Nunta cu buget limitat

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Re: Nunta cu buget limitat

Post by mmgg29 »

tancha_ru86 - +10!


josephine
Posts: 4
Joined: 09 Aug 2014, 21:30

Re: Nunta cu buget limitat

Post by josephine »

Chiar nu inteleg viitoarele sotii/viitorii soti care lucreaza multi ani peste hotare sau in moldova numai ca pan la urma sa le cheltuiasca pe o nunta chic - cu cea mai buna si frumoasa rochie, decor, machiaj ca la staruri (desi deseori iese foarte groaznic) in schimb scump! - asta e criteriul moldovenilor - sa fie mai scump ca la prieteni/rude/cunoscuti - si cu asta se mandresc.
Mie imi place cum fac europenii/americanii nuntile - foarte modest , dar cu gust. In alte tari, sa stiti, se socoate prost gust cand aratati ca aveti bani sau sunteti foarte bogati si puteti sa va permiteti.
Eu personal o sa-mi fac singura machiajul, coafura, manichiura, buchetul si invitatiile. Si asta nu inseamna ca o sa fiu urata, sau n-o sa fiu "regina" cum multele zic.
O sa invit doar fotograful, nu am nevoide de video profesional. Nu e nunta principalul, ci ceea ce o sa fie dupa nunta. O sa invit ~15 perechi, doar rudele apropiate. In loc de muzicanti - DJ. Am facut deja playlistul meu, ce as vrea sa ascult eu la nunta mea.
Sa stiti ca oamenii de afaceri din moldova fac bani multi datorita mireselor naive.


Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Nunta cu buget limitat

Post by Sweety »

Josephine, e alegerea ta cum să faci nunta TA. Și ai tot dreptul să dorești să înțelegi sau nu.

Dar să numești NAIVE celelalte mirese care sunt de altă părere decît a ta, nu este deloc corectși chiar urît. N-ar lipsi să dai dovadă de puțin tact...

Noi cu soțul meu n-am lucrat peste hotare și nu pot spune că am cheltuit o groază de bani pentru nunta noastră. Am economisit pe tot ce s-a putut, dar... Evident am vrut o nuntă frumoasă și cheltuielile au fost, corespunzător, nu cele mai mici.

Da, sunt multe lucruri pe care le poți face singură, dacă, evident, îți iei un concediu bunișor înainte de eveniment. Pentru nimic în lume nu mi-aș fi făcut coafura singură pentru pe căldura care era în ziua nunții nu era posibil să las părul în jos, iar o coafură ridicată și măcar cît de cît frumoasă (nu o simplă coadă de cal :D ) e imposibil să ți-o faci singură, manichiura e imposibil să fie cum ți-o dorești dacă ai unghiile moi și nu le poți crește.

Am vrut și noi o nuntă cît mai mică, dar nici macar rudele nu se includ în 15 perechi, iar fără bunii noștri prieteni (care iarăși nu sunt puțini la număr și toți cu pereche) și prieteni de-ai părinților (care au petrecut cu mare burcurie alături de noi) nici nu ne imaginam nunta.

Au fost o mulțime de discuții aici pe forum referitor la raportul preț/calitate, toate ne-am convins de nenumărate ori că, din păcate, prețul înalt nu garantează calitatea, dar cînd la prețul mic vezi un rezultat corespunzător, vrei sau nu, începi să dai din coate ca să-ți poți permite ceva mai bun.

Îți doresc să ai o nuntă cum ți-o dorești tu să fie, dar în ceea ce privește naivitatea mai rămîne de văzut...


josephine
Posts: 4
Joined: 09 Aug 2014, 21:30

Re: Nunta cu buget limitat

Post by josephine »

Sweety wrote:Josephine, e alegerea ta cum să faci nunta TA. Și ai tot dreptul să dorești să înțelegi sau nu.

Dar să numești NAIVE celelalte mirese care sunt de altă părere decît a ta, nu este deloc corectși chiar urît. N-ar lipsi să dai dovadă de puțin tact...

Noi cu soțul meu n-am lucrat peste hotare și nu pot spune că am cheltuit o groază de bani pentru nunta noastră. Am economisit pe tot ce s-a putut, dar... Evident am vrut o nuntă frumoasă și cheltuielile au fost, corespunzător, nu cele mai mici.

Da, sunt multe lucruri pe care le poți face singură, dacă, evident, îți iei un concediu bunișor înainte de eveniment. Pentru nimic în lume nu mi-aș fi făcut coafura singură pentru pe căldura care era în ziua nunții nu era posibil să las părul în jos, iar o coafură ridicată și măcar cît de cît frumoasă (nu o simplă coadă de cal :D ) e imposibil să ți-o faci singură, manichiura e imposibil să fie cum ți-o dorești dacă ai unghiile moi și nu le poți crește.

Am vrut și noi o nuntă cît mai mică, dar nici macar rudele nu se includ în 15 perechi, iar fără bunii noștri prieteni (care iarăși nu sunt puțini la număr și toți cu pereche) și prieteni de-ai părinților (care au petrecut cu mare burcurie alături de noi) nici nu ne imaginam nunta.

Au fost o mulțime de discuții aici pe forum referitor la raportul preț/calitate, toate ne-am convins de nenumărate ori că, din păcate, prețul înalt nu garantează calitatea, dar cînd la prețul mic vezi un rezultat corespunzător, vrei sau nu, începi să dai din coate ca să-ți poți permite ceva mai bun.

Îți doresc să ai o nuntă cum ți-o dorești tu să fie, dar în ceea ce privește naivitatea mai rămîne de văzut...

Care e problema? Mi-am exprimat parerea. Daca nu-ti convine, nu am ce sa-ti fac. Eu nu am de gand sa ma cert sau sa te cert, sau sa te "pun la punct" cum ai facut-o tu mai sus, caci evident niciuna din noi nu-si schimba viziunea sa.
Faceti cum vreti nuntile, nu e treaba mea. Eu am zis cum se vede dintr-o parte.


Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Nunta cu buget limitat

Post by Sweety »

josephine wrote: Care e problema? Mi-am exprimat parerea. Daca nu-ti convine, nu am ce sa-ti fac. Eu nu am de gand sa ma cert sau sa te cert, sau sa te "pun la punct" cum ai facut-o tu mai sus, caci evident niciuna din noi nu-si schimba viziunea sa.
Faceti cum vreti nuntile, nu e treaba mea. Eu am zis cum se vede dintr-o parte.
Probleme nu sunt. Eu nici nu am scris pentru ca să mă cert cu cineva și nici ca să pun pe cineva la punct, cum te-ai exprimat tu. Am făcut exact același lucru pe care l-ai făcut tu - mi-am exprimat părerea și, citez ”daca nu-ti convine, nu am ce sa-ti fac.”

Poate chiar nici nu scriam replică la mesajul tău dacă nu le făceai pe miresele cu care nu ești deacord ”naive”, deși, după cum am scris, și noi am făcut economii la maximum pe tot ce s-a putut. Așa că nu prea văd ce te-ar putea supăra, mai ales că am argumentat totul.


alise
Posts: 34
Joined: 17 Oct 2013, 16:57

Re: Nunta cu buget limitat

Post by alise »

josephine wrote:Chiar nu inteleg viitoarele sotii/viitorii soti care lucreaza multi ani peste hotare sau in moldova numai ca pan la urma sa le cheltuiasca pe o nunta chic - cu cea mai buna si frumoasa rochie, decor, machiaj ca la staruri (desi deseori iese foarte groaznic) in schimb scump! - asta e criteriul moldovenilor - sa fie mai scump ca la prieteni/rude/cunoscuti - si cu asta se mandresc.
Mie imi place cum fac europenii/americanii nuntile - foarte modest , dar cu gust. In alte tari, sa stiti, se socoate prost gust cand aratati ca aveti bani sau sunteti foarte bogati si puteti sa va permiteti.
Eu personal o sa-mi fac singura machiajul, coafura, manichiura, buchetul si invitatiile. Si asta nu inseamna ca o sa fiu urata, sau n-o sa fiu "regina" cum multele zic.
O sa invit doar fotograful, nu am nevoide de video profesional. Nu e nunta principalul, ci ceea ce o sa fie dupa nunta. O sa invit ~15 perechi, doar rudele apropiate. In loc de muzicanti - DJ. Am facut deja playlistul meu, ce as vrea sa ascult eu la nunta mea.
Sa stiti ca oamenii de afaceri din moldova fac bani multi datorita mireselor naive.
josephine, prin mesajul tau dai dovada de acel comportament tipic moldovenesc despre care ai insinuat ca iti displace, ceva de genul: "toti moldovenii is prosti, numai eu unul hatru". Apropo banuiesc ca ai utilizat "naive", pentru a nu spune "proaste", oricum toate am inteles mesajul. Iti sugerez sa renunti la agresivitate si sa privesti mai putin la ce fac altii. Iti doresc success in pregatiri si o casnicie cat mai traininca.


User avatar
K_ID_25
Posts: 556
Joined: 04 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Nunta cu buget limitat

Post by K_ID_25 »

sweety si alise , de acord cu voi

aici ne expunem parerile, dar o facem constructiv si in favoarea atmosferei prietenoase si unice create aici pe forum, nu criticam in nici un caz persoane, sau cu atit mai mult, nu insultam pe nimeni ... eu tot m-am considerat insultata citind ... poate nu asta a intentionat josephine, dar cu siguranta ca se citeste printre rinduri cite un compliment pe ici colo :)

spor la pregatiri tuturor si casnicii fericite fetelor care deja au rasuflat usurate ca primul proiect in comun cu sotul a luat sfirsit cu succes, urmeaza muuuulte altele si mai complicate


Image
josephine
Posts: 4
Joined: 09 Aug 2014, 21:30

Re: Nunta cu buget limitat

Post by josephine »

Sweety wrote:
josephine wrote: Poate chiar nici nu scriam replică la mesajul tău dacă nu le făceai pe miresele cu care nu ești deacord ”naive”, deși, după cum am scris, și noi am făcut economii la maximum pe tot ce s-a putut. Așa că nu prea văd ce te-ar putea supăra, mai ales că am argumentat totul.
Eu ce, m-am referit anume la tine ca esti naiva? Daca tu si celelalte mirese v-ati suparat pe ceva ce am zis eu, inseamna ca v-ati simtit anume naive subconstient, sau nu-i asa?
Si exista oarecare diferenta dintre naiv si prost, si deseori nu e ok sa cititi printre randuri, caci multe au imaginatie bogata.


Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Nunta cu buget limitat

Post by Sweety »

josephine wrote:
Sweety wrote:
josephine wrote: Poate chiar nici nu scriam replică la mesajul tău dacă nu le făceai pe miresele cu care nu ești deacord ”naive”, deși, după cum am scris, și noi am făcut economii la maximum pe tot ce s-a putut. Așa că nu prea văd ce te-ar putea supăra, mai ales că am argumentat totul.
Eu ce, m-am referit anume la tine ca esti naiva? Daca tu si celelalte mirese v-ati suparat pe ceva ce am zis eu, inseamna ca v-ati simtit anume naive subconstient, sau nu-i asa?
Si exista oarecare diferenta dintre naiv si prost, si deseori nu e ok sa cititi printre randuri, caci multe au imaginatie bogata.
Nu știu de ce, dar mă amuză discuția asta :lol:
Mai ales că se pare că unica supărată aici ești tu, josephine. Și să știi că dacă nu citeai ”printre rînduri” mesajele noastre, ci le primeai la propriu, fără interpretări ”psihologice” despre subconștient etc., nu mai răspundeai nimic la ceea ce ți-am scris noi, trei fete care nici nu se cunosc una pe alta :D
Așa că ia-o mai moale și, încă o dată, succes la pregătiri! ;)


Post Reply