Înregistrarea Civilă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Înregistrarea Civilă

Post by romanct1 »

crisgirl wrote:Fetelor , poate ma poate sfatui cineva care a trecut prin aceeasi situatie ? Am fost cu VS la OSC pe data de 23 mai ca sa depunem cererea de inregistrare a casatoriei , doamna de acolo a refuzat inregistrarea pe motiv ca aceasta cerere sa pastreaza in sistema lor exact 2 luni, iar apoi se sterge automat, nunta noastra fiind pe 25 iulie. Mai tarziu nu putem depune cerere deoarece VS pleaca intr-o deplasare de serviciu peste hotare si va reveni cu 10 zile inainte de nunta. Deci respectiv reiese ca noi va trebui sa apelam la inregistrarea rapida care ne va costa 3500 lei plus 2000 lei pu inregistrarea casatoriei inafara OSC . 5500 e prea mult si nu stiu cum sa procedez!
vorbeste cu doamna la care depuneti cerere sa va dea formularele sa le indepliniti acasa, shi sa vii deja fara sot sa le depui. Si multumesteo cu 200 de lei eu cred cai destul. Totule se face ;)

de exemplu noi cind am depus prima data cererea in satul natal al sotului de la periferiia Chisinaului am fost ambii. apoi data inscrierii sa aminat si eu nu puteam sa lipsesc de la lucru si sa vin sa depun iarasi cerere, si sotul sa inteles cu doamna (ea a fost intelegatoare )eu am pus semnatura :) si sotul deja a complectato acolo fara mine.


User avatar
crisgirl
Posts: 85
Joined: 22 Oct 2012, 00:34

Re: Înregistrarea Civilă

Post by crisgirl »

romanct1 wrote: vorbeste cu doamna la care depuneti cerere sa va dea formularele sa le indepliniti acasa, shi sa vii deja fara sot sa le depui. Si multumesteo cu 200 de lei eu cred cai destul. Totule se face ;)

de exemplu noi cind am depus prima data cererea in satul natal al sotului de la periferiia Chisinaului am fost ambii. apoi data inscrierii sa aminat si eu nu puteam sa lipsesc de la lucru si sa vin sa depun iarasi cerere, si sotul sa inteles cu doamna (ea a fost intelegatoare )eu am pus semnatura :) si sotul deja a complectato acolo fara mine.
Am incercat insa nu a vrut , cererea nu poate fi inregistrata atunci cind una din parti nu se afla in tara. Institutiile statului conlucreaza intre ele si respectiv doamna poate avea probleme.


Image
Silvia100
Posts: 17
Joined: 16 Feb 2014, 09:44

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Silvia100 »

Buna fetelor. Cit va costa inregistrarea casatoriei in afara?? Noua ne-a spus 2000 lei ... + achitarea taxiului pt doamna care inregistreaza. Imi spune cineva care a trecut prin asta, banii respectivi se achita tot prin banca? Sau se dau in mina?


lummynel8
Posts: 223
Joined: 20 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Înregistrarea Civilă

Post by lummynel8 »

Silvia100 wrote:Buna fetelor. Cit va costa inregistrarea casatoriei in afara?? Noua ne-a spus 2000 lei ... + achitarea taxiului pt doamna care inregistreaza. Imi spune cineva care a trecut prin asta, banii respectivi se achita tot prin banca? Sau se dau in mina?
salut,chiar costa 2000 lei plus transport. 1000 lei achiti prin banca si 1000 lei plus transport platesti in mina in ziua inregistrarii (inainte sau dupa inregistrare)


Silvia100
Posts: 17
Joined: 16 Feb 2014, 09:44

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Silvia100 »

lummynel8 wrote:
Silvia100 wrote:Buna fetelor. Cit va costa inregistrarea casatoriei in afara?? Noua ne-a spus 2000 lei ... + achitarea taxiului pt doamna care inregistreaza. Imi spune cineva care a trecut prin asta, banii respectivi se achita tot prin banca? Sau se dau in mina?
salut,chiar costa 2000 lei plus transport. 1000 lei achiti prin banca si 1000 lei plus transport platesti in mina in ziua inregistrarii (inainte sau dupa inregistrare)

Merci frumos :) Cam exagerat, dar specific pt Republica Moldova :)


marishka
Posts: 35
Joined: 28 Jan 2014, 19:44

Re: Înregistrarea Civilă

Post by marishka »

fetelor cut cit timp inainte ati depus cererea? este cineva care a depus cererea de ex cu 28-24 d zile inainte de casatorie?


lummynel8
Posts: 223
Joined: 20 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Înregistrarea Civilă

Post by lummynel8 »

marishka wrote:fetelor cut cit timp inainte ati depus cererea? este cineva care a depus cererea de ex cu 28-24 d zile inainte de casatorie?
eu am depus exact cu 1 luna inainte ...era termen limita si doamna de la oficiul starii civile se uita rau la mine, desi legea prevede depunerea cererii maximum 2 luni minimum 1 luna de la data de inscriere dorita....daca nu te-ai incadrat in termen trebuie sa ai explicatie serioasa precum sarcina si nu mai stiu ce... sau paremi-se e contra cost majorat


Buburuza2014
Posts: 82
Joined: 26 Jun 2013, 21:48

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Buburuza2014 »

Poti sa depui si o saptamina inainte, doar ca platesti mult mai mult.


Irinel
Posts: 17
Joined: 13 Mar 2014, 16:33

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Irinel »

Silvia100 wrote:Buna fetelor. Cit va costa inregistrarea casatoriei in afara?? Noua ne-a spus 2000 lei ... + achitarea taxiului pt doamna care inregistreaza. Imi spune cineva care a trecut prin asta, banii respectivi se achita tot prin banca? Sau se dau in mina?
Taxa de stat e 20 lei
cei 2 000 lei tot i-am achitat in banca si i-am adus chitanta sefei starii civile si deja i-am dat 100 lei pt taxi doamnei care a venit la sala


marishka
Posts: 35
Joined: 28 Jan 2014, 19:44

Re: Înregistrarea Civilă

Post by marishka »

noi nu am reusit din diferite motive sa o depunem la timp si kum nunta e in 6 august miine deja e 8 si tare imi mai fac griji ca vor fi probleme am intrat pe sait si scrie cu 25 de zile inainte 700 de lei ,achitam si mai mult doar sa nu ceara motive intemeiate de exemplu acte sau cv de genul asta ..mari batai de cap si cu nunta asta


Post Reply