Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Amelia »

Fetelor salutare...iata de citeva saptamani am poposit si noi la mama patrie ...incetisor ne adaptam cu clima de acasa...frigul asta de afara iti patrunde pina in oase abia noi mari de rezistam..dar de cei mici nici nu mai vorbesc...cum se simt picii vostri nu ati racit...noi un pic tusim dar am fost la medic si mia zis ca nui nimik grav si mia recomandat sai fac profilaxie cu Vibrocil. sunt lumnarele si asta am inceput sa fac..mai bine sa previn o raceala decit sa o tratez si mai ales acum...
Fetelor este cineva din Italoveni pe forumul aici...eu acum sunt singura ,sotul meu inca nu a venit acasa ..si eu singurica tare urit imi este, daca locuiti prin Ialoveni sau prin apropiere dati de stire si veniti in vizita...va astept cu drag...


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

Buna Amelia! Eu locuiesc chiar in Ialoveni! Ce coincidenta! Nu stiam ca voi tot aici va veti muta! :D Tre sa organizam o intilnire!


Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Amelia »

natallliap wrote:Buna Amelia! Eu locuiesc chiar in Ialoveni! Ce coincidenta! Nu stiam ca voi tot aici va veti muta! :D Tre sa organizam o intilnire!
Imi pare bine NATALIA ca esti din Ialoveni ..neaparat trebuie sa organizam atunci o intilnire..iti scriu nr meu te telefon si ma contactezi 069579884 Marcela


Vlada
Posts: 30
Joined: 27 Sep 2011, 23:00

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Vlada »

Buna, am nevoie de un cintar pt copii, poate are cineva din voi, si ar dori sa-l vinda, sau poate sa mi-l imprumuta pt o luna?


Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Viktoria »

Mamicile, dar cu nasucul nu aveti probleme? Noi de la jumatate de luna avem mucusori si lichizi si mai solizi. Cind mergem la doctor, in momentul cela nu are mucusori si doctorul zice ca e tot normal.


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

Amelia wrote:
natallliap wrote:Buna Amelia! Eu locuiesc chiar in Ialoveni! Ce coincidenta! Nu stiam ca voi tot aici va veti muta! :D Tre sa organizam o intilnire!
Imi pare bine NATALIA ca esti din Ialoveni ..neaparat trebuie sa organizam atunci o intilnire..iti scriu nr meu te telefon si ma contactezi 069579884 Marcela
Ok, numaidecat! Saptamana asta mai am un pic de lucru, dar de saptamana viitoare deja sunt libera! Amelia, voi unde mergeti la medic?
Last edited by natallliap on 08 Oct 2013, 08:53, edited 1 time in total.


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

[quote="Viktoria"]Mamicile, dar cu nasucul nu aveti probleme? Noi de la jumatate de luna avem mucusori si lichizi si mai solizi. Cind mergem la doctor, in momentul cela nu are mucusori si doctorul zice ca e tot normal.[/qt

Viktoria, Sandu cand era micut de o luna tot avea mucusori solizi. Am inteles ca asta nu este nimic grav, e ceva normal. Dar daca sunt lichizi mai bine asigurati-va ca nu a racit. Acum noi iata de 2 saptamani suntem raciti, de toate am scapat, da iata mucusorii nicidecum nu trec. Ieri am dat in sfarsit peste niste picaturi minune care parca peste noapte si-au facut efectul.


Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Amelia »

natallliap wrote:
Amelia wrote:
natallliap wrote:Buna Amelia! Eu locuiesc chiar in Ialoveni! Ce coincidenta! Nu stiam ca voi tot aici va veti muta! :D Tre sa organizam o intilnire!
Imi pare bine NATALIA ca esti din Ialoveni ..neaparat trebuie sa organizam atunci o intilnire..iti scriu nr meu te telefon si ma contactezi 069579884 Marcela
Ok, numaidecat! Saptamana asta mai am un pic de lucru, dar de saptamana viitoare deja sunt libera! Amelia, voi unde mergeti la medic?
Nalia noi aici la medic nu mergem nicaieri, deoarece noi suntem veniti pe o perioada scurta in Moldova, noi neam nascut un Marea Britanie, dar saptamana trecuta am avut nevoie de un pediatru , ca bebele meu a tusit intro noapte si am mers la policlinica din Ialoveni pentru chiar linga ea traim,, as vrea sa scolsult un pediatru cit timp ma voi afla in MD dar cu siguranta voi apela la altcineva numai nu in Ialoveni...dar voi la ce medic mergeti?


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

:D NIci noi nu mergem in Ialoveni. Nu stiu, poate si aici este cineva bun, nici nu m-am interesat. Din start am mers in Chisinau, mai intai la cineva de la nr.1, iar acum am gasit-o pe doamna Harabari Natalia, care imi place mult ca medic.


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

Mamici care aveti copii mai mari de 8 luni, spuneti-mi va rog ce meniu ati avut la 7-8 luni? Al nostru mananca putin, as spune eu.
Dimineta incerc sa-i dau terci care nu-i prea place (mentionez ca am incercat diverse feluri, si dulci si facute acasa din hrisca, orez, si pe lapte si pe apa), pe la 10-11 un fruct (mar, para, banana etc), pe a 13-14 piure din cartofi si legume din supusoara, seara nu mai stiu ce sa-i dau, mananca si biscuiti Heinz, astia merg bine. Piept mananca inainte si dupa fiecare somn, si deja mai cere el intre mese cateodata. Am citit pe net diverse informatii cu privire la regimul micutului din aceasta perioada si am realizat ca al nostru nu este destul de diversificat. Dar ce pot sa fac daca el obisnuieste sa manance putin? :?


Post Reply