Totalul cheltuielilor la nuntă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Gaby
Posts: 73
Joined: 17 Nov 2013, 23:49

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Gaby »

ca sa ma expun si eula aceasta tema, pentru ca orice informatie e necesara la inceput de drum pentru cei ce acum sunt in mari pregatiri de nunta. Au trecut luni bune de la ziua nuntii insa si acum simt acele retrairi ca nu reusim, nu intram in timp si bani. La noi nunta a fost organizata totalmente de mine si sotul meu, si cheltuielile le-am suportat tot noi, nu am dorit o nunta cu profit - ca deobicei asa nunti nu se memorizeaza din motivul calitatii serviciilor proaste, noi am dorit o nunta la care oaspetii sa se simta speciali shi ei, nu doar noi mirii, nashii shi parintii nostri. De aceea am achitat respectiv mai mult, dar totodata nu ne-am pierdut mintile pentru lucruri inutile shi scumpe. Plus la asta ne-am programat ca cheltuielile nu se vor rascumpara, insa amintirile vor ramine o viata intreaga. In concluzie pentru o nunta cu 140 invitati am cheltuit in jurul la 200 mii lei. Dupa eveniment l-am intrebat pe sotul meu ce a fost in plus la nunta, s-au ce nu a ajuns la nunta noastra, a raspuns ca totul a fost perfect (la acest capitol el e foarte rezervat shi de multe ori alege sa fuga de aceasta tema- insa cind e vb de nunta chiar i-a placut shi lui), si ca nimic nu ar schimba :) . Deci sfatul meu fetelor, nu fugiti dupa bani, si nu faceti nunta de dragul banilor, ca azi ei sunt iar miine nus, insa o amintire frumoasa ramine pentru toata viata ;)


mariamirabela
Posts: 4
Joined: 29 Jan 2014, 17:12

Re: Strinsul banilor

Post by mariamirabela »

Buburuza2014 wrote:Nunta noastra, noi am organizato si absolut toate cheltuielile le-am suportat noi. Eu cind am ales totul si muzica, si sala, meniul, s.a. am ales in asa fel incit mie sa-mi placa in primul rind. Parintii si majoritatea oaspetilor au fost de la tara, insa asta nu a fost un motiv ca sa ma gindesc ca, vai daca fac la Sala de Aur se vor descurca cu sirul de tacimuri si pahare sau vor minca prosutto sau nu, si vai daca platesc 950 de meniu imi va pune matusa sau mosul atita sau mai putin... In fine, eram aproape siguri ca nu ar avea cum sa ne scoatem banii, insa ne consolam cu gindul ca am luat si am facut asa cum am visat noi nunta noastra cu banii nostri,nu a parintilor sau imprumuturi. Spre norocul nostru ne-am scos toate cheltuielile (in mare parte datorita parintilor si rudelor apropiate), noi ne-am simtit rege si regina serii si dragii nostri oaspeti ne-au confirmat ca s-au distrat de la mic la mare de iesea foc din urma lor, au mincat si au baut numai bunatati si ca nu au mai vz asa o deservire deosebita, speciala cu fiecare in parte....Ce altceva mai placut sa astepti de la nunta ta???
Deci, dragi miresuici, sfatul meu e sa faceti nunta dupa placul si buzunarul vostru, nu cel al parintilor sau oaspetilor! Asa cum nunta se organizeaza aproximativ cu un an inainte faceti calcule si luati lucrurile din timp... Intii de toate, inainte de a incepe tot, am zis ca trebuie sa hotarim pt ce facem nunta: daca vrem sa cistigam bani, dublu sau triplu, facem la localul de nunti din sat; daca facem pt parinti si invitati pai tre sa cautam un local modest in raion sau suburbii; si daca facem nunta pt noi asa cum am visat si asa cum vrem s-o avem in memorie,pai atunci trebuie sa dam din coate pt a ne indeplini visul. Am avut undeva 10 luni pina la eveniment, am planificat un buget plus/minus care am fi noi capabili sa-l facem pina la nunta si inainte. Tin minte ca ma rugam ca orice mireasa ingrijorata inainte de nunta si-mi ziceam: sanatosi sa fim si sa avem de munca, pt ca chiar daca nu ne va ajunge ceva, vom imprumuta si apoi vom da inapoi...Sorry, daca am plictisit pe cineva. Am relatat doar experienta traita. Multa bafta, dragilor! :*
da, fiecare dupa buzunarul si gustul lui!!! eu sunt de parere decat sa imbogatesc parlamentarii care is patroni pe localuri mai bine ceva mai modest aleg si cu decor frumos o muzica ca lumea!!


Buzik
Posts: 28
Joined: 24 Sep 2015, 21:02

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Buzik »

Salut la toate miresele ))) Acuma sunt si eu in toiul pregatirilor. O sa avem in jur de 90 invitati si sper sa nu cheltuim mai mult de 14-15 mii euro. pe mincare, foto/video, moderator si muzika nu o sa facemm economie, adika in lok de muzika vie kare kosta 3-4 mii euro o sa luam un Dj bun. De decor la fel nu vreau sa ma dezic dar nici nu vreau sa dau mai mult de 1000 euro. Facem nunta in primul rind p-ru noi, dar totusi sper sa nu ieshim tare in minus.


Buzik
Posts: 28
Joined: 24 Sep 2015, 21:02

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Buzik »

Salut la toate miresele ))) Acuma sunt si eu in toiul pregatirilor. O sa avem in jur de 90 invitati si sper sa nu cheltuim mai mult de 14-15 mii euro. pe mincare, foto/video, moderator si muzika nu o sa facemm economie, adika in lok de muzika vie kare kosta 3-4 mii euro o sa luam un Dj bun. De decor la fel nu vreau sa ma dezic dar nici nu vreau sa dau mai mult de 1000 euro. Facem nunta in primul rind p-ru noi, dar totusi sper sa nu ieshim tare in minus.


Ella.B
Posts: 3
Joined: 27 Apr 2015, 18:12

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Ella.B »

Buzik wrote:Salut la toate miresele ))) Acuma sunt si eu in toiul pregatirilor. O sa avem in jur de 90 invitati si sper sa nu cheltuim mai mult de 14-15 mii euro. pe mincare, foto/video, moderator si muzika nu o sa facemm economie, adika in lok de muzika vie kare kosta 3-4 mii euro o sa luam un Dj bun. De decor la fel nu vreau sa ma dezic dar nici nu vreau sa dau mai mult de 1000 euro. Facem nunta in primul rind p-ru noi, dar totusi sper sa nu ieshim tare in minus.
Noi la 160 de invitati am cheltuit 14 mii deci la 90 cred ca trebuie sa fii chill )) Adevarul e ca nu stiu unde ati gasit formatie cu 3-4 mii de euro, noi am dat 1000 dar muzica de super calitate si toata lumea era la dans, pana si bunica a zis ca a inebunit baba batrina si danseaza pana i se face rau..))
ce tine de decor, daca esti inventiva si mai ai timp pana la nunta il poti pregati tot tu...eu asa am facut, si o persoana de incredere care sa amenajeje totul la sala asa cum vezi tu ca ar trebui sa fie, si sigur te va ajunge mai ieftin.. Multa rabdare voua!


Buzik
Posts: 28
Joined: 24 Sep 2015, 21:02

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Buzik »

Ella.B wrote:
Buzik wrote:Salut la toate miresele ))) Acuma sunt si eu in toiul pregatirilor. O sa avem in jur de 90 invitati si sper sa nu cheltuim mai mult de 14-15 mii euro. pe mincare, foto/video, moderator si muzika nu o sa facemm economie, adika in lok de muzika vie kare kosta 3-4 mii euro o sa luam un Dj bun. De decor la fel nu vreau sa ma dezic dar nici nu vreau sa dau mai mult de 1000 euro. Facem nunta in primul rind p-ru noi, dar totusi sper sa nu ieshim tare in minus.
Noi la 160 de invitati am cheltuit 14 mii deci la 90 cred ca trebuie sa fii chill )) Adevarul e ca nu stiu unde ati gasit formatie cu 3-4 mii de euro, noi am dat 1000 dar muzica de super calitate si toata lumea era la dans, pana si bunica a zis ca a inebunit baba batrina si danseaza pana i se face rau..))
ce tine de decor, daca esti inventiva si mai ai timp pana la nunta il poti pregati tot tu...eu asa am facut, si o persoana de incredere care sa amenajeje totul la sala asa cum vezi tu ca ar trebui sa fie, si sigur te va ajunge mai ieftin.. Multa rabdare voua!
Mersi mult pentru urare)))
Eu ash fi bucuroasa sa cheltui si mai putsin dar deja vedem cum va fi pentru ca totul ce imi place cu parere de rau costa. Doar pe local dam 6 mii euro,foto/video care doresc sa ii iau costa 1200, dansatori 300 e , moderator 400 , dj+lumina 500, inelele in jur de 700, machiaj/coafura 100 , rochia innca nu mi-am luat dar ceea ce mi-a placut costa 800, dar poate voi gasi si ceva mai ieftin. deja is aproape 10 mii euro (((( si asta fara costum p-ru mire, torta,mashini,inscriere/cununie si multe alte. Ceea ce tsine de decor imi plac foarte mult chestiile hand made,am foarte multe idei shi sper sa reushesk sa fac invitatsiile,plicurile, nr pe mese si panoul singura)) Dar oricum planific sa ma adresez la o agentie de decoratiuni care sa se ocupe de masa mirilor,flori pe mesele invitatilor si candy bar, si afara la intimpinare un pic de decoratiuni am nevoie. Eu ash spune ca si 1000 euro e mult p-ru mine dar totul e asha de scump, eu cind am intrebat cit o sa coste buchetul miresei din bujori (nunta e in mai taman cind e sezonul lor) si cind am auzit pretsul 100 eur asha m-am intristat,p-ru ka realizez ca e scump dar visul meu este sa am buchet anume din bujori.
Eu sper sa reushesk sa gasesc ce imi place la pretsuri mai avantajoase si sa ma starui sa fac mai multe elemente de decor singura.


Ella.B
Posts: 3
Joined: 27 Apr 2015, 18:12

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Ella.B »

scuze, 700 euro inelele? la comanda te ajung la 7000 lei si ti le faci cum vrei.. mergeti prin mai multe saloane intrebati, nu va opriti doar la unul, luati un model si mergeti cu el pe la mai multi bijutieri... si am avut si flori pe mese si buchetelul mi l-am facut singura (https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=5691FE79) asa cum am vrut eu, vezi linkul, si nasei iam facut buchet de 13 trandafiri + eustome (cam ca la mireasa) si toata "floraraia" asta ma ajuns 1500 lei piata de flori Calea basarabiei, mi-am facut aranjamentele si le-am dus la sala..la rochie is de parerea ca trebuie sa o ai cea care iti place ca apoi nu o viata sa te gandesti ca ai economisit si sa iti para rau.. si din experienta iti spun e ft mare placerea cand la nunta ta stii ca tu ai facut asa cum iti place si esti mandra de tine :) pe 29 august am avut si eu evenimentul si imi amintesc cu maaaaare placere in fiecare zi!


Buzik
Posts: 28
Joined: 24 Sep 2015, 21:02

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Buzik »

Ella.B wrote:scuze, 700 euro inelele? la comanda te ajung la 7000 lei si ti le faci cum vrei.. mergeti prin mai multe saloane intrebati, nu va opriti doar la unul, luati un model si mergeti cu el pe la mai multi bijutieri... si am avut si flori pe mese si buchetelul mi l-am facut singura (https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=5691FE79) asa cum am vrut eu, vezi linkul, si nasei iam facut buchet de 13 trandafiri + eustome (cam ca la mireasa) si toata "floraraia" asta ma ajuns 1500 lei piata de flori Calea basarabiei, mi-am facut aranjamentele si le-am dus la sala..la rochie is de parerea ca trebuie sa o ai cea care iti place ca apoi nu o viata sa te gandesti ca ai economisit si sa iti para rau.. si din experienta iti spun e ft mare placerea cand la nunta ta stii ca tu ai facut asa cum iti place si esti mandra de tine :) pe 29 august am avut si eu evenimentul si imi amintesc cu maaaaare placere in fiecare zi!
Foarte frumos buchetu. Eu totusi doresc din bujori,dar sa imi fac singura din bujorii noshtri nu vreau sa risc p-ru ca ei sunt foarte gingasi shi nu cred ca o sa reziste toata ziua. Ceea ce e legat de inele eu nustiu precis pretsul dar ceea ce ne dorim am intseles ca cam e la asha prets. Vrem inele groase din aur alb cu galben. Oricum eu am de gind mai intii sa trec prin toate saloanele din orash, sa vad tot asortimentul. Purshisimplu anul trecut prietenii noshtri shi-au facut inelele la fel la comanda si au achitat 600 si ceva de euro, si noi taman vrem ceva aproximativ, de aici shi am luat aceasta suma.
Eu am pus pretsurile aproximativ, oricum inca nu am procurat tot ce trebuie p-ru nunta, deja la sfirshit de mai voi shti precis cit am cheltuit )))


Post Reply