Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
DDianKa
Posts: 138
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau, centru

Re: Cununia religioasa

Post by DDianKa »

fetelor
uite ca desi nu mai sunt mireasa, dar am nevoie de ajutorul vostru
acuma duminica se cununa niste prieteni foarte apropiati de ai nostri, nunta o vor face-o in toamna
spuneti-mi va rog trebuie sa luam un cadou ceva pentru ei? eu stiu o fata de masa, niste prosoape, pahare, vesela?
merci anticipat :roll:


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by maryLand »

Eu personal as lua ceva, cit de micut insa le-ar face placere. Mai alesc ca e asa distanta mare intre cununie si nunta. Des am fost la inscrieri inante de nunta si petrecere, intotdeauna luam macar cite ceva. Cred ca e un gest frumos! :) Image


Image
naddya_p
Posts: 64
Joined: 25 Mar 2011, 00:00

Re: Cununia religioasa

Post by naddya_p »

Noi ne cununam la Ciuflea -1000 lei cununia ...si perekile se cununa separat


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by bride2011 »

Ieri am fost si am programat cununia pe data de 13 iulie, a doua zi dupa post la manastirea Capriana, costa 1500 lei, 500 am achitat pe loc si mi-au dat si o foita pe care scria tot ce trebuie sa avem:

1. Certificat de inscriere
2. Covoras
3. 1 sticla vin- cagor
4. 2 colaci mari si prosop
5. icoana cu prosop


tasa84
Posts: 366
Joined: 27 Oct 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by tasa84 »

bride2011 wrote:Ieri am fost si am programat cununia pe data de 13 iulie, a doua zi dupa post la manastirea Capriana, costa 1500 lei, 500 am achitat pe loc si mi-au dat si o foita pe care scria tot ce trebuie sa avem:

1. Certificat de inscriere
2. Covoras
3. 1 sticla vin- cagor
4. 2 colaci mari si prosop
5. icoana cu prosop
noua tot asa mi-o dat(adic ce treb de adus), dar am inteles ca icoana treb sa fie sau cu sfintul casei pe care l-ati ales voi sau cu maica domnului si cu isus in brate........ asa mi-a explicat matusca de la biserica a zis ca astea sunt cele mai bune variante(nustiu cum sa le zic, ca restul intr-un fel nu-i chiar bine sa le iei p/u cununie).


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by maryLand »

La mine in lista se adauga si faptul ca trebuie sa purtam cruciulite la git, atit noi cit si nasii. Si o esarfa pt legatul miniilor...
Noi am luat deja icoana, am luat cu sfintul casei.


Image
tasa84
Posts: 366
Joined: 27 Oct 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by tasa84 »

maryLand wrote:La mine in lista se adauga si faptul ca trebuie sa purtam cruciulite la git, atit noi cit si nasii. Si o esarfa pt legatul miniilor...
Noi am luat deja icoana, am luat cu sfintul casei.
ap esarfa stiu ca o aduce nasa, de cruciulite puteti sa le cumparati chiar de la ei stiu ca au asa ceva, noua parca nu ni s-a zis nimic, dar totdeauna o sa venim cu vreo 15 min inainte de cununie si dac o sa mai trebuiasca ceva o sa gasim atunci pe loc (adic dac o sa trebuiasca cruciulite)


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by bride2011 »

maryLand wrote:La mine in lista se adauga si faptul ca trebuie sa purtam cruciulite la git, atit noi cit si nasii. Si o esarfa pt legatul miniilor...
Noi am luat deja icoana, am luat cu sfintul casei.
Foarte bine spus, am uitat de esarfa pentru legatul miinilor Image


User avatar
adeline
Posts: 855
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by adeline »

fetelor a fost cineva vreodata la biserica care se afla in ograda liceului Prometeu ( vis a vis de stadionul dinamo) ?



Image
bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by bride2011 »

adeline wrote:fetelor a fost cineva vreodata la biserica care se afla in ograda liceului Prometeu ( vis a vis de stadionul dinamo) ?
Din pacate nu am fost, dar mi-ar fi interesant sa aflu macar ce nume poarta


Locked