi medicul m-a intrebat daca ii dau terci,am spus ca-i dau si ea imi spune ca nu se poate,macar ca luna trecuta kind avea 5 luni mi-a spus sai dau..
Da vaccina noi nici n-am facoto,au spus sa venim pe 14... se mai intreaba,da ce neau chemat la vaccina atunci?
Nu va intristati,principalul e ca ati facut vaccina...


Image
Image
christa
Posts: 62
Joined: 06 Apr 2010, 23:00

Re: Şezătoarea mamelor

Post by christa »

Perla, chiar si analiza generala pana la 6 ani se ia din deget. Fiica mea are 1 an si aproape 2 luni si niciodata nu i-au luat din vena. La nastere doar din piciorus. Imi pare rau pentru stresul prin care ati trecut.
Pentru durerile de dinti noi am folosit margele din chihlimbar- au fost efective pana canda fiica mea a inteles cum pot fi scoase :)


Maryuta
Posts: 128
Joined: 01 Mar 2012, 23:01
Location: Italia

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by Maryuta »

Va multumesc mult... Heliga din păcate durerile de burtica nu trec..poți doar sa -l ajuti cu un masaj la burtica cu miscari in spirala, in sensul acelor de la ceas...sa -l pui cite un pic pe burtica ca sa -i iasă gazele mai ușor...si daca ii place baitsa, cind are durerile de burtica pune-l in vanuta in apa calda...la noi ajuta... In privința la Espumizan am auzit ca intra-adevăr ajuta - insa acesta face copilul dependent si numi-a fost recomandat! Iar cele pe care aici in Italia mi le-a prescris nu are nici-un efect... Chiar si am citit info ca aceste medicamente pentru colici sunt numai de forma, si ca mai mult ii linistesc pe părinți ca sa creadă ca au o "arma" împotriva durerilor micutului, si așteaptă rezultatul :D :D iată așa...


Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by natallliap »

Si la noi durerile de burtica persista. AM incercat mai multe, ajuta dar nu intotdeauna. Dupa cate am inteles asa e cu baietii, fetele suporta mai usor iar baietii mai greu. Noi degraba vom face 3 luni si pot sa zic ca deja parca e mai binisor, dar luna trecuta a fost un cosmar :( plangea atat de tare ca uneori ma gandeam ca poate il doare altceva. Dar, am fost la pediatru si ne-a asigurat ca este de la burtica! Ne-a zis ca tot ce trebuie sa facem este sa avem rabdare. Heliga incearca dupa fiecare masa, sa il tii sa regurgiteze de cel putin 2-3 ori, asa ii va fi mai usor la stomacel, si nu se vor forma atat de multe gaze. Deja tu trebuie sa-i gasesti o pozitie care sa-i placa lui. Pediatru ne-a spus ca cea mai buna pozitie ptr bebei este pozitia "avion" dar la noi nu merge, asa ca trebuie sa il tinem altfel.

Maryuta, felicitari! Bine ai revenit printre noi! Sa va fie copilasul sanatos!


Maryuta
Posts: 128
Joined: 01 Mar 2012, 23:01
Location: Italia

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by Maryuta »

Multumesc mult, Natalllip.... In privința la regurget între-adevăr ii face mai bine!!! Eu deja nu-i mai dau nimic din picaturi pentru burtica, fiindcă am văzut ca nu e nici o diferența ca i le dau sau nu...deși in casa doua tipuri de medicatie împotriva colicilor!


Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by perla »

Ah, fetelor va citesc si ma simt atit de norocoasa ca noi probleme cu burtica nu avut deloc. Baiatul meu niciodata nu a plins din cauza burticii. El la mine aproape deloc nu plinge, mereu daca vad ca ii este foame ii dau repede sinul, el acum imi da de inteles ca-i este foame cind pune minutele in gurita, iar cind ii este somn se scarpina la ochi...


Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Viktoria »

O prietena dea mea a scapat de colici cu carbune activat, a fost la medic ca fetita avea alergie si i-a prescris carbune activat si de atunci nu mai are probleme cu colicii.


Post Reply