Păreri despre medici!

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Post Reply
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Păreri despre medici!

Post by catiushka »

marcellla wrote:In privinta la medicii din Europa, nu generalizez deloc, dar stiu multe cazuri de incompetenta si din partea lor, si multi nervi si bani pierduti degeaba, nu ca i-as lauda pe ai nostri dar mult depinde peste cine dai. Eu in locul tau Romanita as mai umbla, stiu ca te-ai saturat poate, dar vezi unul iti spune una si unul alta. Ti-as sugera sa consulti si un chirurg bun. Multa sanatate iti doresc si sa vii cu vesti bune.
cu siguranta nu intra la medicina pe pile, nu dau examenele cu bani, si niciodata nu repeta anul,
nu stiu cum e in italia (desi cunosc un bun medic si acolo) dar in franta primul an de medicina il trec doar vreo 20 la suta, ceilalalti se lasa batuti sau repeta anul, la noi a-i vazut asa preselectie?
plus ca 90% din medicii md se gindesc cum mai mult sa te jumuleasca de bani sau sa-ti inventeze vreo noua boala
nu mai vorbesc de cite ori am auzit de operatii costisitoare si imposibil de realizat la noi care se fac in europa
si da romanita, medicul sugerat de mine e chirurg traumatolog


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Păreri despre medici!

Post by marcellla »

Catiushka eu cu nici un rau, am mentionat doar ca nu generalizez lucrurile si ca depinde peste cine dai, pentru ca tu ai scris "medicii din Moldova", ceea ce ar insemna toti. Si aici in Italia este foarte greu sa obtii o diploma, te asigur, si tocmai de asta nu am mentionat o tara anumita pentru ca nu ma refer doar la Italia, dar fiindca ai adus tu vorba de Franta, am o prietena acolo care tot se pregateste sa devina mamica si a dat analizele necesare spunindu-i ca are niste probleme care de fapt nu le avea (nu vreau sa intru in detalii pentru ca e complicat) si a trecut tratamente care de fapt nu erau necesare. Pur si simplu am vrut doar sa mentionez ca sint cazuri si cazuri si ca avem si noi medici buni. Sorry daca ti-a parut ca te-am atacat direct, nu am avut intentia deloc.


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Păreri despre medici!

Post by catiushka »

:)
a-i mai rezolvat problema cu urechile? adica cu gaurile


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Păreri despre medici!

Post by marcellla »

Nu Catiuska, tot pe vechi, atunci cind am scris tocmai era dupa ce purtasem cercei o zi si de atunci de abia acum si-au revenit la normal urechiusele mele. O sa apelez la un medic cind ma intorc in tara cred. merci oricum.


Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Păreri despre medici!

Post by perla »

marcella, incearca sa dai cu Lorinden gaurile din urechi, si locul unde apare alergia.. pe mine ma ajuta de fiecare data.. uneori si de la aur imi coc urechile...


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Păreri despre medici!

Post by marcellla »

perla wrote:marcella, incearca sa dai cu Lorinden gaurile din urechi, si locul unde apare alergia.. pe mine ma ajuta de fiecare data.. uneori si de la aur imi coc urechile...
Perla dar de care anume, ca eu nu m-am mai folosit de el si vad ca sint de mai multe tipuri.


Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Păreri despre medici!

Post by perla »

incearca Lorinden C


User avatar
Honey_lady
Posts: 130
Joined: 11 Nov 2011, 00:00
Location: Londra

Re: Păreri despre medici!

Post by Honey_lady »

Sa ma dau si eu cu parerea in privinta medicului la care am nascut. Iata ca au trecut deja 3 saptamini, dar imi aduc aminte cu mare drag de ziua cea mare si de Dna Dodu.Datorita ei am avut o nastere usoara, pentru ca a stiut cum sa vorbeasca cu mine, sa ma sustina si sa ma asigure ca va fi bine. Am avut incredere in ea, si a trecut totul mai bine decit ma asteptam. Dimineata cu mici dureri de spate(mai mult ma deranja decit ma durea), pur si simplu atit de mult imi doream sa nasc deja, ca fiecare durere imi parea ca e travaliu deja :). Am telefonat-o si ne-a chemat la control, semne de a naste nu prea erau, deschidere de un deget doar, dar a zis sa mai ramin un pic, ca tocmai avea o mamica care nastea, dupa m-a mai controlat o data, si nimic schimbari, si m-a intrebat, vrei sa mergi acasa, sau ramii aici pe vreo 2 zile poate se incepe? Nu stiam ce sa fac, si m-a lasat sa ma gindesc un pic, pina ea mai avea de primit o nastere. Decisem sa ramin,in speranta ca totusi voi naste. Cind a venit sa ma intrebe ce-am decis, m-a mai comtrolat ultima data, si ma intreaba daca nu am durerei, si i-am spus ca nu, nu ma mai doare nimic. Atunci ia a zimbit si imi zice, tu chiar nu simti nimic?Ai deschidere de 5 degete, tu nasti. Mi-a rupt apele, si-a dat o pastiluta sub limba si in 3 ore am nascut. Tot travaliu meu si nasterea a durat 3 ore si 15 minute, dintre care am avut 4 contractii mai dureroase. Cind a inceput nasterea propriu-zisa, nu aveam nici o frica, rideam si glumeam intre contractii, sotului nu-i venea sa creada, stiind ca eu lesinam la analizele de singe. Am nascut o fetita de 3.200 hk, 52 cm. In ultimul moment, fetita a facut circulare de cordon, si m-au taiat un piculet, dupa care mi-au facut anestezie ca sa ma coase, asta a fost unica complicatie.Pe parcusul internarii noastre in stationar, a venit sa ne viziteze, chiar daca nu era la serviciu, avuse conferinte in zilele acelea, venea dimineata pe 5 minute, dupa care pleca la conferinta. Deci cu inima deschisa o recomand.


KORYNA
Posts: 91
Joined: 08 Dec 2012, 00:40

Re: Păreri despre medici!

Post by KORYNA »

felicitarile mele Honey_lady, si brovo ca ai avut o nastere usoara ,deja ramine sa fit sanatosi si sa cresteti frumos numai cu bucurii si realizari frumoase!!!


User avatar
Honey_lady
Posts: 130
Joined: 11 Nov 2011, 00:00
Location: Londra

Re: Păreri despre medici!

Post by Honey_lady »

KORYNA wrote:felicitarile mele Honey_lady, si brovo ca ai avut o nastere usoara ,deja ramine sa fit sanatosi si sa cresteti frumos numai cu bucurii si realizari frumoase!!!
Multumim mult. Important e sa fim sanatoase, ca frumoase ne facem noi :D


Post Reply