Actele de identitate

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
arinusha
Posts: 70
Joined: 20 Feb 2012, 13:44

Re: Actele de identitate

Post by arinusha »

Dupa casatorie eu mi-am pastrat numele de domnisoara, dar sotul insista sa mil schimb oricum ce acte sunt necesare pentru schimbarea numelui?


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Actele de identitate

Post by romanct1 »

arinusha wrote:Dupa casatorie eu mi-am pastrat numele de domnisoara, dar sotul insista sa mil schimb oricum ce acte sunt necesare pentru schimbarea numelui?
Certificatul de casatorie
adeverinta de nastere
actele de identitate,
cererea deja la osc o scrieti.


Buburuza2014
Posts: 82
Joined: 26 Jun 2013, 21:48

Re: Actele de identitate

Post by Buburuza2014 »

Fetelor, help please!!! IN cit timp se transcrie certificatul de casatorie moldovenesc in cel romanesc???


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Actele de identitate

Post by Ninela »

La noi a fost 2 luni si 1 saptamina, aplicasem pentru transcriere in Iasi.


Image
Irinel
Posts: 17
Joined: 13 Mar 2014, 16:33

Re: Actele de identitate

Post by Irinel »

fetele, nu stiti cumva daca dupa casatorie pot concomitent sa-mi schimb si buletinul si pasaportul strain ?


Diana86
Posts: 24
Joined: 20 Oct 2013, 10:21

Re: Actele de identitate

Post by Diana86 »

Irinel, da sigur poti schimba concomitent, eu asa am facut :)


danuta18m
Posts: 19
Joined: 25 Oct 2014, 11:37

Re: Actele de identitate

Post by danuta18m »

Eu am pasaport romanesc si moldovenesc, si vreua dupa nunta sa mergem in luna de miere. O sa ma inscriu cu buletin moldovenesc, nu stiti cel romanesc tot se anuleaza? as put3ea cumpara foi de plecare pe cel romanesc, cu numele de fata? sau as putea avea probleme la vama? cine stie va rog heeelp!


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Actele de identitate

Post by Olecika »

Daca vei calatori cu pasaportul romanesc, atunci poti cumpara si rezerva pachetul turistic cu numele si datele din pasaportul romanesc, important ca acesta sa fie valabil minim 6 luni de la data intoarcerii in tara.

Asta doar in cazul in care nu vei inregistra casatoria si in Romania :) Multe cupluri procedeaza astfel, pentru ca conform legislatiei, din ziua inregistrarii casatoriei, actele celui care schimba numele de familie nu mai sunt valabile.


danuta18m
Posts: 19
Joined: 25 Oct 2014, 11:37

Re: Actele de identitate

Post by danuta18m »

Olecika wrote:Daca vei calatori cu pasaportul romanesc, atunci poti cumpara si rezerva pachetul turistic cu numele si datele din pasaportul romanesc, important ca acesta sa fie valabil minim 6 luni de la data intoarcerii in tara.

Asta doar in cazul in care nu vei inregistra casatoria si in Romania :) Multe cupluri procedeaza astfel, pentru ca conform legislatiei, din ziua inregistrarii casatoriei, actele celui care schimba numele de familie nu mai sunt valabile.
multumesc :) cred ca asa si voi face, caci alta alternativa nu prea gasesc ;)


pimpampo
Posts: 3
Joined: 16 Nov 2014, 11:23

Re: Actele de identitate

Post by pimpampo »

Salutare. In cat timp dupa casatorie trebuiesc schimbate actele?


Post Reply