Handmade pentru copii

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Handmade pentru copii

Post by perla »

Dragi mamici cu pici si burtici... de curând am descoperit o pasiune noua. .. lucrul handmade. .. in special imi place sa cos litere din fetru... initial am cusut numele copilului meu, apoi am facut astfel de cadouri și pentru copilasii prietenelor mele... zimbetul si cuvintele de mulțumire din partea lor mi-au dat aripi si m-au stimulat sa fac din asta un hobby... Este un cadou original pentru decorul camerei copilului, la fel poate fi folosit la cumatrie, zi de naștere, mămicile cu burtici il pot folosi la fotosesiile cu burtica, iar apoi sa decoreze pătuțul copilului. Daca sunteți interesate de ceea ce fac, nu ezitați sa imi scrieti. Litera mare are 18 cm. Litera mica - 13 cm.

Image
Image
Image
Image
Last edited by perla on 30 Apr 2014, 20:40, edited 2 times in total.


User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Handmade pentru copii

Post by perla »

Image


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Handmade pentru copii

Post by CristinaB »

Perla, ma bucur ca ai luat asa decizie pentru ca chiar iti ies bine!!! Felicitari si succes in businessul inceput!


Image
User avatar
Libelula
Posts: 206
Joined: 17 May 2012, 09:04
Location: Romania

Re: Handmade pentru copii

Post by Libelula »

O, chiar ca e o idee buna ! Si topicul, dar si noua ta pasiune! Succes! Chiar sunt reusite !
Acum o sa ma laud si eu cu cateva lucrari facute inca pe timpul sarcinii. Nu mai aveam rabdare sa le folosim, iar acuma ne mandrim ca suntem ECO (-logic, -nomic) . Studiind indelung preturile scutecelor refolosibile, am decis sa le confectionez singura. Iata ce a iesit :

Image
Image
Image
Image

Image

Mai am un proiect pe hartie, sper sa vin cat mai curand cu noi realizari.
Mi-as dori ca acest topic sa fie cat mai aglomerat !!!


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Handmade pentru copii

Post by catiushka »

bravo libelula, sint sigura ca ti-au iesit mult mai ieftin decit cele in vinzare si inca si mai ieftin fata de cele de unica folosinta
povestete-ne mai multe cum le speli le bagi si-n masina de spalat?
cite real folosesti sau foloseati pe zi? cit creste copilul trebuiesc scutece mai mari?


User avatar
Libelula
Posts: 206
Joined: 17 May 2012, 09:04
Location: Romania

Re: Handmade pentru copii

Post by Libelula »

Bineinteles ca mi-a iesit mai ieftin , plus ca am putut folosi si resturi de materiale vechi (tricouri,prosoape, lenjerii de pat).
Spalatul nu e deranjant deloc! Pt kaki se folosesc linere speciale care opresc partea solida si se arunca direct in closet. Le spal la 3-4 zile, la 60 grade, impreuna cu celelalte hainute, cu un detergent pt bebei.
Pe zi folosim 4-5 buc (noaptea ii pun pampers); iar in ce priveste marimea: eu am facut mai multe modele si marimi (cred ca am vreo 15 buc) , asta pt ca experimentam, dar de folosit le folosim acum pe toate. Dar in general se fac masuri universale (cu capse pe verticala si pe orizontala-se vede la scutecul bleu si roz,in prima si a doua poza). Cred ca in curand vom renunta la doua pt ca se cam "micsoreaza" (chiar cel imbracat) , dar le voi inlocui ca am materie prima (Alisa a venit mai repede decat ne asteptam si oricum n-am reusit sa fac ce & cate am vrut).
Cine mai sovaie si nu se poate decide sa le foloseasca, eu le recomand cu caldura ! Noua ne place mediul natural, ca pe timpul buneilor, dar in varianta moderna :)


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Handmade pentru copii

Post by catiushka »

da ce te-ai dus asa departe la bunei, noi in ce am fost crescuti nu in pelincutze? :lol: o copii pe cineva aici :lol:
bravo tie, ma gindesc si eu cind voi fi mamica sa folosesc asa scutece, si uite nu stiam de linerele astea
daca ar fi sa faci la comanda cit ar costa ? merci ;)


User avatar
Libelula
Posts: 206
Joined: 17 May 2012, 09:04
Location: Romania

Re: Handmade pentru copii

Post by Libelula »

catiushka wrote:da ce te-ai dus asa departe la bunei, noi in ce am fost crescuti nu in pelincutze? o copii pe cineva aici
Asa parca suna mai bine :lol: :lol: :lol:
catiushka wrote: bravo tie, ma gindesc si eu cind voi fi mamica sa folosesc asa scutece, si uite nu stiam de linerele astea
daca ar fi sa faci la comanda cit ar costa ? merci ;)
Eu folosesc din astea
Image
22 ron o cutie (100 buc)


User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Handmade pentru copii

Post by perla »

Mulțumesc mult fetelor... ma bucur ca va sunt pe plac literele mele... pe viitor vreau sa incerc aa fac si diferite animalute din material... in plan imi e sa scot in vinzare caruseluri muzicale ce se prind de patuc... iar in loc de jucariile din plastic chinezesc toxic sa fie animalutele mele:))
Astazi la Jurnal Tv... la emisiunea Acasa devreme sunt invitata sa fac un master class.. va invit sa vizionati :)


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Handmade pentru copii

Post by CristinaB »

Ce bravo!!!!! Vrem linkul sa te vedem !!!


Image
Post Reply