Coşul pentru bani

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Coşul pentru bani

Post by Olecika »

Eu zilele trecute am fost in Maestro si am atras atentia la aceste ladite, stiam ca cineva de pe forum le cauta :D Acolo sunt multe si diferite... Dar probabil nu corespund cerintelor... Mult succes si iti urez sa gasesti ceea de ce ai nevoie :)


karklu
Posts: 4
Joined: 30 Oct 2013, 16:04

Re: Coşul pentru bani

Post by karklu »

Fetelor, vreau sa-mi zic parerea despre buchetelele pentru tineret, sau cum se mai numesc ele...Noi am renuntat la ele din mai multe motive:
1. Nu vedem sensul. Dupa parerea noastra e un fel de traditie care nu mai are sens astazi. Din cate stiu eu, scopul lor este sa "insemne" pe cei fara perechi, adica necasatoriti, ca la petrecere sa se ocheasca unii pe altii. Pina la urma iese ca toti carora vin in perechi dar sunt necasatoriti li se pune buchetel, desi ei sunt cu partener/a la petrecere. Deci scopul lor se pierde.

2. Deseori buchetelel nu merg la tinutele oaspetilor. Mi s-a intimplat de mai multe ori si ca oaspete nu m-am simtit bine. Imi aleg cu grija rochia, pantofii, poseta si accesoriile, ca mai apoi sa mi se pune un buchet la mina care nu-mi place si imi strica toate combinatia (mai rau cand ti-l pun in piept).

3. Nu accept florile artificiale sub nicio forma, iar buchetele naturale ar fi prea multa munca pentru florareasa noastra, si cam scump pentru noi.

Admit faptul ca buchetelul poate fi o amintire pentru oaspeti de la nunta, dar asta in cazul cand nu sunt date si marturii. Doar in acest caz as fi deacord cu buchetelele.

Sper sa nu supar pe nimeni, nu asta e scopul, bineinteles. Incerc doar sa misc discutia in alta directie...Spunea o fost miresuica pe forum ca daca ar mai face nunta odata, n-ar mai pune accent pe multe chestii inutile... Prin acest mesaj vreau doar sa pun pe ganduri miresuicile, sa-si puna si ele intrebari daca anumite chestii merita facute, daca isi au sensul in ziua de azi, si daca oare exista o metoda mai buna/mai interesanta de a face anumite lucruri. Noi am decis sa pastram doar traditiile la care exista un raspuns la intrebarea: de ce sa facem asa, care e scopul traditiei date. Daca raspunsul e "Nu stiu...Dar asa face lumea..", noi le omitem.

Iarasi, nu vreau sa supar pe nimeni, eu respect alegerile tuturor miresuicilor din lumea asta :) Am vrut doar sa va fac sa va puneti niste intrebari :)


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Coşul pentru bani

Post by catiushka »

karklu nu cred ca superi pe cineva, si nu va faceti atitea griji cind scrieti un mesaj pe forum ca nu cumva cineva sa te critice sau nu stiu ce ... simiti-va mai libere va rog,

mie mi-a placut mult ce-ai scris
eu voi avea buchetele la nasi, si floricele la mina la domnisoarele de onoare, am mai facut citeva de rezerva pentru verisoarele mai mici care o sa se bucure enorm de ele, pentru baieti ma mai gindeam daca sa fac/iau sau nu si cred ca nu mai iau :mrgreen:


User avatar
avrodida
Posts: 6
Joined: 26 Jan 2014, 16:06

Re: Coşul pentru bani

Post by avrodida »

karklu, catiushka, mie la fel nu imi plac buchetelele artificiale. De la bun inceput am vrut din flori vii si m-am gindit ca o sa incerc sa le fac eu singura - internetul e mare si poti sa te inveti sa faci orice :D.. acum cind se apropie evenimentul si vad care sunt adevaratele griji ale unei nunti realizez ca n-o sa-mi reuseasca. In primul rind ca timp (nu le poti face din timp iar cu o zi inainte numai de buchete nu o sa imi fie) si cel mai probabil ca nu le voi putea face eu cum le-ar face un profesionist. Iar daca sa mi le faca fetele care fac decorul si buchetul meu, ma va costa foarte scump pentru ca am multi verisori/prieteni vornicei si vornicele. Parca ma gindesc sa renunt si eu la ele, sa pun doar la nasi si sora mea cu sora vs. Pe de alta parte nu as vrea dupa nunta sa apara replici de genul "la nunta asta nici macar buchet nu mi-au pus" :D :D :D Asa ca, inca nu pot decide..


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Coşul pentru bani

Post by Olecika »

Eu nu as renunța la buchetele... Pe linga faptul ca e un obicei moldovenesc, mie îmi place, e ca un fel de amintire pentru tineri... Plus ca te poți alege si cu replici diferite.

In cel mai rău caz, le poți procura de la Calea Basarabiei, destul de avantajos ca preț si dragutze :)


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Coşul pentru bani

Post by romanct1 »

Noi buchetele am comandat de la agentia ce ne va face decorul, vornicica va avea buchetel alb cel va tine in mina, nasa unul alb ca bratara, mirele, nasul si piciul nasilor cocarde albe in piept,cei 2 vornicei cocarde albastre in piept si buchetul meu va fi albastru sper samai faca rost de floricelele pe care mi le doresc, ehh


limurcik
Posts: 22
Joined: 02 Dec 2013, 23:46

Re: Coşul pentru bani

Post by limurcik »

Eu la fel nu gaseam ceva pe gust si am hotarit sa mi-o fac singura, si a iesit destul de bine, atasez poze sa vedeti si voi
Image
Image


Ally
Posts: 5
Joined: 03 May 2015, 12:18

Re: Coşul pentru bani

Post by Ally »

Salut viitoare si foste miresuici! Am si eu o intrebare la aceasta tema! Unde se pun plicurile imediat dupa ce au fost date mirilor? Ramin in cos/bol/casuta pe masa mirilor, sau este si alta alternativa? Cum fac mirii, ca pina se termina nunta mai este ceva timp?! :?:


Irinela
Posts: 128
Joined: 31 Aug 2014, 10:54

Re: Coşul pentru bani

Post by Irinela »

Ally wrote:Salut viitoare si foste miresuici! Am si eu o intrebare la aceasta tema! Unde se pun plicurile imediat dupa ce au fost date mirilor? Ramin in cos/bol/casuta pe masa mirilor, sau este si alta alternativa? Cum fac mirii, ca pina se termina nunta mai este ceva timp?! :?:
Eu personal, am sa rog cine va fi cu masina sa mearga casa sa-i duka cu sotul impreuna. ca oricum nu se va observa lipsa. sau voi pune intr-o masina de incredere, de exemplu la nanasi.


<a id="timeline1132060" href="http://flines.ru/"> линейки на рабочий стол</a><script type="text/javascript" src="http://flines.ru/timelinejs/1132060.js"></script>
Post Reply