Mamicile cum si cind ati aflat ca sunteti insarcinate?

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Post Reply
cristyn
Posts: 16
Joined: 07 Oct 2013, 20:04

Mamicile cum si cind ati aflat ca sunteti insarcinate?

Post by cristyn »

Impartasiti cu noi impresiile si experienta voastra.


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Mamicile cum si cind ati aflat ca sunteti insarcinate?

Post by Aleena »

In cazul meu,a fost mai ciudat...

De cativa ani practicam epilarea cu ceara...si,pentru ca mainile mele nimeresc foarte des in obiectivul camerelor foto si video,inlaturam si puful de pe brate.
Facusem de multe ori procedura si durerea devenise foarte slaba.Pe maini...aproape ca nu simteam nimic.

A venit prietena mea sa ma epileze...si...cand a tras fisia de pe maina...ma urcam pe pereti de durere!!! Cu greu am suportat sa finiseze la cea dreapta...iar stanga am zis ca mai bine o rad...decat sa indur asa ceva!!!!

Acest lucru m-a pus pe ganduri...si,la cateva zile,am luat un test de sarcina.
Ne pregateam sa plecam la mare...

La inceput aparuse o singura liniutza...am lasat testul pe masa si imi cautam de impaketat bagajele.

Dupa vre-o jumatate de ora...imi arunc intamplator privirea spre el...siiiiii....shooooookkkk!!! :shock: :o
2 liniute roze!!! Ultima abia vizibila...

Va imagina-ti starea mea dupa 1,6 ani de asteptare a acestor liniute...??????!!!!!!!!!!!! Saream in sus de fericire...dar ma apucase si asa o friiiica de ceea ce va urma...!

Si ce greuuu am suprtat 2 ore pana aveam fixata la Mall intalnire cu prietena mea! Si am anunta-o solemn: Eram atat de sensibila la durere...pentru ca tu ve-i deveni nana!!! :lol:


Sotului i-am dat noutatea peste cateva zile...cand savuram cafeau de dimineatza,doar noi doi, la o terasa langa mare...


Iar parintilor le-am spus la intoarcere,dupa ca reusisem sa trecem pe la medic si ecograf.


P.S: La cateva luni dupa ...prietena mea mi-a dat aceeasi noutate.
Si iata-i pe smekerasii nostri...buni prieteni acum:
Image


Alina Braileanu:

Image
Romanita
Posts: 19
Joined: 30 Oct 2013, 23:13

Re: Mamicile cum si cind ati aflat ca sunteti insarcinate?

Post by Romanita »

Aleena wrote:In cazul meu,a fost mai ciudat...

De cativa ani practicam epilarea cu ceara...si,pentru ca mainile mele nimeresc foarte des in obiectivul camerelor foto si video,inlaturam si puful de pe brate.
Facusem de multe ori procedura si durerea devenise foarte slaba.Pe maini...aproape ca nu simteam nimic.

A venit prietena mea sa ma epileze...si...cand a tras fisia de pe maina...ma urcam pe pereti de durere!!! Cu greu am suportat sa finiseze la cea dreapta...iar stanga am zis ca mai bine o rad...decat sa indur asa ceva!!!!

Acest lucru m-a pus pe ganduri...si,la cateva zile,am luat un test de sarcina.
Ne pregateam sa plecam la mare...

La inceput aparuse o singura liniutza...am lasat testul pe masa si imi cautam de impaketat bagajele.

Dupa vre-o jumatate de ora...imi arunc intamplator privirea spre el...siiiiii....shooooookkkk!!! :shock: :o
2 liniute roze!!! Ultima abia vizibila...

Va imagina-ti starea mea dupa 1,6 ani de asteptare a acestor liniute...??????!!!!!!!!!!!! Saream in sus de fericire...dar ma apucase si asa o friiiica de ceea ce va urma...!

Si ce greuuu am suprtat 2 ore pana aveam fixata la Mall intalnire cu prietena mea! Si am anunta-o solemn: Eram atat de sensibila la durere...pentru ca tu ve-i deveni nana!!! :lol:


Sotului i-am dat noutatea peste cateva zile...cand savuram cafeau de dimineatza,doar noi doi, la o terasa langa mare...


Iar parintilor le-am spus la intoarcere,dupa ca reusisem sa trecem pe la medic si ecograf.


P.S: La cateva luni dupa ...prietena mea mi-a dat aceeasi noutate.
Si iata-i pe smekerasii nostri...buni prieteni acum:
Image
Ce frumos, Aleena, tocmai mi se face pielea ca de gaina. Frumoase emotii, cred ca sunt cele de care iti amintesti toata viata si nu uiti nici un detaliu


Romanita
Posts: 19
Joined: 30 Oct 2013, 23:13

Re: Mamicile cum si cind ati aflat ca sunteti insarcinate?

Post by Romanita »

Mama mi-a povestit cum a aflat ea despre aceea ca e insarcinata cu mine. Trebuia sa mearga cu tata la sora-sa, matusa mea, la ziua de nastere in sudul republicii. Desi si asa deseori ii era rau in transport, de data asta pina la Suvorov, cum se numea pe atunci raionul, i-a fost foarte rau, au fost nevoiti sa se opreasca de citeva ori. Cind a ajuns la destinatie, matusele, dupa ce au ascultat toata istoria, mai mari fiind, au pipait-o in josul burtii s-au uitat la sini si i-au zis ca e insarcinata. Desi cred ca ele au intuit si au ghicit mai degraba totusi asa si a fost, la intoarcere acasa mama a mers la medic si acesta i-a adus vestea cea mare. Desi am auzit istoria de 1000 ori, pe linga aceea ce facea mama si cum era timpul in ziua in care m-am nascut si cum am zimbit prima oara, mai bine zis cum am ris in hohote, si cum mai marisoara fiind ai mei fusese intr-o excursie in Moscova si cumparase un sac de mandarine, iar cind au ajuns acasa mie nu-mi placeau deloc si au fost nevoiti sa le imparta la toti prietenii, o rog pe mama iar si iar sa-mi povesteasca toate aceste momente din viata si ne emotionam impreuna pina la lacrimi :D


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Mamicile cum si cind ati aflat ca sunteti insarcinate?

Post by Dutsu »

Primul test lam facut la 10 zile de la ovulație am văzut a doua linie slab de tot am spus ca cine știe poate lam lăsat prea mult timp,a doua zi am mai făcut unul aceiași istorie peste o zi încă unul peste 2 zile încă unul și de fiecare data vedeam tot mai tare a doua liniuță eram foarte bucuroasa de 3 ori pe zi mă uitat la ele ca nu cumva să dispară liniuțele dar toată bucuria era restrânsă căci așteptam să merg la medic...cu o frica enorma am mers la medic care mă trimis la eco și cind colo...totul e bine...atunci am simțim într-adevăr marea bucurie...dar urmează primul trimestru care e cel mai periculos sper sa trecem cu bine...


cristyn
Posts: 16
Joined: 07 Oct 2013, 20:04

Re: Mamicile cum si cind ati aflat ca sunteti insarcinate?

Post by cristyn »

Dutsu FELICITARI!!! Cu siguranta totul va fi bine!
Sper ca in curind sa apara si la noi aceasta bucurie...


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Mamicile cum si cind ati aflat ca sunteti insarcinate?

Post by Dutsu »

O sa fie numaidecit si la voi...e doar o intrebare de timp...totul la timpul lui... :)


corinuta
Posts: 3
Joined: 18 Oct 2013, 12:02

Re: Mamicile cum si cind ati aflat ca sunteti insarcinate?

Post by corinuta »

salut la toate mamicele ,noi cu sotul am aflat spontan desi ne doream foarte mult ascet lucru de ceva timp...... incercasem deacum de vreo 3 luni si va dati seama cind astepti minuta iti pare un veac , orce indigestie si rau imi parea ca e o prevestirea a sarcinii dar nu era sa fie, asaca neam luat gindul ne chinueam mai mult cu teestele astea de sarcina nenumarate ce le faceam in orce moment al zilele in speranta ca gata gata sa primit , cum vb ceva mai sus lunile treceau eu ma puneam pe ginduri noi tineri sanatosi si hop ca nici nu maim dat seama ca e sfirsit de luna si mie ciclu numi apare fara nici o aberatie asa cum o fc deobicei zic eee o sa vina azi mine ca aveam si durerile astea de burtica dar in inima mea zic da sa mai incerc aveam acasa o farmacie de teste de sarcina care de mai de care zic cit acolo sa mai fc unul .....si dimineata mam sculat total lipsita de gindul ca acush o sa fie acele mult asteptate 2 liniuti lam facut si momentan fara a face un pas di baie in ochi mei se producea schimabre vad 2 linii mari si bine intarite rosiii uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu inima imi batea nu stiam de ce sa ma apuc ce sa fac miam sunat sotul era ;la serviciu si iam dat marea bucurie si iata ca de atunci suntem intro euforie mai avem un pic si ne vom tine minunea in brate speram si sa dea domnul sa fie totul bine pina la capat iar ca pe final vreau sa le spun la toate viitoarele mamici care inca tot mai astepta incercati si nu idealizati acest gind luativa un pic repaus traiti pentru voi nu va gindiit numai la asta ca asa mai tare va stresati si el atunci si va aparea exact
cind nu stati numai cu acet gind in cap succese la toate si sanatate


Post Reply