Alaptare

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Post Reply
Sabrina92
Posts: 4
Joined: 22 Jan 2015, 10:41

Alaptare

Post by Sabrina92 »

Salut mamici ... am o intrebare , cine poate sa ma ajute. sunt insarcinata in al 2-lea trimestru deja. iar sinii sunt inka foarte mici. au crescut foarte putin. ii aveam mici inainte de a fi insarcinata, si acum am observat ca au crescut foarte foarte putin. aproape deloc. oare o sa pot alapta ? mai are cineva aceeasi situatie? astept raspuns. va multumesc mult.


Girgana
Posts: 273
Joined: 29 Dec 2011, 00:00

Re: Alaptare

Post by Girgana »

Salut,Sabrina. Nu-ti fa griji ,marimea sanului nu are nici-o legatura cu secretia mamara.Daca o sa te alimentezi bine si corect ,o sa ai lapte si o sa-ti hranesti bebelusul. Eu am o prietena care are marimea "0" jumate :D si are 2 copiii minunati pe care i-a alaptat cate un an jumate pe fiecare. o alta chestie este marimea gurguiului,eu personal nu am avut asa probleme,dar stiu cazuri,cand femeia nu are gurguiul destul de pronuntat si copilul nu-l poate prinde cu gurita si trage ,respectiv,laptele. Din sfaturile mamicilor si chiar a ginecologului,spre sfirsitul sarcinii,trebuie sa "te joci" intr-un fel cu gurguiu pt ai da forma mai pronuntata si se mai foloseste si un stergar ,pt a deprinde si inaspri pielea. Atunci cand copilul incepe a suge des si timp mai indelungat,pielea se vatameaza si fiecare alaptare devine un calvar pt mama(cel puitn in primele 2-3saptamini).


Sabrina92
Posts: 4
Joined: 22 Jan 2015, 10:41

Re: Alaptare

Post by Sabrina92 »

Multumesc mult pentru raspuns. m-am mai linistit.


User avatar
kisitoka
Posts: 489
Joined: 04 Apr 2012, 08:22
Contact:

Re: Alaptare

Post by kisitoka »

Salut. Marimea sinilor intradevar nu are mare legatura cu cantitatea laptelor, sunt fete care au piept foarte mare si nu pot alapta pentru ca laptele e mult dar ca apa, si bebelusul nu se satura, dar cind e micut maninca greu si cite putin. Principalul lapticul sa fie bun.


Image
Image
Post Reply