Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Post Reply
LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Şezătoarea mamelor

Post by LILIT »

natallliap wrote:Asa e, important mama si bebe sa fie bine! Alexandru este cumintel, dar toți mi-l poarta in brate si imi este frica sa nu sa se obisnuiasca. Nu mai zic ca si eu îl țin in brate mai toată ziua, este atât de scump ca nu mă pot abtine! Mai in scurt, mare bucurie!!!
Si noi am trecut prin asta,si acum fetita mea vrea numai in brate,nu o pot lasa 5 minue singurica. Asaca mai atent cu bratele :)


Image
Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by perla »

Natalia felicitari cu implinirea primei lunisoare ale lui Alexandru. Sa cresteti mari si sanatosi.


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by natallliap »

Perla, iti multumesc! A trecut o luna deja! Nici nu-mi vine a crede. Perla, voi cum v-ati descurcat cu colicii??? De bine ce Sandu era cumintel, si toti il laudau, de citeva zile are dureri mari in burtica, si plinge intr-una. Ii dam un fel de picaturi dar tot se chinuie mititelul :( Nu stim ce sa-i mai facem..


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by tancha_ru86 »

Natali felicitari! Sa-ti fie sanatos Sandutul si sa va aduca numai bucurii!


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by LILIT »

natallliap wrote:Perla, iti multumesc! A trecut o luna deja! Nici nu-mi vine a crede. Perla, voi cum v-ati descurcat cu colicii??? De bine ce Sandu era cumintel, si toti il laudau, de citeva zile are dureri mari in burtica, si plinge intr-una. Ii dam un fel de picaturi dar tot se chinuie mititelul :( Nu stim ce sa-i mai facem..
Incearca sai dai Espumizan,sau Beby-calm,se zice ca si Cuplaton e bun. Pe noi nea ajutat Espumizanul. Fai masaj pe burtica po chasovoi strelke,sau ea o pelicunta si calco bine sa fie fierbinte,si puneio pe burtica,da vezi sa nu fie prea fierbine ca sa nu se friga. mai este ciai cu fenicule de la Hipp tot ajuta,punel kit mai des pe burta.
Iar tu ar fi bine sa-ti organizezi o dieta stricta.
Si rabdare,pe la 2-3 luni va trece.


Image
Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by perla »

Nata ma alatur tuturor cuv spuse de lilit. Noi ttt prob cu burta nu avem. Desi de la nastere ii dau Kuplaton cite 4 picaturi inainte de mincare. Doar o singura data l-a durut burta ca am mincat 2 pumni de nuci :) cind se permite o nuca pe saptamina :) colicile se incep de la o luna pina la 3-4. Maninca normal, prajitul exclude.


LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by LILIT »

Dar totusi as spune ca mai bine o dieta stricta,fara prajit,acru,piparat,fructe,legume,mai ales varza in niciun fel,mazarea,fasolele tot exclude.Se poate kite ceva dar cu grija si ffoarte putin. Si urmareste reactia copilului la produsele mincate de tine.


Image
Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by heliga »

Lilit ai numarat aproape toate legumele ... pai cum ramine ca sa maninci sa-i dai bebelului vitamine? Macar legumele astea fierte pot fi folosite?


Image
Image
LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by LILIT »

heliga,fierte da. se poate. Se poate mar copt,verde dar kite putin. banan se poate. Apelsine,mandarine nu. Dulciurile tot excludeti.
Vitaminele necesare pentru copil le-ati acumulat in timpul sarcinii.
Mincati lactate kit mai mult,iaurturi,brinza.
In schimb lui bebe ii va fi mai usor si nul va durea burta.
Pe Valeria a duruto burta foarte mult la inceput. Eu mincam numai terci din ovaz,sau hrisca fara nimic.Supa dietica cu gaina sau vitel,cartofi piure fara nimic. Biscuiti fara zahar.
De la 2 luni am inceput a introduce si alte produse in rationul meu,si vedeam reactia fetei.
Iar de la 3 luni am inceput ai da biscuiti cu ciai si soc din mere.
Vedeti,experimetati,sfatuiti-va cu medicul. Fiecare copil e individual. Eu spun din propria experienta.


Image
Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by heliga »

Lilit merci de info ;) Asa cred ca si mai usor scapi de kg acumulate in timpul sarcinei :roll:


Image
Image
Post Reply