Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Alintush »

nustiu cit e de corect, dar am inteles ca biscuitii astea din lapte cu unt...sa le faci ca tartina si halva...ajuta la ingrosirea laptelui...
cit de des maninca baiatul? poate el vrea ceva sa tina in gura nu e numaidecit sa vrea mincare? ai incercat sa-i dai suzeta...? la mine fata tot sunt momente cind ii dau mincare dar ea nu mai vrea si cum ii dau suzeta...o mozoleste pina adoarme...
mai asteapta inca putin si cind te vei duce la control la o luna sa intrebi medicul daca adauga bine...si daca adauga nu-ti fa griji...e totul bine


mirabellla
Posts: 280
Joined: 20 Feb 2012, 11:12

Re: Şezătoarea mamelor

Post by mirabellla »

Alintush el nu prea primeste suzeta parca se ineaca cind io pun in gurita...am sa ma mai chinui sa io dau poate reushesc...el maninca des si putin am impresia cai cam greu sa suga petru ca-i micut si oboseste repede suge numai cite 4-5 minute si apoi adoarme dar pe putin timp si se motzae.. mirii tot timpul prin somn ....nare un somn linistit...petru colici ii dau cite 6 picaturi de cuplaton peste o masa si ma gindeam poate nu se tine satul.....am auzit si eu de nuci cu miere si de halva dar la maternitate ni sa spus dieta stricta..ca nici intrun caz mai ales nuci si miere .....dar din mincare chioara de unde lapte gras...credca am sa introduc incetisor azi am baut un ceai de romanitaza cu miere sa vedem cum va reactiona.....

fetelor si inca ceva cum au trecut noptile la voi in prima luna la noi eri a fost prima noapte nedormita miriea intruna nici nu stiam ce sai fac..asha e la toti bebelushii sau la noi ceva in neregula :(

si inca o intebare voi infashati bebelushii????? pe noapte sau permanent????? sau deloc??


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Alintush »

ce metoda nu ai incerca colicii nu va trece pina nu va creste mai mare...noua la spital ne spunea ca espumezanul e mai bun decit cuplatonul..cica acele 6 picaturi nu ajung in stomagelul lor, dar depinde de copil...pe unii ii ajuta cit de cit pe altii nu...mai poti incerca, apa de marar dar nici un preparat nu va ajuta 100% trebuie rabdare mamei..
cind o doare tare burta pe Aida, iau o pelincuta si o incalzesc cu fierul de calcat si io pun pe burtica dupa asta o infas...si se mai linistete un pic...masaj la burtica in directia acelor ceasornicului, punel sa stea pe burtica, dar sa nul lasi sa doarma pe burtica
cu mierea mai atent...cite putin serveste si uitete sa nu aiba alergie micutul...
la noi noptile ptfiu-ptfiu sunt linistite, mai sunt zile cind nu dormim noaptea, dar asa doarme bine...bebelusii sunt diferiti, mai ales am inteles ca baieteii sunt mai sensibili la dureri..mai greu de crescut.
eu nu o infas, nui place,tipa pina nu o dezvelesti, dar mama o infasa din cind in cind...sta infasata numai cind o doare burtica...si atunci nu pe mult timp...nepotul meu iubea sa stea infasat...


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by maryLand »

Nasa mea folosea lapte condesat (zgushionka) pt a ingrosa laptele. Ceai cu lapte condesat, cite 1 lingura mare ;)


Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

Mirabella, cred ca după 3 luni totul se va normaliza. Baietelul nostru s-a chinuit cu colicii pana pe la 3 luni jumate. La început ii dădeam cuplaton, după un timp am observat ca nu-si mai face efectul si am trecut la Espumisan. Parca mai binisor. Vezi ca si organismul se obisnuieste cu medicamentele si mai trebuie diversificare. Noi ne-am chinuit cu burtica. Plângea mult si tot credeam ca nu se satura. Ne-am dus la medic si am descoperit ca îl dureau urechiusile. După ce am tratat tot plangea. Medicul a spus sa avem răbdare. Noua ne-au mai prescris si Protectis. Dar tot nu ajuta. La băieți am înțeles si eu ca e mai greu. La maternitate mi-au spus si mie dieta stricta! :D eu insa mâncam nuci. Nucile fac laptele mai gras. Am avut poate noroc ca Sandel la noi nu e alergic. Pana acum nu am facut alergie la nimic si mananc de toate. Halvaua tot e buna! Eu dimineața făceam pâine toast cu unt si halva. Îmi plăcea si făcea si lapte gras. Seara deja mananc nuci, ca sa fie pe noaptea. La fel de bine mâncam zeama de prepelite cu brânză :D si era lapte! Acum e mai ușor de când am început sa ii dau pireu de legume si terci.


mirabellla
Posts: 280
Joined: 20 Feb 2012, 11:12

Re: Şezătoarea mamelor

Post by mirabellla »

natallliap merci pentru parere ...acum am trecut si noi la Protectis abea de 2 zile parca ceva ceva mai binishor dar ai dreptate pina se obishnueste organizmul...
dar deja avem alta problema poate a mai trecut cineva din voi ... avem o problema cu un ochishor ii curge un lichid de culoare galbue nici nu poate deschide ochishorul dupa somn, e putin inflamat si sa inrosit ....e vineri azi si la medic nam reusit sa agravat spre seara ... am sunat un medic si a prescris niste picaturi ....dar in prospect cind am citit este interzis copiilor pina la un an........noi avem abea 3 saptamini ........cine a mai avut asha ceva la bebe ce ati facut :?


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

Mirabella, am avut si noi așa ceva, cică de la curent. Încearcă sa iei Optiserum. Ne-a ajutat. Când numai vad ca are ochiul roșu ii tort aceste picaturi si trece repede. Tot pediatrul ne-a recomandat.


mirabellla
Posts: 280
Joined: 20 Feb 2012, 11:12

Re: Şezătoarea mamelor

Post by mirabellla »

dar cum si cite picaturi????? de cite ori pe zi????


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Şezătoarea mamelor

Post by marcellla »

Matusa mea cu fetita ei aici in Italia tot cam la citeva saptamini de viata a avut acelasi lucru si medicul i'a zis ca este o reactie normala, ca organismul se curata, si a trecut de la sine. Sarmanica, exact asa cum spui si tu cind se trezea mai nu putea deschidea ochisorul, si rosu era putin.


Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

Poate fi si o reacție normala, noi insa am avut si pe la 2 luni. Tot de la curent cred ca. Eu ii picuram cate 2 picaturi in fiecare ochi de doua ori pe zi.


Post Reply