Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Post Reply
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by perla »

Noi de o sap bolim. Avem muci. A fost medicul a zis ca plaminii sunt curati si gitul nu e rosu. Ne-a prescris niste picaturi si deja parca e mai bine. Dar.mititelul tucmai se inneca si tuseande la citi muci avea. Fetelor cele care veti naste sau ati nascut. Sa cumparati aspirator nazal. E o adevarat minune. Eu l-am luat cind Davi avea doua saptamini. Imi prinde f bine si scoate bine mucusorii. Cu pompa numai o sa va chinuiti degeaba. Eu am luat marimer si am dat vreo 160-170 lei.


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Alintush »

Micutul...insanatosire cit mai repede pentru David...
iaca exact la tema...si sormea mi-a zis sa iau aspirator nazal ca e foarte bine cu el...insa....inafara de farmacii se mai vinde undeva?
idee nu am cum sa-l folosesc, dar cred ca ma voi descurca :D

iaca noi avem 37 saptamini, dar tot bagajul inca nu e facut.... :roll:


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Aleena »

Noi am luat din cel ce se cupleaza la aspiratorul electic...si suntem foarte multumiti de el...il folosim si acum...
Poate pare un pic barbara metoda,insa de la nastere pana acum piciul n-a facut nici o pneumonie...nu lasam bronsitele sa se agraveze datorita acestui aparat-minune.Nu doare cand aspira,l-am testat personal... ;)
L-am gasit in reteau ''Farmacia Familiei" si, acum 2 ani, era 220 lei.


Alina Braileanu:

Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

Perla, te ineleg tare bine. Noi tot abia acum am scapat de mucusori (de 2 saptamani ne chinuim cu ei). Pediatrul ne-a zis ca totul e ok cu plamanii, dar ne-a prescris niste picaturi combinate care parca ne-au ajutat. Noi tot am cumparat aspirator Marimer inca inainte de a se naste bebe. Este un lucru tare bun!! (cica acel care l-a inventat s-a trezit milionar peste noapte :lol:) Eu il pun pe sot sa traga cu acest aspirator din nasul micutului caci eu nu am putere. Sotului ii este jale dar daca trebuie pai trebuie, nu are incotro. Multa sanatate lui David!


Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Viktoria »

Eu am citit ca cind e micut ai voie sa scoti mucusorii doar cu pompa, cind prinde la puteri citeva luni, cu aspirator :?


User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by perla »

Aleena si eu caut de asta pt aspirator, scoate repede toti mucii :) dar mi-e frica pe de alta parte :)

Natalia si noi cu picaturi combinate de 2 zile. Sper sa trecem repede peste raceala, nu il deranjeaza pe el atti cit pe mine cind vad ca fircie in nas, imi pare ca nu poate respira.

Nu e adevarat, Viktoria, cumpara aspirator nazal . Eu l-am luat cind Davi avea 2 saptamini si l-am folosit atunci, desi e ra f mic, iar narile lui si mai mici, cu pompa doar ii vei trauma nasucul, el da din cap si poti sa-i traumezi nasul cu pompa ceea, aspiratorul are gaurica fina.

Alintush pur si simplu il bagi in nara si tragi mucii :)


Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Liudocika2012 »

In privinta la aspiratoarele pentru nas- am fost sa vizitez o cunoscuta cu baietelul de 3 ani racit, si serveam un ceai in salon, cind vad cum ii baga chestiuta asta la nas, tubusorul fiind straveziu si puteai vedea procesul in toata splendoarea lui. Nu am mai baut ceai :mrgreen: Mamicutele, va rog sa nu o faceti de fata cu alti oameni :lol: :D
Tuturor gravidutelor si celor care sunt pe ultima suta de metri, Amelia, Tanea, Alintush, sanatate si o buna dispozitie! :P


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Alintush »

Liudocika, ai perfecta dreptate...
cind e copilul tau parca e ceva normal....dar la strain...mai ales astea care inca nu au copii...
am fost odata la o zi de nastere...si cum gazda avea o singura camera...ii schimba scutecul in acea masa cu toata lumea...offfffff....nici nu vreau sa-mi amintesc

Multumesc mult sa dea Domnul sa fie asa :oops:

Perla, multumesc pentru informatie ;)


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Aleena »

Perla,nu trebuie sa-ti fie frica,nu doare deloc.E super comod mai ales cand aspiratorul electric are functia de reglare a intensitatii de aspirare.

Am vb si cu pediatra,eram ingrijorata la inceput daca ii pot trauma piciului ceva cu acest aparat...ea mi-a zis ca e inofensiv si-l pot utiliza de cate ori e necesar.


Alina Braileanu:

Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by perla »

Ei fetelor, va citesc si imi dau seama cit de mult va veti schimba parerea despre ce e ok si ce nu atunci cind ai un copil. Deja ce cred cei din jur trece pe locul 100000000. Eu nicioadata nu am fost gretoasa, ba chiar cind eram fara bebe niciodata nu imi era neplacut sa vad procese care sunt destul de fiziologice. Acelasi pampers, sa se rupa-n zece altii, dar pt mine e important ca bebe sa nu se opareasca si sa nu faca urit la poponeata, pt ca tot eu ma chinui cu aceste probleme, ca si cu mucusorii, numai o mama stie ce durere simte ea atunci cind bebelusului ei nu-i este bine. Cui nu-i place sa nu se uite :)

Aleen, de unde ai luat aspiratorul? Ce farmacie?


Post Reply